کد خبر: 981569 A

رییس مجلس شورای اسلامی در دومین روز از سفر خود به سیستان و بلوچستان با حضور در شمال این استان از طرح آبیاری با لوله به ۴۶ هزار هکتار دشت سیستان بازدید و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت این طرح قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، محمد باقر قالیباف که روز گذشته سفرش را از چابهار آغاز کرده بعد از سفر به سراوان و ایرانشهر صبح امروز وارد شهرستان زابل در شمال سیستان و بلوچستان شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود به زابل مورد استقبال نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی، فرمانداران، بخشداران، ائمه جمعه و مسوولان محلی قرار گرفت.

طرح انتقال آب به دشت سیستان در پی سفر هیات دولت در ابتدای سال ۹۳ مصوب و با عنایت رهبر معظم انقلاب بخش اول اعتبار آن با رقم ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی تخصیص و جهت اجرا به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو ابلاغ شد.

با توجه به خشکسالی‌های ۲۰ سال سیستان و بلوچستان این طرح میتواند با تامین آب مطمئن در طول سال نوید دهنده رونق کشاورزی منطقه باشد.

سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان و همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی در این سفر سه روزه رییس مجلس شورای اسلامی به صورت میدانی بر طرح‌ها و پروژه‌های سیستان و بلوچستان نظارت خواهد کرد.

وی در سفر به منطقه سیستان به بررسی آخرین وضعیت طرح ۴۶هزار هکتاری آبیاری دشت سیستان، ایجاد کارخانه استخراج مس و صنایع تبدیلی با توجه به ذخیره‌گاه آن در منطقه با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بررسی وضعیت بازارچه‌های مرزی، کارخانه لاستیک، پروژه گاز رسانی، شبکه آب و فاضلاب، جاده‌های ارتباطی شهری و روستایی بزرگراه زابل - زاهدان، راه آهن چابهار - زاهدان - زابل-مشهد، کمربند سبز، وضعیت مبلمان شهری و حاشیه شهر، طرح رزاق و ساماندهی تراکتورهای مرزی، چاه نیمه‌ها و لایروبی انهار، آب پایدار آشامیدنی و کشاورزی، محیط اختصاصی علمی و تفریحی برای بانوان خواهد پرداخت.

روسای کمیسیون‌های عمران، کشاورزی و صنایع و معادن رییس مجلس شورای اسلامی را در سفر به سیستان و بلوچستان همراهی می‌کنند.

به گفته نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند و دشتیاری در مجلس شورای اسلامی،بازدید زیرساخت‌ها، بررسی نیازها، رفع مشکلات، بررسی طرح‌ها و روند اجرایی پروژه‌ها هدف اصلی قالیباف به سیستان و بلوچستان بوده و این سفر به دعوت مجمع نمایندگان این استان انجام شده است.

معین الدین سعیدی بازدید از روند ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار، بازدید از مناطق حاشیه شهر و دیدار با مردم و مسوولان را از مهمترین برنامه‌های سفر یکروزه قالیباف به چابهار عنوان کرد.

وی افزود: بازدید از مناطق ساحلی و آشنایی با ظرفیت‌های شیلاتی، گردشگری و تجاری شهرستان‌های دشتیاری و چابهار از دیگر برنامه‌های دیروز رییس مجلس شورای اسلامی در جنوب سیستان و بلوچستان بود.

قالیباف همچنین روز گذشته در سفر به سراوان از مدرسه نمونه شهید مطهری، بیمارستان۲۰۰ تختخوابی ایرانمهر، بازارچه مرزی کوهک و سد ماشکید این شهرستان بازدید کرد.

مجلس زابل چابهار رییس مجلس شورای اسلامی قالیباف سیستان بلوچستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر