کد خبر: 991044 A

رضایی در شورای فرماندهی مقابله با کرونا در تهران مطرح کرد؛

دبیر تشخیص مصلحت نظام در جلسه شورای فرماندهی عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: برای این منظور نیاز به تعریف عملیاتی یکپارچه در حوزه سلامت حس می شود.

به گزارش ایلنا، جلسه شورای فرماندهی عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، صبح امروز با حضور محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

در این جلسه محسن رضایی ضمن تبریک هفته وحدت و ابراز تقدیر و تشکر از اعضای ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، به ویژه کارکنان و فعالان در حوزه بهداشت و درمان، بیان کرد: در این ستاد افراد نخبه، متخصص و فعال حضور دارند. از طرفی ویروس کرونا یک بیماری ناشناخته و فراگیر جهانی است که ماهیت و رفتار ناشناخته و غیرقابل پیش بینی دارد. کشور ما نیز همچون تمامی کشورها درگیر مشکلات این بیماری است.

وی ادامه داد: در پیک اول برخورد مطلوبی صورت گرفت و سامانه خوبی شکل گرفت ولی این سامانه تا اردیبهشت ماه دوام داشت. در پیک دوم و سوم نیز نیاز به تشکیل بسیج جدی و سراسری احساس شد، با این تفاوت که سرعت سرایت و همه گیری ویروس نسبت به اوج های قبل افزایش شدیدی داشته است.

دبیر تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ورود به موقع و هوشمندانه مقام معظم رهبری و فرمایشات دقیق ایشان برای مقابله با بحران کنونی، عنوان کرد: در جلسه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، مقام معظم رهبری اختیاراتی را به مسئولین دادند تا قرارگاهی متمرکز با همه امکانات کشور بسیج شوند. این یک فرصت طلایی است که باید استفاده شود.

به گفته وی، با ورود مقام معظم رهبری، انتظار می رود اقدامات لازم در جهت کنترل فوری بیماری و پایدارسازی سامانه ای دراز مدت انجام شود.

رضایی تصریح کرد: همه دستگاه ها باید به میدان بیایند تا سامانه ای پایدار شکل گیرد تا علاوه بر کنترل بیماری از بروز موج های بعدی نیز جلوگیری کند. اگر این اتفاق نیفتاد، ویروس کووید-۱۹ بعد از مدتی دوباره از کنترل خارج می شود و فرسودگی نیروها، تجهیزات، افراد پشتیبان و حتی مردم هم افزایش می یابد.

وی با تاکید بر لزوم طراحی عملیاتی هماهنگ و یکپارچه متناسب با اقلیم های مختلف برای جلوگیری از انتقال ویروس، عنوان کرد: اینکه در هر اقلیم باید از کدام نقاط شروع به فعالیت کرد تا پایدارسازی امکان پذیر باشد، اهمیت بسزایی دارد. باید عملیات سلامت تعریف کنیم تا سامانه پایدار در استان مستقر شود.

وی در خصوص سیاست های کلی سلامت که ۶ سال پیش ابلاغ شد، عنوان کرد: اگر به این سیاست ها جدی عمل می شد، راندمان بسیار بالا می رفت. به تمامی اعضای فعال در حوزه سلامت توصیه می کنم این سیاست ها را مطالعه و تا جایی که می توانند آن را عملیاتی کنند.

دبیر تشخیص مصلحت نظام، اظهار کرد: در حال حاضر با یک تهدید و یک فرصت بزرگ رو به رو هستیم. تهدید به این دلیل که این بیماری باید هرچه زودتر کنترل شود و از طرفی باید از فرصت استفاده کرده تا آسیب ها را مشخص و  پاکسازی کنیم، نقاط ضعف را شناسایی کنیم و آنها را از بین ببریم تا بتوانیم با بهره وری بیشتر و هزینه کمتر از بحران ها گذر کنیم.

وی هدف نظارت های مجمع تشخیص مصلحت نظام را آسیب شناسی و حل مشکلات اعلام کرد و گفت: امیدواریم جامعه سلامت کشور سیاست های ابلاغی سلامت را مطالعه و مشکلات آن را بیان کنند تا از نظراتشان استفاده کنیم، به ویژه در این مدتی که در حال تنظیم سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه هستیم.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام مقابله با کرونا سیاست های ابلاغی سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر