کد خبر: 989972 A

نادران در مخالفت با طرح جمعیت و تعالی خانواده:

یک نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:طرح تامین کالاهای اساسی روز گذشته در مجلس بررسی شد، حال با یک پیشنهاد ۲۵ هزار میلیارد تومان روی بودجه قرار گرفت بدون آنکه منابع مالی درستی برای آن در نظر گرفته شود و این تعجیل ها آثار و عواقب دارد و فردا ما مواخذه خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، الیاس نادران در جلسه علنی امروز ( دوشنبه ۱۲ آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی رسیدگی به طرح جمعیت و تعالی خانواده طبق اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی در مخالفت با این طرح گفت: در قانونگذاری کشور اصل بر این است که تمام طرح‌ها و لوایح از کمیسیون‌های تخصصی به صحن آمده و نمایندگان در بررسی و تصمیم آن مشارکت داشته باشند اما با این روش شورای نگهبان نیز می تواند به صورت همزمان مغایرت‌های قانونی را شناسایی کند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طرح مذکور بسیار مهم است اما نباید به صورت اصل ۸۵ مورد مقایسه قرار گیرد به نظر من طراحان و افراد دخیل در این طرح مسیر را اشتباه رفتند اما این مسئله تضییع حقوق نمایندگان است.

وی اظهار داشت: استدلال طراحان این است که در بررسی و تصویب طرح تسریع و تعجیل کنیم حال این سوال پیش می آید که در این رابطه یک ماه یا دو ماه چه تفاوتی دارد. این مسئله درست نیست که جمع محدودی در مورد چنین طرح مهمی تصمیم گیری کرده و پس از آن این طرح را به شورای نگهبان ارسال کنیم. براساس اصل ۸۵ مصوبه به صورت موقتی و آزمایشی اجرایی خواهد شد این یعنی آنکه بعدا ناچار خواهیم بود که قانون را دائمی کنیم. از طرفی به نظر می رسد که شورای نگهبان طرح های پرحجم و پرماده را به صورت اصل ۸۵ رد می کند.

این نماینده مجلس شورای خاطرنشان کرد: طرح تامین کالاهای اساسی روز گذشته در مجلس بررسی شد، حال با یک پیشنهاد ۲۵ هزار میلیارد تومان روی بودجه قرار گرفت بدون آنکه منابع مالی درستی برای آن در نظر گرفته شود و این تعجیل ها آثار و عواقب دارد و فردا ما مواخذه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه پیشنهاد من این است که طرح به صورت فوریتی در صحن بررسی شده و بعد از گذشت ۵ جلسه رسیدگی، مجلس موظف خواهد بود که هر روز نشست علنی برای بررسی این موضوع قرار دهد، گفت: در شرایط کنونی گفته می‌شود که اگر این طرح به صورت اصل ۸۵ بررسی نشود منابع آن را نمی توان در بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفت اما من می گویم که اگر این طرح را امروز نیز مصوب کنیم به بودجه نخواهد رسید. ما ناچارا و با هر استدلالی باید منابع مالی را با دولت تفاهم کنیم تا آن به صورت متمم یا اصلاح بودجه آورده شود.

الیاس نادران طرح جمعیت و تعالی خانواده طبق اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر