کد خبر: 994561 A

غریب آبادی:

نماینده دائم کشورمان در وین گفت: گزارش آژانس در کنار تائید اقدامات ایران و کاهش تعهدات برجامی به همکاری میان ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف اشاره می‌کند.

به گزارش ایلنا، کاظم غریب آبادی با اعلام خبر انتشار گزارش جدید مدیرکل آژانس در مورد راستی آزمایی اجرای برجام، گفت: این گزارش در کنار تائید کاهش تعهدات برجامی ایران و اقدامات ایران در این راستا، به همکاری میان ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف اشاره و همچنین اظهار می‌دارد آژانس به فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارتی خود درخصوص تعهدات مرتبط ایران ادامه داده است.

 نماینده دائم کشورمان در وین گفت: براساس این گزارش، ایران علاوه بر تداوم تولید آب سنگین و ذخیره آن، مقادیری افزون بر ۲/۲ تن آب سنگین به خارج صادر کرده و همچنین ۳/۱ تن در راستای فعالیت‌های تحقیق و توسعه خود مصرف کرده است.

غریب آبادی افزود: طبق گزارش آژانس، فعالیت‌های غنی سازی در نطنز و فردو، از جمله با ماشین‌های جدید، و غنی سازی تا ۵ /۴ درصد و فراتر از ۶۷ /۳ درصد مقرر در برجام، همچنان ادامه دارد. علاوه بر این، گزارش به تصمیم اخیر ایران برای انتقال سانتریفیوژ‌های تحقیق و توسعه به زیر زمین در نطنز اشاره کرده و گفته است که ایران اعلام کرده در این راستا الزامات پادمانی را در نظر خواهد گرفت.

وی گفت: گزارش آژانس، میزان ذخایر اورانیوم ایران را تا ۲ نوامبر، ۹/ ۲۴۴۲ کیلوگرم اعلام کرده است، که برابر با حدود ۳۶۰۰ کیلو گرم اورانیوم با غنای پائین می‌باشد.

غریب آبادی همچنین درخصوص اشاره گزارش به نتایج بازدید آژانس از یکی از مکان‌ها در سال ۱۳۹۷ نیز گفت که برغم تفاوت نظر‌های فنی ما با آژانس، تعاملات در این زمینه میان دو طرف با هدف حل و فصل نهایی موضوع همچنان ادامه دارد و باید از هرگونه اظهارنظر عجولانه پرهیز کرد.

کاظم غریب‌آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر