کد خبر: 664493 A

وزیر ارتباطات خبر داد:

وزیر ارتباطات و ‌فناوری اطلاعات گفت: بخش زیرساخت های اینترنت و تلفن در سیستان و بلوچستان بزودی متحول می‌شود.

به گزارش ایلنا، محمدجواد آذری جهرمی روز دوشنبه در نشست شورای اداری و معتمدان شهرستان چابهار افزود: پوشش تلفنی در تمام هزار و 400 کیلومتر جاده های سیستان و بلوچستان تا قبل از پایان سالجاری برقرار می شود.

وی گفت: تا 10 روز آینده مشکل اینترنت مرز ریمدان چابهار مرتفع می‌شود تا شاهد تحول در این منطقه باشیم.

وزیر ارتباطات و ‌فناوری اطلاعات اظهارداشت: ظرفیت های گردشگری سیستان و بلوچستان با ارتباطات می‌تواند توسعه پیدا کند و مشکلات بسیاری از مردم مرتفع شود.

آذری جهرمی گفت: 95 درصد از پنج هزار روستای سیستان و بلوچستان ارتباط کامل مخابراتی نظیر تلفن ثابت، همراه و اینترنت ندارند و این وضعیت غیر قابل قبول است.

وی افزود: از مجموع پنج هزار روستای سیستان و بلوچستان فقط پنج درصد دارای ارتباط کامل مخابراتی هستند و 34 درصد 2 سرویسه، 58 درصد تک سرویسه و 14 درصد هیچ گونه ارتباطی ندارند.

وی ادامه داد: تا پایان سالجاری این پنج درصد ارتباط به 25 درصد و برای 14 درصد فاقد ارتباط سیستان و بلوچستان نیز اقدامات لازم انجام خواهد شد تا حداقل یک ارتباط داشته باشند.

وزیر ارتباطات و ‌فناوری اطلاعات گفت: سیستان و بلوچستان به دلیل پراکندگی جمعیت و محرومیت ها از امکانات بی بهره است و خدمات برای سرمایه گذاری در این استان باید فراهم شود.

وی اظهار داشت: دولت بیش از 450 میلیارد تومان و بخش خصوصی 132 میلیارد تومان در بخش ارتباطات در سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری کرده اند.

آذری جهرمی بیان کرد: سیستان و بلوچستان بیش از 9 هزار روستا دارد که هفت هزار و 100 روستا دارای سکنه و پنج هزار روستا بالای 20 خانوار دارد.

وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان گذرگاه اتصال جمهوری اسلامی در حوزه دیتا به جامعه ارتباطی بین الملل است اما در شاخص های ارتباطی رتبه 31 را دارد که قابل قبول نیست.

وزیر ارتباطات و ‌فناوری اطلاعات گفت: دکتر روحانی در ابتدای دولت دوازدهم تاکید ویژه ای بر توسعه و خدمات دهی ارتباطات داشتند که در این بین مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان و سایر مسئولان این استان پیگیری های زیادی در این رابطه کردند.

وی بیان کرد: توسعه فیبرنوری زمینی یکی از نیازهای سیستان و بلوچستان است که 750 کیلومتر فیبرنوری در سال جاری کار شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: میزان خرابی ها در سیستان و بلوچستان در بخش زیرساخت های مخابراتی بالاست و باید تدابیری در این زمینه اندیشیده شود تا قطعی ها برطرف شود.

وی با بیان اینکه برای 2 هزار و 215 روستا امکان خدمات تلفن ثابت فراهم شده است گفت: نام نویسی در این طرح قبل از هفته دولت در سیستان و بلوچستان آغاز شده اما تا کنون تنها هزار نفر نام نویسی کردند.

آذری جهرمی افزود: حدود 330 دکل مخابراتی در سیستان و بلوچستان نوسازی و یا جدید ساخته شده تا پوشش خدمات پهن باند انجام دهد.

وی بر رینگ شدن شبکه فیبرنوری تاکید کرد و گفت: کمترین قطعی سبب مشکلات زیادی در برقراری ارتباط می شود.

وزیر ارتباطات و ‌فناوری اطلاعات تصریح کرد: 80 درصد روستاهای بالای 20 خانوار کشور در برنامه ششم توسعه به ارتباطات کامل تلفن ثابت، همراه اول و اینترنت مناسب باید تجهیز شوند که بدین منظور برنامه ریزی های لازم در حال انجام است.

وی ادامه داد: در سیستان و بلوچستان بیش از چهار هزار و700 کیلومتر جاده داریم که هزار و 400 کیلومترآن فاقد پوشش ارتباطی است.

آذری جهرمی اظهار داشت: جای تاسف است که جاده های سیستان و بلوچستان فاقد ارتباط باشند و نتوان حوادث از جمله تصادفات را اعلام کرد.

وی تصریح کرد: به طور هفتگی مسائل و مشکلات سیستان و بلوچستان را پیگیری خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مردم سیستان و بلوچستان با ریزگردها، تغییر اقلیم، توفان ها، گرد و خاک مواجه و در رنج و مصیبت هستند که نیاز است مسئولان همراهی بیشتری با این مردم داشته باشند.

وی بر پیگیری مطالبات از سوی مسئولان زیرمجموعه وزارت ارتباطات تاکید کرد و افزود: با فعالیت جهادی مشکلات سیستان و بلوچستان مرتفع خواهد شد.

ارتباطات و فناوری اطلاعات اینترنت تلفن جاده سیستان و بلوچستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر