کد خبر: 981767 A

ربیعی در نشست خبری:

سخنگوی دولت گفت: افرادی که بیش‌تر جان باختند به علت مراجعه دیر به مراکز بهداشتی و درمانی بوده است. موضوع بعدی که بررسی شد مسئله خانوادگی شدن ابتلا است. رفت و آمدهای داخل خانه و مهمانی‌های خانوادگی یا همسایه و دوستی در خانه‌ها عامل دیگر افزایش بوده است. ۱۰ هزار تست در روز افزوده شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی سخنگو و دستیار ارتباطات رئیس‌جمهور در نشست خبری ظهر امروز ۲۲ مهرماه ۹۹ با تسلیت رحلت پیامبر، شهادت امام حسن (ع) و امام رضا (ع) اظهار داشت: در ستاد کرونا به ناچار تصمیمات سخت‌تری اتخاذ شد. این سخت‌گیری‌ها از جمله جرائم در نظر گرفته شده برای حفظ جان شهروندان بوده است. هدف ما جریمه نیست بلکه توجه و اهمیت به جان انسان‌ها بوده است. جریمه هدف نیست، ابزار است. ستاد ملی به دنبال این است که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی همچنان باید نهادینه شود.

ربیعی با بیان اینکه در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی، نانوایی ها، و رستوران ها بیشترین اخطار بهداشتی رادریافت کرده‌اند، ابراز کرد: متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است. استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است. در این مدت ۶ هزار و ۷۲۸ مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است.

وی افزود: همچنین در جلسه ستاد ملی مطرح شد که علت بالا بودن آمار جان باختن افراد در مدت اخیر، دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی و پیشرفته شدن بیماری بوده است و یک بررسی دیگر هم نشان می‌دهد ابتلای خانوادگی شدت گرفته است و این نشان از عدم رعایت مسائل بهداشتی در سطح خانواده‌ها می‌باشد. در همین راستا مقرر شد وزارت بهداشت با افزایش سریع کمیت و کیفیت غربالگری با اضافه شدن ۱۰ هزار تست در روز نسبت به روزهای گذشته جهت شناسایی مبتلایان تسریع بخشد.

ربیعی اظهار داشت: اهم مصوبات دولت برای حمایت از کشاورزان موضوع خرید تضمینی محصولات مختلف یکی از سیاست‌های دولت است و بر همین منظور هم ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان مرکزی تعاون روستایی تسهیلات اختصاص یافت تا خریدهای تضمینی به موقع صورت گیرد. سازمان مذکور برنامه عملیاتی خرید محصولات کشاورزی را پیش‌بینی و اعلام خواهد کرد. با شروع فصل بارندگی برای تکمیل پروژه‌های زهکشی ۳۰۰ میلیارد تومان باری زهی کشی دشت گمیشان برای اجرای پروژه های پیشگیرانه اختصاص یافت.

سخنگوی دولت اظهار داشت: در راستای سیاست‌های همسایگی و گسترش روابط با همسایگان مجوز امضای موقت موافقنامه تجارت ترجیحی بین دولت‌های ایران و افغانستان اتخاذ شد. قطعا این امر به گسترش تجارت و امنیت مرزها و افزایش درآمد فعالیت‌های اقتصادی در مرز و بهبود شرایط هر دو جامعه و مردم کمک خواهد کرد. ما کماکان در تمام مرزها به دنبال صلح و افزایش تجارت هستیم و هنوز هم معتقدیم بهترین راه حل، صلح برای منطقه و طرح صلح هرمز است. باز هم همگان را به همکاری در این زمینه دعوت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دولت به منظور افزایش توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی موضوع نحوه واگذاری مطالبات قرارداری را (فاکتورینگ) تصویب کرد، گفت: این شیوه در تامین مالی زنجیره تامین کمک زیادی به تولیدگران و عرصه‌کنندگان خدمات خواهد داشت. همچنین در روزهای اخیر بحث کمبود نان در برخی استان‌ها مطرح شده بود. این موضوع در دولت هم مورد بحث قرار گرفت. بررسی‌ها نشان داد هیچ علت خاص و نگران‌کننده‌ای برای این مسئله منطقه‌ای وجود نداشته است.

وی ادامه داد: برخی علل منطقه‌ای اعم از سودجویی برخی واحدهای صنفی و نیز قاچاق آرد این مشکل مقطعی و منطقه‌ای را به وجود آورده است. بطور کلی ما هیچ کمبودی در کل کشور نداریم. خودکفایی ما در محصول گندم کماکان برقرار است و تولید ما رو به افزایش است و ذخایر مناسبی هم داریم.

دستار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور اظهار با بیان اینکه در هفته گذشته خوشبختانه در پرتو تعاملات دیپلماتیک، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان حول یک آتش بس انسانی به توافق رسیدند، افزود: البته در این میان شاهد یک نقض آتش بس دردناک بودیم که در خاک و خون غلطیدن تعدادی از زنان، کودکان و اهالی بی‌گناه شهر گنجه نقطه اوج آن بود. گنجه شهر نظامی گنجوی در فراسوی تعلق آن به جمهوری آذربایجان، ستاره‌ای است در کهکشان ادب و فرنگ جهانی و ادبیات فارسی.

وی ادامه داد: همانطور که بارها گفته‌ایم ما از هر گونه ابتکاری که بتواند موجب توقف جنگ میان آذربایجان و ارمنستان، برقراری آتش بس و جلوگیری از کشته شدن انسان‌ها گردد، حمایت می‌کنیم. در این راستا از همان ابتدای شروع درگیری‌ها و در جریان گفت‌وگوهای رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان خود در دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و مقام‌های سایر کشورهای منطقه و همچنین موضع‌گیری‌های سایر مسئولان رسمی کشورمان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را جهت میانجی‌گری، کمک به حل بحران و کاهش تنش بین دو کشور اعلام کرده است.

به گفته ربیعی ایران یکی از کنشگران معدودی است با همه طرفین و کنشگران این موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف‌های دیگر منطقه‌ای روابط خوبی دارد. از این بعد، در جایگاه ویژه‌ای داشته و رسالت مهمی داریم. براین اساس سعی کردیم به شکل دوجانبه با هر دو پایتخت در ارتباط مستمر باشیم، دسترسی یکسانی به خاطر سیاست‌های درست قبلی وجود دارد و با کنشگران منطقه‌ای در ارتباط باشیم. ما از توقف خصومت‌ها در منطقه ناگورنو-قره باغ به عنوان قدمی در راستای صلح استقبال می‌کنیم و از همسایگان خود می‌خواهیم که بر اساس احترام به حقوق بین‌الملل و تمامیت ارضی، در گفت‌وگوهای جدی مشارکت کنند و از هرگونه اقدامی که آتش بس و نخستین گام‌ها به سوی دیپلماسی و صلح را متزلزل کند، بپرهیزند.

وی افزود: در پایان لازم است که نگرانی و تاسف عمیق دولت جمهوری اسلامی ایران را از کشته شدن غیرنظامیان اعلام کنم و بر ضرورت عدم تکرار این حوادث در حالیکه منطقه و مردمان کشورهای ما بیش از هر زمانی به صلح و آرامش نیاز دارند، تاکید کنم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: روز جهانی دختر هم بهانه ای است تا هر سال دو تبریک به دختران ایران زمین داشته باشیم. روز تولد حضرت معصومه (س) و روز جهانی دختر. بی تردید ما نیازمند سیاست‌گذاری مداوم معطوف به زن در سال‌های متمادی هستیم. دختران ما با موانع فرهنگی، اجتماعی و حقوقی روبرو هستند که برای حضور آنها در فرآیند توسعه کشور باید آنها را برطرف کرد.

وی با اشاره به درگذشت استاد آواز ایران، یادآور شد: در این هفته صدای آشنای دلنشین مردم خاموش شد و شجریان به رحمت حق پیوست. شجریان در جان جهان ایرانی جایگاه والایی داشت. او به تنهایی یک پل فرهنگی بود که تهران و شیراز و اصفهان و تبریز و همه شهرهای میهن را به "دوشنبه"، " سلیمانیه" و "کابل" و "باکو" پیوست داد. مرغ باغ "ربنا" در مراودات پر برکتی که با چهره های درخشان موسیقی مقامی جمهوری آذربایجانی، تاجیکستان و افغانستان داشت، خویشاوندی آوازی یک تمدن بزرگ را به نمایش گذاشت.

سخنگوی دولت ادامه داد: در آستانه روز جهانی عصای سفید هستیم و به پاس قدردانی به این دسته از هموطنان و به دلیل لزوم احترام جامعه به گروه‌های توان یاب، سالمندان و کودکان امروز از دوست دیرین و همکار رسانه‌ای عزیز جناب آقای معینی، مدیرمسئول ایران سپید که در تدوین لایحه جامع معلولان نقش آفرینی کردند، دعوت می‌کنم دقایقی مهمترین مسائل در حوزه خود را بیان کنند.

ربیعی درباره خرید یا همکاری برای تولید واکسن با چین گفت: تلاش برای تولید واکسن کرونا در داخل کشور با چند شرکت مهم به موازات هم جلو می‌رود. شرکت‌های دانش بنیان ما ظرفیت بین‌المللی خوبی داشتند. به مراحل خوبی هم رسیدند. به اندازه‌ای که پیشرفت می‌کنیم اطلاعات را در اختیار سازمان جهانی قرار می‌دهیم. اینکه از بازار جهانی خرید کنیم را هم در نظر داریم. به دوستان چینی آمادگی‌مان برای مشارکت را اعلام کردیم. دوستان ما در فروش واکسن مشارکت خوبی داشتند و پیش پرداخت را پرداخت کردیم. تولید واکسن به هر مرحله‌ای برسد کشورهای مشارکت‌کننده در اولویت خواهند بود؛ ایران ضمن مشارکت فعال در سطح بین‌الملل تولید داخلی را هم با دقت پیگیری کرده است.

وی افزود: هنوز هم در سطح جهانی چیزی که سازمان جهانی بهداشت تاکید کند نرسیده است. همان طور که در واکسن آنفولانزا خوب عمل کردیم در کرونا هم همین کار را خواهیم کرد و از سلامت شهروندان عدول نخواهیم کرد.

سخنگوی دولت  با بیان اینکه بخشنامه‌ای را سازمان اداری استخدامی اعلام کرده است که در صورتی که ادارات زیرساخت دورکاری را داشته باشند، می‌توانند دورکاری را اعمال کنند، ادامه داد: اولویت با کسانی است که بیماری زمینه‌ای یا فرزند خردسال دارند. دورکاری با بیکاری یکسان نیست. جریان خدمت به مردم نباید با مشکل رو به رو شود.

وی درباره ضمانت اجرای جریمه‌های عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: باز تاکید می‌کنم هدف جریمه نبوده، پولش هم به حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود. هر پولی که باشد برای مبارزه با کرونا استفاده می‌شود. برای ارائه‌کنندگان خدمات، خدمت گیرندگان و کارمندان دولت و عده‌ای که علاقه‌ای به حفظ سلامت اجتماعی نداشتند به طور مشخص تدابیری اندیشیدیم.

ربیعی یادآور شد: در صنوف، بررسی جرائم کاملا مشخص و قابل اجرا است. در ادارات، سه قوه و نهادهای عمومی و هر سازمانی که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند، حراست‌ها را فعال کردیم و به کمیته‌های اداری ارجاع می‌شوند و تا انفصال از خدمت هم ممکن است پیش بروند. در ارتباط با صاحبان مشاغل عمومی اگر خودشان رعایت نکنند، هم کاملا مشخص و قابل اجرا است. افرادی که مبتلا هستند از طریق آزمایشگاه‌ها کنترل می‌شوند و اگر رعایت نکنند جریمه دارند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در سطح شهر خیلی محترمانه و با شیوه‌های پیش بینی‌شده از آن‌ها جریمه اخذ می‌شود. باید این امر را به هنجار تبدیل کنیم، باید منکر باشد. ما چشم اندازی نداریم که این بیماری کی از بین می‌رود، جامعه خودش باید حساس باشد. بنای دولت مچ‌گیری از جامعه نبوده است.

وی اضافه کرد: شما هم قرار نیست از دولت مچ گیری کنید. چیزی که مربوط به جان و سلامت است در همه کشورها مورد توجه قرار می‌گیرد. ما باید مراعات کنیم. رفت و آمدهای خانوادگی بیش‌تر شد و سالمندان را مبتلا کردند و الان بیش از ۸۰ درصد از مبتلایان امروز سالمندان هستند.

سخنگوی قوه مجریه درباره سخت‌تر شدن دسترسی ایران به دارو در اثر تحریم‌ها، با بیان اینکه ما ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور خود را در داخل تهیه و تولید می‌کنیم، اظهار داشت: آن سه درصد هم یا مقرون به صرفه نیست و یا در مورد دانش آن همکاران علمی در حال تلاش هستند. ۳.۷ میلیارد دلار در سال‌های ۹۷-۹۶ ارز برای دارو مصرف کردیم. در سال ۹۸ این میزان به سه میلیارد دلار و امروز به دو و نیم میلیارد دلار کاهش دادیم و در عوض توان داخلی خود را افزایش دادیم. داروهای داخلی ما آثار منفی کمتری روی مصرف‌کنندگان دارد. برخی داروها زمینه صادراتی نیز دارند و این استراتژی اصلی ما است. امسال از ارز ۴۲۰۰ تومانی، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به این حوزه تخصیص دادیم و خواهیم داد. در روزهای آینده ۱۰ هزار میلیارد تومان در بخش تجهیزات پزشکی خواهیم داشت. متاسفانه با بلایای طبیعی مواجه شدیم که به میزان تولید و استفاده ما فشار آورد اما ما تطابق‌پذیری داشتیم.

وی افزود: چند وقت پیش دیدم عملیات روانی توسط سخنگوی وزارت خارجه آمریکا صورت گرفت که برخی رسانه‌های خارج‌نشین از آن ابراز خوشحالی کردند. اینکه می‌گویند ایران اصلا تحریم دارو نیست و مشکلی ندارد، عملیات روانی است. من نمی‌دانم اینها چه ایرانی‌هایی هستند؟ ما با هزار سختی داریم دارو را تامین می‌کنیم. اگر راستگو هستید، اجازه دهید از محل پول خود در خارج از کشور و سوئیس داروها را وارد کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه با توجه به همه‌گیری و دولت برنامه‌ای برای تعطیلی اصناف و ممانعت از سفر شهروندان ندارد، گفت: جریمه فی نفسه به دنبال نشان دادن ناهنجاری با انگشت است. قصد ما بازدارندگی است. ما بیشتر دلمان همراهی و همکاری جامعه و نظارت همگانی را می‌طلبد و این جرایم در بخش‌های غیرفردی به اندازه کافی اثرگذاری دارد. ما چشم‌اندازی برای از بین رفتن کرونا نداریم و تعطیلی را راه حل مناسبی نمی‌دانیم. بازگشایی‌ها نشان داد که عده‌ای به کار برگشتند. بنابراین تعطیلی راه حل مناسب نیست و به جای تعطیلی باید به دنبال زندگی براساس پروتکل‌ها باشیم.

وی اضافه کرد: البته در استان ها به استانداران اختیار دادیم هر صنف و شغلی را که تشخیص می دهند بتوانند تعطیل کنند. صنوف پرخطر تشخیص داده شدند و در تهران نیز این شناسایی صورت گرفته است.

سخنگوی دولت در رابطه با وضعیت قره باغ و درگیری های پیرامون آن گفت: هر تصمیمی در خصوص قره باغ باشد باید با مشارکت کشورهای درگیر باشد. پای تروریست نباید به منطقه باز شود. دوم اینکه موضوع آشتی و مذاکره است. وقتی به تفاهم نسبی عمومی بین کشورهای مهم منطقه و درگیر رسیدیم جزئیات طرح ایران در قره باغ  اعلام می‌شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در رابطه با همسان سازی حقوق‌ها و اینکه برخی بازنشستگان اعلام کردند این اتفاق رخ نداده است و علت تاخیر آن، بیان کرد: چه زمانی در تاریخ امروز حقوق دادند؟ حقوق را پایان ماه می دهند و حتما پرداخت خواهد شد. تکلیف رئیس‌جمهور بود و آقای شریعتمداری هم سفت و سخت پیگیری کردند و مطمئنا اعمال می شود و به دلیل اینکه پلکانی است ممکن است به بالایی ها خیلی اضافه نشود زیرا قرار بود بازنشستگان را به هم نزدیک کنند. طی دو مرحله این انجام شده و به حداقل ها حداقل ۸۰ درصد اضافه شده است.

ربیعی در رابطه با معرفی ۵۵۳ مدیر متخلف در نهاد ریاست جمهوری از سوی سازمان بازرسی و تخلف این مدیران خاطرنشان کرد: به نظر من در شیوه بیان در حاکمیت، باید تجدید نظر کنیم. براساس مصوبه دولت در سال ۸۷ بررسی تخلفات به هیئت تخلفات ریاست جمهوری محول شد و قرار شد سازمان بازرسی تخلفات را به این هیئت بفرستد. تا سال ۹۲، ۶۴۳ پرونده به نهاد ریاست جمهوری ارسال شده است و این رقم طبیعی است و ۹۹ درصد اینها در آن دوره تبرئه شدند و از ۹۲ تا کنون ۲۰۴۵ پرونده ارجاع شده که بخش زیادی تبرئه شدند و ۱۲ درصد محکومیت گرفتند و این میزان به معنای فساد نیست‌.  انفصال خدمت هم داشته و موارد اندکی هم بابد به دادگاه معرفی شوند.

سخنگوی دولت در رابطه با ساخت ساختمانی در دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی که به گفته برخی نمایندگان مجلس دارای تخطی از قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، تخلف در اجرای قانون بودجه سال ۹۹ و تخطی از قوانین و مقررات سازمان برنامه و بودجه است، گفت: متاسفانه گویی این روزها قرار است زمین به زمان دوخته شود و هر اقدامی را با تفسیری خاص به جامعه القا کنند آن هم به بدترین شکل و به شیوه ای ناامید کننده. در مورد خاص دانشگاه شهید بهشتی طرح احداث دانشکده فناوری های نوین پس از طی مراحل قانونی و تهیه گزارشات توجیهی فنی و اقتصادی اولین بار در سال ۹۱ پس از تصویب لایحه بودجه در مجلس به دانشگاه ابلاغ گردید و تاکنون همه ساله در قوانین بودجه سنواتی دارای اعتبار مصوب بوده و آخرین شماره طبقه بندی مربوط به قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور بوده است. با توجه به اعتبار اندک طرح مذکور طی سال‌های گذشته و عدم امکان احداث فضای جدید، فضای دانشکده فناوری های نوین در بخش های بیمارستانی دانشگاه شهید بهشتی جانمایی شد. قبلا مجموعه ای از فعالیت های دانشکده در بیمارستان طالقانی صورت می‌گرفت.

وی خاطر نشان کرد: بنابر اظهار دکتر زالی از  مدت‌ها تصمیم بر این بوده که این فضا برای نیاز کرونا اختصاص یابد و بخش اداری به بخش درمان تبدیل شود. این فضا هم هفته پیش سقف آن فرو ریخته و چند پرسنل دارای جراحت شده و برخی دستگاه‌ها آسیب دیده اند. نو ساختن آنجا یک اضطرار است. در سال ۹۹ در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۹ آقای زالی رییس دانشگاه با رییس جمهور مکاتبه کرده است و در تیر ماه نیز وزیر بهداشت این درخواست را تکرار کرده است تا نهایتا رئیس‌جمهور دستور پرداخت را داده اند.

ربیعی تاکید کرد: ضمنا در سال گذشته موارد مختلفی را می توان ذکر کرد که به دانشگاه های کشور این اعتبار تخصیص یافته است. آیا در این دانشگاه ها هم قرار بوده پسر یا دختر کسی برود. اعتبار آن غیر از اعتبار صندوق توسعه ملی بوده است و در این ساختمان مرکز افکارسنجی، کالج بین الملل، مرکز تحقیقات نانو و دانشکده فناوری مستقر شده است.

وی تصریح کرد: در مورد دختر رییس جمهور هم قبلا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داده اند. ایشان طرح نیروی انسانی را براساس تعهدات خود می گذراند و اگر بخواهند به هیات علمی تبدیل وضعیت شوند باید مثل همگان در فراخوان شرکت کنند و این فراخوان در منظر دید همگان خواهد بود. این لیست نشان می دهد که به این همه دانشگاه بودجه اختصاص یافته است و دانشگاه‌هایی هم هستند که بیشتر از این رقم گرفته‌اند. نباید براساس حدس و گمان و از یک منظر سیاسی مطلبی تحلیلی را بیان کرد، راه شفاف سازی از بیان مطالب کدر نمی‌گذرد.

ربیعی در رابطه با حجم خسارات اقتصادی ناشی از کرونا در بخش‌های مختلف، گفت: عده‌ای حتی تمایلی برای به کار بردن جنگ اقتصادی ندارند. با این کار به نوعی ترامپ و جنایت آمریکا را تبرئه می کنند. همزمان با افزایش مقاومت باید چهره کریه تحریم ها نیز به مردم نشان داده شود.

ربیعی در رابطه با حجم خسارات اقتصادی ناشی از کرونا در بخش‌های مختلف، گفت: عده‌ای حتی تمایلی برای به کار بردن جنگ اقتصادی ندارند. با این کار به نوعی ترامپ و جنایت آمریکا را تبرئه می کنند. همزمان با افزایش مقاومت باید چهره کریه تحریم ها نیز به مردم نشان داده شود.

وی در رابطه با نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور برای اصلاح ساختار بودجه بر اساس نظر رهبر بیان کرد: اصلاحات ساختار بودجه در دستور کار دولت بوده و در بودجه سال آینده نیز در دستور کار است. نامه اعلام شده از سوی رئیس مجلس به رییس جمهور مبنی بر لزوم اصلاحات بودجه ۱۴۰۰ تا ساعت ۱۱ امروز که پیگیری شد به دفتر رئیس جمهور ارسال نشده است.

وی افزود: اخیرا سنت خبری براساس موضع گیری ها باب شده است که قبل از نوشتن یا ارسال یا دریافت نامه بین سران موضوع در افکار عمومی مطرح می شود. البته حسن نیت هست و با دلسوزی برای همکاری مواجه هستیم اما در خصوص اصلاح ساختار سازمان برنامه و بودجه از دو سال قبل، طرح اصلاح ساختار بودجه را در ۱۰ محور تهیه و به مجلس و شورایعالی هماهنگی اقتصادی ارائه کرده است.

سخنگوی دولت بیان کرد: در فرآیند تدوین بودجه ۱۴۰۰ هم، موارد مهمی از قبیل اجرای بودجه علمیاتی، مولدسازی دارائی های دولت، کاهش اتکاء بودجه به درآمد نفت و ... پیش بینی  شده است.

ربیعی در رابطه با وضعیت بازار خودرو نیز عنوان کرد: جهت مدیریت تقاضا در بازار خودرو، همگام با تدارک و تامین نیازمندی‌های تولید و عرضه حداکثری خودرو به بازار،‌ این پیشنهادات در دست نهایی سازی است. افزایش عرضه فوری خودرو به بازار طی ماه های آتی مهر و آبان به میزان ۲۵ هزاردستگاه ماهانه با حداکثر مهلت تحویل ۴۵ روز و آذرماه تا اسفند به میزان ۳۰هزار دستگاه ماهانه با مهلت تحویل ۳۰ روزه است.

وی افزود: پیشنهاد بعدی برنامه ریزی برای تولید و عرضه حداقل ۱۲۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال آینده و برنامه ریزی برای تامین نقدینگی و ارز مورد نیاز خودروسازان و زنجیره تامین جهت پشتیبانی از برنامه افزایش عرضه خودرو به بازار است. همچنین هدفگذاری برای تامین مواد اولیه داخلی مورد نیاز صنعت خودرو و زنجیره تامین بصورت LC ریالی و برنامه ریزی برای واقعی سازی قیمت خودرو با هدف خروج تقاضاهای سوداگرانه از بازار و متعادل شدن قیمت خودرو ناشی از تقلیل فشار تقاضای کاذب از جمله این پیشنهادات است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون همسان سازی حقوق بازنشستگان که به طور کامل اجرایی نشده است، گفت: موضوع همسان‌سازی حقوق‌ها مورد تاکید رییس جمهور بود و آقای شریعتمداری هم پیگیر آن هستند آن‌ را پیگیری کردند و حتماً اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: این همسان سازی در دو مرحله فروردین و مهر قرار بود که انجام شود و میزان همسانی حقوق بازنشستگان قدیم و جدید به ۷۵ الی ۸۰ درصد درصد برسد، حالا ممکن است کسی که این خبر را می‌شنود بپرسد که برای من ۷۵ درصد است یا ۸۰ درصد؟ اما نکته مهمتر این است که قرار است میزان دریافتی بازنشسته‌های قدیم نسبت به بازنشسته‌های جدید همسان‌سازی شود که حتما صورت خواهد گرفت.

ربیعی درباره برآورد خسارات تحریم، جنگ اقتصادی و کرونا و هزینه‌های انجام شده توسط دولت، گفت: برخی از خساراتی که «جنگ اقتصادی» قابل شمارش است، اما آثار منفی که در روان و آرامش جامعه ایجاد کرده است، که در نسل های مختلف با خبرهای تهدید آمیز آمریکا روبه رو شده اند جبران ناپذیر است و قدرت اندازه‌گیری آن را هم نداریم. اعتقادی نداریم که آمریکایی‌ها به تعقل می‌رسند اما امیدواریم جامعه جهانی در مقابل این روش‌های تهدید و تحریم روزی بایستد، البته برخی ازعلایم این مقاومت را مشاهده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: درباره خسارت در بخش‌های مختلف متفاوت بوده است، یک گروه از خسارت‌ها تعطیل بنگاه‌های اقتصادی و عدم کسب درآمد است؛ که اخراج نیروهای کار را شامل می‌شود. در بخش واحدهای صنفی قراردادهای ساده کاری، ماهیانه ۲۵هزار میلیارد تومان به واحدهای صنفی وارد شده است؛ واحدهای صنعتی تعطیل نشده‌اند و به دلیل منع واردات در بیشتر صنایع کشور تولیدات افزایش پیدا کرد، بلکه منجر به افزایش اشتغال در این بخش هم شده است که برای اولین بار نشان می‌دهند نیروی کار بخش صنعت از بخش کشاورزی جلو زده است.بیشترین خسارات تحریم در بخش خدمات حمل ونقل و گردشگری است.

سخنگوی دولت گفت: در بخش صنعت کمتر آسیب دیده‌ایم و خسارات ما بیشتر در بخش خدمات است، برای جبران خسارات در این بخش از  پرداخت بسته‌های تسهیلاتی استفاده کردیم. در بخش حمل ونقل و گردشگری بیشترین خسارات را داشته ایم، تصمیم گرفیتم ۲۵هزار میلیارد تومان را به بخش ودیعه بردیم تا هزینه بشویم و بقیه را تقویت بنگاه‌ها هزینه کردیم.

وی افزود: در کنار سیاست‌های جبران خسارات، نوعی همراهی دستگاه‌های تامین اجتماعی و سازمان مالیات برای بنگاه های آسیب دیده بوجود آوردیم. البته به طور جزیی خسارت وارده را در بخش‌های مختلف بررسی و استخراج و اعلام می کنم.

ربیعی با تاکید بر اینکه کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد، خاطرنشان کرد: اما درک نمی‌کنم چراعده‌ای تمایلی به کار بردن این واژه را در این شرایط ندارند، نباید اجازه دهیم منافع کوتاه مدت سیاسی بر جهت گیری‌های ملی‌ غلبه کند. علاوه بر اینکه در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم تبعات حاصل از کرونا هم به ان اضافه شده است؛ باید پیرامون این مسائل حرف بزنیم، این سخنان ناشی از ضعف ما نیست بلکه نشان از عظمت ایستادگی ما است.

وی همچنین با انتقاد از سکوت برخی از افراد درباره آثار و تبعات جنگ اقتصاد آمریکا بر علیه ایران گفت: این افراد به نوعی ترامپ و جنایت آمریکا را تبرئه می‌کنند، باید درباره جنایات آمریکا حرف بزنیم.

ربیعی با بیان این که «آمریکا با جنگ اقتصادی بر علیه ایران، سلامت مردم ایران را مورد تهدید قرار داده است» اظهار داشت: سکوت در این زمینه نوعی بی اعتنایی به رنج شهروندان است. باید علاوه براینکه مقاومت اجتماعی را افزایش می دهیم چهره کریه جنگ اقتصادی آمریکا را هم برای مردم بیان کنیم.

ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر