کد خبر: 992678 A

رویترز:

رویترز در تحلیلی بر روند طولانی بازگشت به برجام تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، ترامپ بعد از این که به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شد از توافق هسته‌ای خارج شد و فشار بر ایران را افزایش داد.

جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته برگزیده شد.

وی وعده داده بود که به این توافق باز خواهد گشت. اما دیپلمات‌ها و تحلیل‌گران می‌گویند که احتمالا به دلیل دشمنی این دو کشور و اختلاف‌ها و بی‌اعتمادی طولانی هر دوطرف به هم این اتفاق خیلی سریع رخ نمی‌دهد .

رابرت اِینهورن، کارشناس مسائل سیاسی گفت: بازگشت به تعهدات مندرج در تواففق ممکن است حدود شش ماه طول بکشد و ممکن است که اصلا آن‌ها به توافق نرسند. 

ایران خواستار جبران «ضررهایی» شده است که در اثر تحریم‌های آمریکا به آن وارد شده است و به صورت ضمنی تاکید کرده که واشنگتن باید ضررهای عدم خرید و فروش نفت را بپردازد و این چیزی است که برای هر رئیس‌جمهور آمریکا اگر غیرقابل پذیرش نباشد، کمی سخت است.

جفری لوییس، کارشناس موسسه مطالعات بین‌الملل میدل بری گفت: توافق هسته‌ای باید احیا و زنده شود. اگر می‌خواهید این اتفاق رخ دهد، می‌توانید راه‌حلی برایش پیدا کنید. گاهی در واشنگتن، مشکلات قابل حل هستند، وقتی افراد تمایلی به رسیدن به جواب و راه حل ندارند، غیرقابل حل باقی می‌مانند. 

 

جو بایدن ترامپ برجام ایران آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر