کد خبر: 989497 A

نادران در نطق میان دستور:

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه زین کردن اسب برای انتخابات ۱۴۰۰ توسط عده‌ای و دست و پا کردن کسب قدرت در دولت آینده یا شهرداری تهران آثار نامطلوبی به جای گذاشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، الیاس نادران در نطق میان‌دستور خود در جلسه علنی امروز  (یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹)  مجلس شورای اسلامی گفت: میلاد رسوال اکرم (ص)، امام صادق (ع) و هفته وحدت را تبریک عرض می‌کنم، شیطنت‌های نظام سلطه که با دست دولتمردان فرانسه در هفته وحدت انجام گرفته را محکوم و هوشیاری شیعه و سنی را طلب می‌کنم.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که آقای روحانی ریاست محترم جمهوری در روزهای گذشته بر سه نکته تأکید داشتند که از نظر بنده مهم است، عنوان کرد: اول اینکه ما در جنگ اقتصادی هستیم. دو؛ وضعیت معیشتی مردم خوب نیست و دولت در امر مسکن کوتاهی‌هایی داشته است و سه، فهمیدیم که باید توجه به داخل داشته باشیم و از خارج کاری برای ما برنمی‌آید.  این تغییر رویکرد هر چند دیرهنگام برای ملت ما امیدآفرین است و الزاماتی دارد که دولتمردان باید به آن پایبند باشند. 

وی تاکید کرد: همان‌گونه که در ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی آمده است، دشمن جنگ تمام‌عیار اقتصادی بر ما تحمیل کرده است و برای مقابله با آن ۲۴ بند ابلاغ شده که ماحصل آن یک اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا با مؤلفه‌هایی است که تنوع‌گرایی در صادرات، دانش‌بنیان بودن، سلامت محیط کسب و کار و برداشتن موانع زائد از دست و پای تولید و استقلال بودجه از نفت بخشی از آنهاست. 

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه امروز کشور درگیر تحریم‌های داخلی است، عنوان کرد: امروز از فقدان یک مدیریت مقتدر اقتصادی در دولت رنج می‌بریم.

وی ادامه داد: متأسفانه کم‌اعتنایی ریاست محترم جمهور به حوزه اقتصاد باعث شده که حتی دستگاه‌های فرابخشی و کلان اقتصادی مثل بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صمت، وزارت نفت و دیگران به صورت جزیره‌ای و ملوک‌الطوایفی اداره شوند.

نادران افزود: تزریق ناامیدی از بیرون وقتی با این ناکارآمدی‌های مدیریتی ممزوج می‌شود، اعتماد عمومی که ریشه سرمایه اجتماعی است را از بین می‌برد، حال آنکه گشایش‌های ارزی از مهرماه چشم‌انداز روشنی را نوید می‌دهد. از ریاست جمهور به عنوان فرمانده این میدان می‌خواهم مدیریت یکپارچه اقتصادی را بر اقتصاد ملی حاکم کند و از ظرفیت‌های تولیدی، مالی و فکری کشور در بخش خصوصی و سایر قوا بهره گیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجلس هر چند با تأخیر پس از چهار ماه با بررسی راه‌های مختلف تأمین مالی طرح کوتاه‌مدت معیشت مردم از طریق کالابرگ‌های الکترونیکی را تصویب کرد. امروز برای مردمی که زیر چرخ‌دنده‌های تحریم خارجی، ناکارآمدی مدیریتی داخلی و سوءاستفاده عده‌ای فرصت‌طلب صاحب قدرت اقتصادی گرفتار شده‌اند، حل معضلات معیشتی یک انتخاب نیست، یک ضرورت است. 

وی با اشاره به سخنان سخنگوی دولت در مورد طرح های مجلس بیان کرد: متأسفانه سخنگوی دولت که بیشتر استاد جنگ روانی است تا کارشناس اقتصادی، برخلاف رویه‌های ریاست‌جمهوری، مجلس را به تمسخر گرفته است. من از همین تریبون مسئولان دولتی را در رابطه با طرح مجلس و راه‌های تأمین مالی آن به مناظره دعوت می‌کنم تا معلوم شود کدام شیوه‌ها، عملکردها و رویکردها در بودجه ۹۹ عاقلانه‌تر، عادلانه‌تر و شدنی‌تر است و آثار تورمی کمتری دارد و طبقات ضعیف و متوسط را بیشتر حمایت می‌کند. 

نماینده تهران با بیان آن که طرح‌های دیگری در حمایت از تولید و برداشتن تحریم‌های داخلی در دست بررسی است که ان شاالله در بودجه ۱۴۰۰ و قبل از آن اعمال خواهد شد، گفت: نسبت مجلس و دولت مثل استاد آهنگری و شاگردش است که باید به هر قیمت تا پایان این دوره به سرانجام برسد.

وی افزود: بنده از توصیه‌های ۱۱ گانه رهبر معظم انقلاب در نطق افتتاحیه مجلس به ویژه اولویت دادن به مسائل کلیدی، لطمه نخوردن کشور در سال آخر دولت و سال اول مجلس، تعامل و هم‌افزایی با سایر قوا و عدم مجادله و منازعه در برخورد با دولت و قوه قضائیه، جز کار، کار و کار نمی‌فهمم و بردن مجلس و دولت به حاشیه مخرب را امیدآفرین نمی‌دانم. فراموش نکنیم که امپراتور رسانه‌ای دشمن خارجی به دنبال پمپاژ ناامیدی است و مجلس قوی است که می‌تواند دولت را در خدمت به مردم فعال‌تر کند و به همین دلیل نظارت‌های قانونی اهمیت می‌یابد. 

نادران بیان کرد: مزین شدن این مجلس به مجلس امید و انتظار و اینکه یکی از انقلابی‌ترین و قوی‌ترین مجالس پس از انقلاب است حکایت از انتظاراتی دارد که به اعتقاد بنده هنوز به مقصد نرسیده است.  امروز ساختارهای مجلس شکل گرفته است. هیأت رئیسه و نهادهای اجرایی مستقر شدند. چرا پس از گذشت بیش از پنج ماه خروجی قابل اعتنایی در حوزه اقتصادی و اجتماعی نداریم الا طرح معیشت که در حال بررسی است.

وی در پایان گفت: آفت عمده سرگرم شدن نماینده به حوادث زیانبار یا سهل‌انگاری در کار و یا دسته‌بندی‌های ناسالم و قومی و قبیله‌ای و منطقه‌ای است. دو آفت مجلس را تهدید می‌کند. نحوه شکل‌گیری ساختار قدرت در مجلس،  چرا فراکسیون اکثریت مجلس در مسائل مهم پیش آمده منفعل بوده است؟ متأسفانه زین کردن اسب برای انتخابات ۱۴۰۰ توسط عده‌ای از عزیزان  و دست و پا کردن کسب و قدرت در دولت آینده یا شهرداری تهران آثار نامطلوبی به جای گذاشته است.

انتخابات 1400
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر