کد خبر: 788099 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس شورای روستای کشاری از توابع شهرستان سرباز مشکل بی‌آبی مردم این منطقه را عامل بروز حادثه قطع دست دختربچه 10 ساله در حمله گاندو عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بی آبی و روی آوردن خانواده های روستایی به استفاده از آب هوتک‌ها و رودخانه ها داستان غم انگیزی است که گویا در سیستان و بلوچستان پایانی ندارد.

روستای کشاری از توابع شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان یکی از روستاهای بی آبی است که به دلیل غیر فعال بودن تصفیه خانه با منبع آبرسانی می شود و مردم برای مصارف خانگی خود از آب رودخانه پایین دست سد پیشین استفاده می کنند.

حوا رئیسی، یکی از ساکنین روستای مولاآباد کشاری است که دومین قربانی اخیر بی آبی در کشاری است.

روز گذشته حوالی ساعت 16، حوا رئیسی طبق عادت هر روزه به همراه خانواده خود برای برداشت آب به روخانه پایین دست پیشین که محل زیستگاه تمساح های پوزه کوتاه (گاندو) هم بوده می رود و طعمه گاندو می شود و دست راست خود را از دست می دهد.

روایت این حادثه را از زبان نصیر بلوچ‌زاده معلم این دانش آموز  و رئیس شورای کشاری سرباز می‌شنویم: روز گذشته ساعت 4 بعد از ظهر حوا همراه خانواده خود به نزدیکی رودخانه رفته بود که تمساح به او حمله می‌کند و این کودک را به زیر آب می کشاند.

5228489+(1)

بلوچ زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا می‌گوید: این دختر بچه با کمک مردم و خانواده‌اش از چنگال این تمساح نجات پیدا کرد و به بیمارستان امام علی(ع) چابهار منتقل شد اما متاسفانه با وجود تلاش‌های فراوان دست راست او از بازو قطع شده است.

معلم حوا می‌گوید: خانواده حوا تمکن مالی ندارند و پدرش برای گذران زندگی کارگری می‌کند، سال‌هاست کشاری درگیر بی‌آبی است و به‌دلیل تصفیه خانه غیرفعال روستا، آبرسانی به صورت سیار انجام می‌شود و گاه و بی‌گاه آب روستا قطع می‌شود. از آنجاکه این آب پاسخگوی مصارف مردم روستا نیست مردم برای تامین آب مصرفی خود به رودخانه های پایین دست سد پیشین می روند و از خطرهای این چنینی هم در امان نیستند.

نصیر افزود: کشاری هیچ پارک و هیچ مکان تفریحی ندارد، در این گرمایی که سنگ را آب می‌کند. تنها تفریح کودکان روستا بازی کنار آب است، آبی که محل زیست گاندوهاست و هر لحظه ممکن است یکی از این کودکان را طعمه خود کند. هیچ حفاظتی برای گاندوها وجود ندارد و محیط‌بانی هم نیست که از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری کند.

او می‌گوید: دو سال پیش هم شاهد قربانی شدن یک کودک توسط گاندوها شدیم و قرار شد رسیدگی شود اما متاسفانه اتفاقی نیفتاد و شاهد تکرار این حادثه و قطع شدن دست یک دختر بچه شدیم.

نصیر بلوچ‌زاده در پایان می‌گوید: ما در فصل تخم گذاری گاندوها هستیم و امنیت جانی نداریم، حدود 20 راس از گوسفند‌های روستا طعمه گاندوها شدند و حالا هم یک دختر بچه قربانی شده و معلوم نیست اگر این شرایط مدیریت نشود طعمه بعدی چه کسی باشد.

مدیرکل محیط زیست در این باره می‌گوید: در پی مشکل قطع آب مصرفی در روستا برای برداشتن آب نزدیک برکه شده که برکه مورد اشاره محل زیست گاندو یا همان تمساح پوزه کوتاه ایرانی است و در این زمینه تابلو‌های هشدار دهنده اداره حفاظت محیط زیست در منطقه نصب شده و پیش از این تلاش شده تا اطلاع‌رسانی لازم نیز به مردم منطقه انجام شود.

 وحید پورمردان افزود: با توجه به اینکه این فصل زمان تخم‌گذاری گاندو محسوب می‌شود. این‌گونه جانوری در این دوره زمانی برای دفاع از نوزادان در شرف تولد حالت تهاجمی دارد و از قلمرو خود که در آن تخم‌گذاری انجام شده دفاع می‌کند و نزدیک شدن به محل زیست این تمساح در این دوره زمانی مخاطرات جدی به همراه دارد.

حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان چابهار گاندو تمساح پوزه کوتاه حمله گاندو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر