سرخط خبرها:
کد خبر: 989725 A

خضریان در گفت ‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از بررسی قانون اساسی در خصوص محصولات بالادستی تراریخته و چگونگی عرضه این محصولات خبر داد.

علی خضریان در گفتوگو با خبرنگار ایلنا درباره جلسه امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای قوانین بالادستی در حوزه محصولات تراریخته و چگونگی عرضه این محصولات در بازار و همچنین وضعیت تولید، واردات و اطلاع رسانی از مزایا و مضرات این محصولات به مصرف کنندگان در جلسه امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت که در این خصوص در کمیته تخصصی و در صحن اصلی کمیسیون جلسات متعددی برگزار شده است. 

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در حوزه نحوه عملکرد دستگاه‌های ذی ربط درخصوص محصولات تراریخته و اجرای وظایف قانونی این دستگاه‌ها و عدم توجه به قانون توسط سازمان‌ها و نهادها گزارشاتی داشته ایم. همچنین براساس قوانین بالادستی همچون برنامه ششم توسعه تاکید بر اولویت دادن به محصولات تراریخته و ارگانیک است که لازم است به این موضوع نظارت جدی صورت گیرد، ضمن آنکه تفکیک محصولات تراریخته از غیرتراریخته و عرضه آنها در بازار نیز موضوع دیگری بود که نسبت به اجرای درست آن نگرانی هایی وجود داشت. 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم تصریح کرد: پس از حصول گزارش سازمان بازرسی تاکنون دو جلسه با حضور متخصصان علوم ژنتیک و بیوتکنولوژی، روسای انجمن های تخصصی و مسئولان وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، سازمان ملی استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان بازرسی و شورای عالی ایمنی زیستی برگزار کردیم و بر اجرای صحیح قانون ایمنی زیستی و قانون برنامه ششم توسعه در زمینه رعایت پروتکل های مربوط به واردات و حمل و نقل صحیح مواد تراریخته از بنادر به کارخانجات و برچست گذاری صحیح محصولات به نحوی که محصولات تراریخته از غیرتراریخته تفکیک شده باشد، تاکید شد. 

وی با بیان اینکه موضوع تراریخته یک موضوع کاملا علمی و پیچیده است، گفت: اثبات مضرات و یا مزایای محصولات تراریخته به آسانی امکانپذیر نیست، اما آنچه مسلم این است که به عنوان یک حق، مصرف کننده باید نسبت به مصرف کالای تراریخته آگاه باشد، ضمن اینکه یکی از موضوعاتی که متاسفانه در سال های اخیر شاهد آن هستیم، بی توجهی به تولید محصولات تراریخته و وابستگی کامل به واردات است که در این جلسه به آن اشاره شده و وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص کوتاهی‌هایی داشته است. 

خضریان ادامه داد: استفاده از تکنولوژی‌های روز و در جهت توسعه کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی و کاهش وابستگی یک ضرورت غیرقابل انکار است که در سال‌های متمادی نسبت به آن غفلت شده و ما باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم و بحث تولید داخل و نظارت بر بکارگیری توان دانشمندان داخلی ایرانی یکی از دغدغه‌هایی بود که در جلسه امروز مطرح شد. 

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی خاطرنشان کرد: مقرر شد تا ۲۰ آبان به سوالاتی که به صورت مکتوب برای دستگاه‌های ذی ربط ارسال می‌شود، پاسخ داده شده تا کمیسیون با توجه به این پاسخ ها و گزارشات کارشناسی تصمیم گیری و اعلام نظر کند.

قانون اساسی محصولات بالادستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر