کد خبر: 990048 A

عمویی در جمع خبرنگاران:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» و در راستای کاهش تعهدات برجامی، الزام سازمان انرژی اتمی به احیای غنی‌سازی ۲۰ درصد، افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده و احیای قلب رآکتور اراک را در دستور کار قرار داده‌ایم که البته همگی دارای زمان بندی مشخص است.

به گزارش ایلنا، ابوالفضل عمویی در حاشیه جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۱۲ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران درباره تصویب طرح یک فوریت اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها که توسط جمعی از اعضای این کمیسیون مطرح و به تصویب رسید، گفت: هدف گذاری مجلس بر این اساس است تا طرف‌های غربی را وادار کنیم با توجه به توانمندی‌های ایران در حوزه صنعت هسته‌ای، دست از تحریم ایران بردارند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای ادامه داد: در این چارچوب طی ماه‌های گذشته طرح‌های مختلفی در مجلس مطرح شد و ریاست مجلس به کمیسیون امنیت ملی مأموریت داد تا با جمع‌بندی دیدگا‌ها، طرح پخته‌ای ارائه شود. بر این اساس جلسات متعددی در کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزار شد و طرحی که یک فوریت آن با رأی بالا در صحن علنی امروز به تصویب رسید، حاصل جمع‌بندی نگاه‌های مختلف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است.

وی ادامه داد: عمده هدف ما این است که مسیر فشار و تحریم علیه ایران را برعکس کرده و طرف غربی را وادار کنیم مسیری که شکل داده‌اند را تغییر دهند از این رو قصد داریم بخش‌های مختلفی از صنعت هسته‌ای را فعال کنیم.

عمویی یادآور شد: بدعهدی‌هایی در برجام صورت گرفته است  در مقدمه این طرح به روند بدعهدی غربی‌ها اشاره شده است؛ آمریکایی‌ها بیش از ۲ سال است با خروج از برجام، مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه ایران شکل داده‌اند و دست به ترور شهید سلیمانی زده‌اند، همچنین اروپایی‌ها ۱۱ تعهدی که به ایران دادند را هیچگاه عملی نکردند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مسیر کاهش تعهدات برجامی را پیش گرفته است، اظهار داشت: در این طرح و در راستای کاهش تعهدات برجامی، الزام سازمان انرژی اتمی به احیای غنی‌سازی ۲۰ درصد، افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده و احیای قلب رآکتور اراک را در دستور کار قرار داده ایم که البته همگی دارای زمان بندی مشخص است.

عموئی اضافه کرد: این طرح در بخش دیگری دسترسی‌های آژانس مبتنی بر پروتکل الحاقی را برای طرف‌های غربی و اروپایی مشروط به اجرای تعهدات از سوی آنها کرده که بر این اساس خواسته ما بازگشت روند تبادلات بانکی با کشورهای باقیمانده در برجام به حالت عادی و فروش نفت در چارچوب‌های رسمی و قانونی است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان هدف اصلی این طرح را احیای ظرفیت‌های کشور دانست و خاطرنشان کرد: یک فوریت این طرح را پیش از انتخابات آمریکا به تصویب رساندیم تا اعلام کنیم برای ایران تفاوتی ندارد چه کسی ساکن کاخ سفید شود بلکه برای ما مهم این است که مسیر فعلی اعمال فشار بر ایران و تحریم‌ها برداشته شود.

غنی‌سازی اورانیوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر