کد خبر: 986541 A

نماینده صومعه‌سرا:

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم بخشی از مدیریت بازار سرمایه چون از مجاری صحیح تخصصی خود خارج شده و در حیطه تصمیم‌گیری نهادهای امنیتی قرار گرفته است، به جای اینکه در شرایط اقتصادی تحلیل‌های اقتصادی داده شود، تحلیل‌های اقتصادی کمتر شده و نگاه‌ها به سمت بازار سرمایه امنیتی شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کاظم دلخوش اباتری در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۵ آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی درخصوص بررسی وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور دارایی و اقتصادی، گفت: بازار سرمایه و بورس ما قدمت کوتاهی دارد، شاید طول دوران بازار سرمایه در ایران  نسبت به خیلی از کشورها کوتاه‌تر است.

نماینده صومعه سرا خاطر‌نشان کرد: معتقدم در این دوره کوتاه که بورس ایجاد شده است و  در چندماه گذشته، تعجیل دستگاه‌های ذیربط باعث شد بیش از حد پول وارد بازار بورس شود که همین امر  باعث بی‌سامانی در این بازار شده است. 

وی ادامه داد: با دست‌پاچگی  در پرداخت حقوق کارکنان دولت در شرایطی که اقتصاد و بازار بورس دنیا پایین است و در کشور ما نیز اقتصاد پایین بود، بورس بالا انجام شد که همین امر باعث بادکنکی شدن بورس شد.

دلخوش بیان کرد:  آیا نمی‌شود بازار سرمایه را مستقل از سایر بازارها بررسی کنیم؛ مثلاً بازار، ارز و مسکن و کالا آیا وضعیتش بهتر از این بازار است؟ گزارشی که کمیسیون اقتصادی داد فقط درباره بازار سرمایه بود اما سایر بازارها مغفول ماند. 

وی ادامه داد: دولت به طور کلی از فرصت‌های بازار سرمایه استفاده نکرده است، خواهشم از دولتی‌ها این است که دقت کنند، پذیره‌نویسی برای شرکت‌های جدید محلی برای معاملات دست دوم برای سهام‌ها ایجاد شود چرا که  متاسفانه نبودش یکی از مشکلات است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معتقدم بخشی از مدیریت بازار سرمایه چون از مجاری صحیح تخصصی خود خارج شده است و در حیطه تصمیم‌گیری نهادهای امنیتی قرار گرفته است به جای اینکه در شرایط اقتصادی تحلیل‌های اقتصادی داده شود، تحلیل‌های اقتصادی کمتر شده و نگاه‌ها به سمت بازار سرمایه امنیتی شده است.

وی ادامه داد: درمورد سهام عدالت هم برداشت من این نیست در بازار سهام عدالت ۱۳ هزار میلیارد تومان وارد بازار بورس شده است به نظر من در خود سهام عدالت هم مشکلاتی وجود دارد که باید دقیق بررسی و رسیدگی شود.

دلخوش در پایان گفت: خواهشم این است کمیسیون محترم اقتصادی بازارهای دیگر  را بررسی کند چرا که امروز بازار بورس برای مردم و اقتصاد ما به وجود آورده است.

 

 

بازارسرمایه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر