کد خبر: 980060 A

در راستای گسترش همکاری‌های مشترک در زمینه انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، پژوهشی و فنی تفاهم نامه مشترکی با حضور امیر سرتیپ دوم مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و داود نیک کامی رئیس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور به امضا رسید.

به گزارش ایلنا، سرتیپ دوم مجید فخری هدف از امضای این تفاهم نامه را  همکاری علمی پژوهشی در زمینه علوم ژئوماتیک و تهیه اطلس ها و به اشتراک گذاری داده های موجود در پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری و اجرای طرح‌های مشترک پژوهشی و کاربردی مرتبط با اطلاعات مکانی در عرصه‌های منابع طبیعی و حوزه‌های آبخیز کوهستانی  عنوان کرد.

فخری در این مراسم اظهار داشت: امیدواریم همکاری علمی پژوهشی در زمینه علوم ژئوماتیک و تهیه اطلس ها و به اشتراک گذاری داده های موجود در  دو مجموعه  و اجرای طرح‌های مشترک پژوهشی و کاربردی مرتبط صورت پذیرد.

فخری با بیان اینکه این تفاهم نامه، انتقال دانش دو سویه در دو سازمان را به همراه دارد گفت:  پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری در موضوعات مختلف پژوهش ، همانندی بسیاری  با سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح دارد .

وی  در ادامه گفت: این سازمان تجربه موفقی را در مخاطرات طبیعی بویژه حادثه سیل سال  ۹۸ و آتش سوزی های امسال پشت سر گذاشت و نشان داد از ظرفیت مناسبی برای تهیه نقشه های قبل و بعد از مخاطرات و از همه مهمتر ایجاد سامانه اطلاعات جغرافیایی یکپارچه  در کشور برخوردار است.

داوود نیکامی رئیس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری نیز در این مراسم ضمن ارائه خلاصه‌ای از فعالیت‌های پژوهشی انجام شده به مواردی همچون  طرح های مختلف فرسایش خاک سیل خیز و سیمای حوزه های آبخیز کشور و الگوی اقتصادی و معیشتی سامانه‌های استحصال آب باران(برداشت و تامین آب ) برای توسعه باغات،  ایجاد سامانه هوشمند برآورد خسارت محصولات کشاورزی،  الگوی ایجاد سدهای زیرزمینی و همکاری‌ها و طرح‌های مشترک بین‌المللی اشاره کرد و گفت: اجرای این تفاهم نامه می تواند زمینه های همکاری بین دو سازمان را در راستای پیشرفت های حوزه جغرافیایی کشور توسعه دهد وشروع جدی و موثری برای رسیدن به اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح سرتیپ دوم مجید فخری پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری داوود نیکامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر