کد خبر: 727902 A

مدیرکل هواشناسی استان خبرداد:

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین ایستگاه خودکار هواشناسی استان که تولید داخل است، افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

محسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های قبلی و به منظور تکمیل شبکه پایش هواشناسی استان، ایستگاه بارانسجی خودکار سنگان از توابع شهرستان خاش در نزدیکی کوه تفتان افتتاح شد.

وی با بیان اینکه پیش از نصب این ایستگاه، اطلاعات بارش سنگان به وسیله یک ایستگاه بارانسنج سنتی برداشت و ثبت می‌شد، افزود: ایستگاه بارانسجی سنگان در سال 1366 تأسیس شد اما بر اساس رویکرد جدید هواشناسی در توسعه ارتباط آنلاین و برخط ایستگاه های هواشناسی سطح استان، خودکار سازی این ایستگاه برای سرعت بخشیدن در ثبت و بهره برداری از داده های اقلیمی در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این ایستگاه علاوه بر ثبت میزان بارش، اطلاعات دمایی و رطوبتی منطقه را نیز به صورت خودکار و لحظه ثبت و به مرکز ارائه می کند.

حیدری در بخش دیگری به دلایل انتخاب سنگان برای اجرای طرح خودکارسازی ایستگاه های بارانسنجی استان اشاره کرد و گفت: با توجه به کوهستانی بودن بخشی از ایستگاه های بارانسنجی جنوب استان و احتمال بروز اختلال در بسترهای ارتباطی آن‌ها در فرایند خودکارسازی، تأسیس نخستین ایستگاه بارانسنج تمام اتوماتیک هواشناسی استان به صورت آزمایشی در منطقه کوهستانی سنگان در حومه کوه تفتان انتخاب شد.

وی اضافه کرد: سنگان از روستاهای گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می شود که کشاورزی و باغداری نیز به صورت گسترده در آن رواج دارد به طوریکه انار سنگان از مشهورترین محصولات باغی استان در این منطقه تولید می شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: برخط شدن ایستگاه های بارانسجی یکی از مهمترین اقدامات برای تهیه سامانه های پیش بینی سیلاب است که برای فعال‌سازی این سامانه باید تمام ایستگاه‌های بارانسنجی جنوب استان تمام خودکار شود.

حیدری تصریح کرد: در برنامه خودکارسازی ایستگاه‌های هواشناسی استان تصمیم بر این است که بجای خریداری تجهیزات خارجی، از نمونه‌های داخلی استفاده شود تا تولید ایرانی، تقویت و معرفی شود. برای تحقق این موضوع نخستین دیتالاگر ایرانی در هواشناسی استان برای خودکارسازی ایستگاه بارانسنجی سنگان استفاده می شود.

سیستان و بلوچستان کشاورزی گردشگری هواشناسی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر