کد خبر: 986521 A

به منظور تامین نظر شورای نگهبان؛

نمایندگان مجلس شورای اسلامی وظایف شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی اصلاح کردند.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۵ آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح دو فوریتی قانون اصلاح تبصره ۱ و ۲ قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب ۱۳۶۸ اعاده شده از شورای نگهبان با اصلاح ماده یک آن موافقت کردند.

ماده ۱ به این شرح اصلاح شد: تبصره‌ (۱) ماده واحده قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب ۲۱ / ۶ / ۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۱- به ­منظور نیل به خودکفایی در محصولات اساسی کشاورزی موضوع این قانون، «شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی» که از این پس در این قانون به اختصار شورا نامیده می­شود با وظایف و ترکیب زیر تشکیل می‌شود.

الف) وظایف :تعیین قیمت تضمینی محصولات اساسی کشاورزی با در نظر گرفتن معیارهای زیر:

۱-۱- هزینه‌ های واقعی تولید و سود متعارف؛

۱-۲-  تعیین نحوه خرید توسط بخش دولتی

۲-۲- تعیین نحوه خرید توسط بخش غیردولتی و سهمیه خرید حداقل به قیمت تضمینی تعیین شده نحوه حمل و نقل و سایر موارد مرتبط در بخش‌های دولتی و غیردولتی

۱-۴- هزینه تمام شده محصول مشابه وارداتی شامل هزینه خرید در مبدأ، هزینه‌‌های حمل و نقل، تعرفه ‌های وارداتی، هزینه‌ های حمل داخلی کشور و سایر هزینه‌ های مترتب بر واردات محصول مشابه؛ تعیین نحوه‌ خرید توسط بخش‌های دولتی و خصوصی؛ تعیین نوع و میزان انواع ابزارهای حمایتی از جمله تسهیلات، کمک‌های بلاعوض، یارانه سود و کارمزد تسهیلات،یارانه انواع نهاده‌ ها و عوامل تولید؛ تعیین سیاست‌های اجرایی صادرات و واردات محصولات اساسی کشاورزی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه الحاق شد.

ب) ترکیب شورا:وزیر جهادکشاورزی؛(رئیس شورا برابر با ماده ۱۴ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی)وزیر امور اقتصادی و دارایی؛رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور؛رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی؛رئیس اتحادیه مرکزی تعاونیهای روستایی؛رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی؛سه نفر کشاورز خبره با حکم وزیر جهاد کشاورزی؛دو نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست (بعنوان ناظر بدون حق رأی به انتخاب مجلس شورای اسلامی).

تبصره‌ (۲) قانون به شرح زیر اصلاح شد:

جلسات شورا با دعوت وزیر جهادکشاورزی تشکیل می شود و با حضور اکثریت اعضا رسمیت می­ یابد و مصوبات آن با رأی اکثریت مطلق اعضای حاضر معتبر می‌باشد و مصوبات شورا پس از تائید وزیر جهاد کشاورزی لازم الاجراست. برای تعیین قیمت تضمینی، جلسات شورا حداقل سه ماه قبل از شروع سال زراعی تشکیل و قیمت‌ها حداکثر تا آخر تیرماه همان سال تعیین می‌ شود. قیمتهای مصوب و سایر مصوبات شورا حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ تصویب توسط رئیس شورا برای اجرا ابلاغ و از طریق رسانه‌ ها اعلان می شود.

 

وظایف شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر