کد خبر: 997579 A

با رای نمایندگان مجلس؛

نمایندگان مجلس دو فوریت اصلاح آیین‌نامه مبنی بر افزایش سقف کمیسیون‌ها و واگذاری اختیار افزودن نمایندگان جامانده به کمیسیون‌ها به هیات رئیسه مجلس واگذار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه صحن علنی امروز (چهارشنبه ۲۸ آبان) دو فوریت اصلاح آیین‌نامه مبنی بر افزایش سقف کمیسیون‌ها به این دلیل که مرحله دوم انتخابات به علت شیوع کرونا با تاخیر برگزار شد و ۱۰ نفر از نمایندگان چندماه بعد از شروع به کار مجلس و تعیین تکلیف کمیسیون ها وارد مجلس شدند، مطرح شد.

محتوای این پیشنهاد به این صورت بود که برای تعیین تکلیف این ۱۰ نفر به هیات رئیسه مجلس اختیار داده شود که این افراد را براساس تحصیلات، تجربیات و سوابق به کمیسیون هایی که در حوزه تخصص آن‌ها است، اضافه کند.

مخالفان این پیشنهاد ورود با تاخیر این ۱۰ نفر را یک اتفاق طبیعی دانستند. همچنین با بیان اینکه با حضور آن‌ها به تعداد کلی نمایندگان افزوده نشده است و کمیسیون قضایی و حقوقی هنوز جای خالی دارد، این افراد به آن کمیسیون افزوده شوند.

در مقابل موافقین حضور دیرهنگام این ۱۰ نماینده را نتیجه شیوع کرونا و تاخیر در برگزاری انتخابات دانستند و خواستار این شدند با در نظر گرفتن این احتمال تعدادی از این افراد با توجه به سوابق و توانمندی که دارند اگر در زمان تشکیل کمیسیون‌ها در مجلس داشتند، احتمال حضورشان در کمیسیون های تخصصی مرتبط با تحصیلات و تخصص آن‌ها وجود داشت، در این مورد استثناء قائل شده و زمینه حضور آن‌ها فراهم شود.

در پایان دو فوریت این پیشنهاد با حضور ۲۲۱ نماینده مجلس به رای گذاشته شد که با ۱۵۲ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۶ رای ممتنع تصویب شد.

 

صحن علنی مجلس کمیسیون های تخصصی مجلس نماینده جا مانده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر