کد خبر: 708693 A

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان گفت: 29 مجتمع خدماتی رفاهی، بین راهی در استان با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده و در حال ارائه خدمات به مسافران است.

علی خانقائی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: با توجه به وسعت و فاصله زیاد بین مراکز جمعیتی این استان تاکنون 89 موافقت اصولی برای راه‌اندازی مجتمع های بین راهی صادر شده است که از این تعداد 29 مجتمع فعال، 22 مجتمع در دست ساخت و بقیه در حال سیر مراحل تحویل زمین هستند.

وی رتبه سیستان و بلوچستان از نظر تعداد مجتمع‌های بین راهی را در کشور 19 عنوان کرد و گفت: این استان از نظر شاخص تعداد مجتمع به ازای هر یکهزار کیلومتر راه برون شهری در رتبه 28 کشوری قرار دارد. 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان گفت: استان از نظر طول راه شریانی در کشور دومین استان محسوب می شود اما از نظر شاخص تعداد مجتمع به ازای هر هزار کیلومتر راه برون شهری در وضعیت قابل قبولی قرار ندارد.

وی با اشاره به آمار بالای تصادفات جاده‌ای در مسیرهای ارتباطی سیستان و بلوچستان گفت: وجود مجتمع‌های چند منظوره خدمات رفاهی در جاده‌های استان می تواند نقش بسزایی در رفع خستگی و کاهش خطای انسانی به عنوان عامل اصلی حوادث جاده‌ای داشته باشد از این رو در محورهای یکنواخت و بیابانی نظیر جاده‌های سیستان و بلوچستان، تاثیر وجود این مجتمع‌ها بیشتر نمایان خواهد بود.

خانقائی عمده‌ترین مشکلات سیستان و بلوچستان در زمینه راه اندازی مجتمع های بین شهری را فاصله زیاد مراکز جمعیتی از یکدیگر و صادر نشدن مجوز جایگاه سوخت برای این مجتمع‌ها از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی عنوان کرد و افزود: وجود این مشکلات به ویژه صادر نشدن مجوز جایگاه سوخت سبب دلسردی سرمایه گذاران بخش خصوصی شده  به طوری که هم اینک در راه اندازی 16 مجتمع بین راهی استان با پیشرفت فیزیکی بیش از 80 درصد، خلل جدی وارد شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان افزود: این مشکل در کل کشور مطرح است به طوری که مجتمع هایی که جایگاه سوخت ندارند عملا با استقبال روبه رو نمی شوند مگر اینکه در کنار مراکز گردشگری ویژه باشند.

خانقائی اضافه کرد: در سیستان و بلوچستان مناطق خاص گردشگری وجود دارد اما متأسفانه میزان اقبال به آنها از سوی گردشگران، به آن میزانی نیست که توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری حداقل 30 میلیارد ریالی برای راه‌اندازی یک مجتمع خدماتی رفاهی داشته باشد.

وی بر حمایت مسئولان سیستان و بلوچستان از سرمایه‌گذاران مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین راهی تاکید کرد و افزود: ضروری است با توجه به نیاز استان رفع مشکلات سرمایه گذاران این حوزه مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 

جاده راهداری و حمل و نقل جاده سرمایه گذاری بخش خصوصی سیستان و بلوچستان مسافران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر