کد خبر: 986093 A

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به اتفاق رئیس سازمان زندان‌ها از ندامتگاه زنان استان تهران بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، علی باقری‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در بازدید از ندامتگاه زنان استان تهران ضمن ابراز رضایت از اقدامات انجام شده برای بهبود کیفی این ندامتگاه و افزایش رضایت مددجویان، اظهار کرد: نخبگان جامعه، به ویژه حوزویان و دانشگاهیان، مسئولیتی بزرگ در قبال بازاجتماعی نمودن زندانیان دارند.

وی افزود: تعامل با زندانی و شرایط نگهداری وی نباید بر اساس جرم او تنظیم شود؛ ملاک و معیار باید بازگشت فرد به هنجار‌های زندگی معمول جامعه یا به عبارت دیگر باز اجتماعی شدن او باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر این که هدف از آفرینش انسان طی کردن مسیر تکامل است، تصریح کرد: هدف از مجازات حبس، محدود و محصور کردن فردی است که به دلایلی از مسیر تکامل منحرف شده و یا عاملی برای انحراف سایرین است تا آن شخص با دریافت کمک و راهنمایی لازم به مسیر درست بازگردد و هر زمان که این هدف به درستی محقق شود، زندانی باید به آغوش جامعه بازگردانده شود.

وی با تاکید بر این که زنان، بیش از آن که عامل باشند، قربانی آسیب‌های اجتماعی هستند، خاطر نشان کرد: طبیعت ذاتی و سرشت خلقت زنان اقتضا می‌کند که نباید زندان، نخستین گزینه‌ رمجازات برای کسانی باشد که می‌توانند موثرترین عامل تربیت و نگاهبان سلامت روحی، روانی و جسمانی خانواده و جامعه باشند.

در این دیدار هفت ساعته که روز جمعه صورت گرفت، رئیس سازمان زندان‌ها و دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با بسیاری از مددجویان از جمله نسرین ستوده و کایلی مور گیلبرت (اتباع بیگانه)، به گفتگوی رو در رو پرداخته و سخنان این افراد را شنیدند و درخصوص اجابت برخی خواسته‌های ان‌ها دستورات فوری صادر شد.

در این بازدید که به مدت ۷ ساعت بطول انجامید رئیس سازمان زندان ها از پیگیری‌ها و دغدغه‌های معاون بین‌الملل قوه قضائیه باقری کنی به موضوع زندان و زندانیان تشکر کردند و به همراه هیات همراه با تعداد زیادی از زندانیان بصورت حضوری گفتگو و دستورات لازم را برای رسیدگی به درخواست های آنان صادر کرد.

زندان ندامتگاه دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائيه باقری کنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر