کد خبر: 995408 A

کارنگی تحلیل کرد؛

کارنگی در تحلیلی به چالش‌های سیاست خارجی بایدن پرداخت.

به گزارش ایلنا، کارنگی نوشت: چالش‌های زیادی در مسیر بازگشت آمریکا به توافق هسته‌‍‌ای وجود دارد که کار را برای دولت بایدن سخت می‌کند. ایران خواهان دریافت غرامت برای جبران خسران اقتصادی است که به وسیله تحریم‌های واشنگتن متحمل شده است. همچنین ایران می‌خواهد ضمانت‌هایی برای لغو تحریم‌ها دریافت کند‌ و مشخص نیست که عزمی برای لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا وجود داشته باشد.

در این تحلیل آمده است: بایدن خواهان بازگشت به برجام بود اما تاکید کرد که فراتر از بازگشت به برجام، او به دنبال تقویت و توسعه توافق هسته‌‍‌ای است. دولت بایدن احتمالا با چالش‌هایی روبرو خواهد شد که عبارتند از برنامه کامل معتبر داخلی و بین المللی؛ شرکای جهانی و منطقه‌ای که دیدگاه‌های متناقضی دارند؛ فشارهای سیاسی در داخل و منافع ملی ایالات متحده که با سیاست‌های خاورمیانه و برنامه هسته‌‍‌ای ایران مرتبط هستند.

این تحلیل اضافه می‌کند: بایدن ابتدا دو کار را انجام می‌دهد که مرحله نخست، لغو ممنوعیت تبعیض‌آمیز سفر به آمریکا خواهد بود. اقدام دوم کاهش تحریم‌های مرتبط با مقابله با بیماری کووید ۱۹ است که با صدور مجوز برای تجهیزات درمانی و دارویی به صورت یک کانال اختصاصی برای بانک‌های بین المللی، شرکت‌های حمل و نقل، بیمه‌ها و برای کمک به  ایرانیان برای دسترسی به درمان پزشکی همراه خواهد بود.

 

ایران بایدن برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر