کد خبر: 995637 A

مشاور ارشد باراک اوباما:

یک مقام آمریکایی بر کاهش فشار بر ایران در دوران بایدن تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از لوپوئن، رابرت مالی گفت: بایدن اعلام کرده که به توافق هسته‌ای باز می‌گردد، به شرط اینکه ایران به این توافق پایبند و متعهد باشد. جمهوری اسلامی ایران به دنبال آرامش و ثبات در بازار اقتصاد است و دولت بایدن نمی‌خواهد با ایران وارد درگیری و بحران دیگری شود. بنظر می‌رسد هر دو طرف در این مسیر هم نظر  هستند.

وی اضافه کرد: البته برای احیای برجام موانع و مشکلاتی نیز وجود دارد؛ اول از همه  آنکه ایران خواهان جبران خسارت و ضررهای مالی است ؛ علاوه بر آن، دولت ترامپ مجموعه‌ای  از تحریم‌ها را علیه ایران ساخته است و با شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، همچنان به وضع تحریم‌ها ادامه می‌دهد. البته رئیس‌جمهور آینده ایالات متحده می‌تواند آن ها را لغو کند، اما این اقدامات، بازگشت آمریکا به برجام را دشوار می‌کند.

رابرت مالی اضافه کرد: از طرفی، ایرانی‌ها دیگر به دولت ایالات متحده اعتمادی ندارند؛ اما به رغم تمام این مشکلات، به نظر می‌رسد هر دو طرف به احیای برجام تمایل دارند.

وی در مورد پایان انزوای ایران گفت : اول از همه، ایران اکنون منزوی  نیست. این کشور روابط خوبی با اروپا، روسیه و چین دارد. در دوران بایدن سیاست فشار حداکثری علیه ایران پایان خواهد یافت. اگرچه خیلی  بعید است روابط دو کشور به حالت عادی بازگردد، اما حداقل این است که  روابط متشنج و پر تنش نخواهد بود.

 

ایران آمریکا بایدن برجام ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر