کد خبر: 723475 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان گفت: کتاب فرهنگ بلوچی- فارسی تالیف نویسنده بومی استان به عنوان کتاب سال ایران انتخاب شد.

 حسین‌ مسگرانی در گفت‌و گو باخبرنگار ایلنا اظهار داشت:‌سال گذشته‌ در چهارمین دوره کتاب سال ‌سیستان و بلوچستان،از  عبدالغفور جهاندیده به خاطر کتاب فرهنگ بلوچی – فارسی تقدیر ویژه به عمل آمد و این کتاب در نوزدهمین نمایشگاه کتاب استانی رونمایی شد.

مسگرانی افزود: این کتاب در دو جلد توسط عبدالغفور جهاندیده از نویسندگان برجسته و بومی سیستان وبلوچستان تالیف شده که سال گذشته نیز در چهارمین دوره کتاب سال سیستان وبلوچستان رونمایی و از آن تقدیر ویژه‌ای انجام شد.

وی ادامه داد: در این کتاب دوجلدی قطور 60 هزار واژه و اصطلاح بلوچی به همراه ترجمه معادل فارسی آنها آمده است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته که پس از انجام داوری در تهران نیز به عنوان کتاب برتر سال ایران انتخاب شد و قرار است طی هفته جاری از نویسنده آن در تهران با حضور مدیران ارشد کشوری و وزارتی تقدیر شود.

به گفته مسگرانی؛ این کتاب دارای دو هزار و736 صفحه و حاصل زحمات 20 ساله نویسنده آن است که برای جمع آوری و تالیف آن تلاش های بسیاری انجام داده است که به حق این انتخاب شایسته و بجا بود.

وی تاکید کرد: اساس کار این فرهنگ بر مبنای گویش مکرانی است که در میان گویش‌های بلوچی نوعی معیار به شمار می‌آید چون بیشترین کتاب ها و نشریه ها با این گویش چاپ و منتشر می شود.

وی تصریح کرد: در این فرهنگ دو زبانه، همه واژه ها و عبارت‌های بلوچی علاوه بر خط بلوچی، به خط لاتین نیز نگاشته شده است و واژه‌هایی که معادل فارسی داشته اند، معادل آنها هم ذکر شده است و این فرهنگ علاوه بر گنجینه ای از واژگان بلوچی، گنجینه ای از ضرب المثل های بلوچی نیز در دل خود جای داده است.

عبدالغفور جهاندیده عضو هیات علمی دانشگاه علوم دریایی چابهار و دانش آموخته دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی است که آثاری همچون حماسه سرایی در بلوچستان، سیری در منظومه‌های عاشقانه بلوچی، تصحیح و توضیح دیوان اشعار فارسی و بلوچی عبدالله روانبد و شرح منظومه مکران جزو آثار این نویسنده برجسته سیستان وبلوچستان است.

 

ایران عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب سال نمایشگاه کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر