کد خبر: 985328 A

روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی:

رییس‌جمهور گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون یک میلیون و ۳۵۵ هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده و تحویل داده شده است یعنی کار عظیم مسکن مهر بر دوش دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: طرح‌های مسکن برای مردم ما بسیار مهم است و آرامش و سکونت مردم در سایه داشتن مسکن مناسب است؛ آنهایی که مدت‌ها اجاره‌نشین بودند و دنبال مسکن می‌گشتند، باید بهتر لمس کنند چون اگر کسی این مراحل را نپیموده باشد، احساس نمی‌کند که مسأله مسکن به چه اندازه مهم است.

وی افزود: از آغاز دولت دو کار مهم را بر دوش داشتیم، یکی ساماندهی بافت‌های فرسوده بود که این کار به طور وسیع در دولت یازدهم و دوازدهم در شهرهای مختلف انجام شده و تغییر کرده است؛ همچنان بافت‌های فرسوده و احیای آنها به عنوان یکی از سیاست‌های دولت تا پایان این دولت باید ادامه پیدا کند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه تأمین مسکن جوانان برای ما از اهمیت برخوردار است، گفت: مسأله دوم ساختن شهرک‌های جدید بوده که از ابتدای دولت یازدهم این کار دنبال شد و شهرک‌هایی ساخته شد و حتی خودم برای افتتاح چند شهرک در اطراف تهران حاضر شدم؛ این شهرک‌ها بسیار خوب در یک زمین وسیع ساخته شده و شهرک‌سازی از مواردی است که باید دنبال کنیم.

روحانی گفت: مسکن مهر طرح بزرگی بود که در دولت نهم و دهم آغاز شده بود، طراحی آن حدود دو میلیون و ۲۰۰ واحد مسکونی بود که وقتی دولت یازدهم آغاز به کار کرد ۶۹۰ هزار واحد به اتمام رسیده بود و بقیه باقی مانده بود و بار سنگینی بر دوش وزارت راه، وزارت نیرو، وزارت نفت و شهرداری‌ها بود و کار بسیار عظیمی در این خصوص انجام گرفت.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون یک میلیون و ۳۵۵ هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده و تحویل داده شده است یعنی کار عظیم مسکن مهر بر دوش دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.

رییس دولت دوازدهم بیان کرد: امروز بیش از ۴۰ هزار واحد افتتاح شد، تقریباً این پرونده بسته شده و ۵۰ هزار واحد باقی‌مانده است که باید تا پایان دولت تکمیل شود و تحویل داده شود و حدود ۱۰۰هزار واحد نیز وجود دارد که دارای مشکل است و برخی از واحدها نیز متقاضی ندارد و حدود ۵۰ هزار واحد نیز دارای مشکلات حقوقی است که باید بررسی و رسیدگی شود.

وی گفت: اساس مسأله این است که خانه توسط خود مردم ساخته شود نه اینکه دولت بسازد و تحویل دهد بلکه باید خود مردم خانه را بسازند، البته دولت باید نظارت‌هایی از لحاظ زیبایی و شهرسازی داشته باشد؛ بعضی از کوچه‌ها و محله‌ها چشم‌آزار است و هماهنگی و‌ هارمونی وجود ندارد که باید نظارت شود. ساختمان‌های شهر باید چشم نواز باشد، یکی از زیبایی‌هایی که ما در زندگی احساس می‌کنیم، لذت چشم است، بنابراین مهم است که از لحاظ مهندسی توجه ویژه به این موضوع شود.

روحانی تصریح کرد: ما مهندسان خوبی در کشور داریم، در زلزله سرپل ذهاب شاهد بودیم که چقدر خانه‌ها به دلیل عدم دقت و توجه به موضوعات مهندسی ویران شد؛ شرایط ما به گونه‌ای است که باید بر مبنای ۸ ریشتر زلزله ساختمان‌ها را مستحکم کنیم.

رییس دولت دوازدهم در خصوص طرح اقدام ملی مسکن نیز بیان کرد: این طرح بر این مبناست که ما زمین را آماده کنیم و زمین آماده شده را یا در اختیار گروه‌ها و یا در اختیار فرد بگذاریم، اما زمین آماده باشد به گونه‌ای که فرد بلافاصله بتواند آغاز به ساخت کند.

وی گفت: کسی که مسکنی بخواهد ما زمین را به صورت رایگان یا با قیمتی بسیار ارزان در اختیار او بگذاریم؛ قرار ما با آقای اسلامی این بوده است که ایشان ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در دولت دوازدهم اضافه کند که در حال انجام است.

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: واگذاری زمین به افراد از سال ۹۷ آغاز شد و به طور منظم در حال انجام است؛ ان‌شاالله تا پایان دولت شاهد باشیم که همه ۴۰۰ هرار واحد حداقل سفت‌کاری‌هایش تکمیل شده باشد. سازمان برنامه و بودجه و بانک‌ها باید این پروژه مهم را یاری کنند تا ما بتوانیم این کار عظیم را به مقصد برسانیم.

وی اضافه کرد: از اینکه ما امروز ۵۲هزار واحد مسکونی را به بهره‌برداران تقدیم کردیم و کلید در اختیار آنها قرار گرفته، بسیار خوشحال هستیم و امیدواریم این روند تا پایان دولت انجام بگیرد.

روحانی بیان کرد: در مجموع اقدامات قابل قبول و قابل ذکری در مسکن صورت گرفته است گرچه به نظر من می‌توانستیم قدم‌های بلندتری را در زمین‌های مسکن برداریم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر نیازمندی به مسکن در کشور ما روشن است که چه مقدار است، حالا چه آن‌هایی که یک عدد مسکن دارند و چه آن‌هایی  که مسکن دومی هم دارند، از قدیم در  روستاها معمول بود که اگر کسی خانه داشت یک  خانه  کوچیک دیگری  هم برای تابستانش و ییلاق داشت.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد:  مجموعه نیازمندی‌های کشور را محاسبه می‌کنیم و مسکن پیشران بسیار مهمی در بسیاری از صنایع و  تولیدات مختلف ما است.

وی ادامه داد: مسکن  در حوزه اشتغالزایی یک و نیم میلیون نفر را می‌تواند مشغول به کار کند و ساختن مسکن در اشتغال بسیار مهم  است.

روحانی خاطرنشان کرد: در  بخش مسکن می‌توانم  بگویم به خودکفایی کامل رسیده‌ایم یعنی از تمام مصالح ساختمانی گرفته تا مهندسی، تاسسیات، خدمات و غیره امروز صادر‌کننده هستیم.

 رئیس قوه مجریه  بیان کرد: بسیاری از مصالح ساختمانی مادر صادر می‌شود، محصولات  مختلف از آهن‌آلات گرفته تا سنگ، سرامیک و کاشی در کشور اضافه داریم و انشاءالله صادرات خواهیم داشت.

وی در پایان گفت: امسال سال جهش تولید است،  قطعاً یک بخش مهم تولید ما مسکن می‌تواند باشد و امیدوارم  یک تعامل بزرگ هم در تولید این بخش وجود بیاید.

دولت مسکن مسکن مهر روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر