کد خبر: 978900 A

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: دفاتر اسناد رسمی یک امر حاکمیتی را بر عهده دارند لذا رعایت شئونات حرفه‌ای برای کلیه اعضاء در راستای حفظ شأن و جایگاه قشر عظیم سردفتران و دفتریاران ضروری است و نباید اجازه داده شود برخی از افراد سردفترنما با اعمال و رفتار خود در فضای حقیقی یا مجازی به حیثیت این قشر شریف و مورد اعتماد مردم خدشه وارد نمایند.

به گزارش ایلنا، به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ذبیح‌الله خدائیان در دیدار با اعضای هیئت مدیره شورای عالی سردفتران کشور ضمن تسلیت ایام عزاداری ابا عبدالله الحسین و فرا رسیدن اربعین حسینی، گفت: جامعه سردفتری یک نهاد مردمی و به نوعی یک نهاد حاکمیتی است و ما کمتر نهادی را با این ویژگی و قدمت می‌شناسیم که مردم به آن اعتماد دارند و وظیفه داریم در جهت اعتلای این نهاد و بهره‌گیری از ظرفیت آن در امور حاکمیتی حرکت کنیم.

خدائیان با بیان اینکه سازمان ثبت باید به سمت هوشمندسازی حرکت کند افزود: تمام کارهای سازمان ثبت قابلیت هوشمندسازی دارد و با انجام این کار موجبات تسهیل و تسریع در امور مردم فراهم می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد با بیان این‌که دفاتر اسناد رسمی مهمترین نهادی هستند که در تحقق این مهم باید با سازمان ثبت همکاری لازم را داشته باشند یادآوری کرد: دفاتر اسناد رسمی باید با استفاده از فناوری‌های نوین به شکلی عمل کنند که کلیه امور مردم را به صورت الکترونیکی انجام دهند زیرا این اقدام ضمن اینکه موجب تسریع در انجام امور مردم می‌شود، موجبات کاهش هزینه‌ها و نظارت الکترونیکی بر عملکرد آن‌ها را فراهم می‌کند و مانع سوء استفاده افراد فرصت‌طلب می‌شود.

وی افزود: سازمان ثبت تلاش کرده در بحث برون سپاری‌ها حداکثر استفاده را از ظرفیت دفاتر اسناد رسمی ببرد ولی در کنار این کارها دفاتر نیز باید شیوه‌های خود را به روز کنند و نهایت همکاری را داشته باشند.

وی در خصوص اصلاح و تنقیح قوانین و مقررات نیز خاطر نشان کرد: این کار از طریق هیئتی مشورتی متشکل از کارشناسان سازمان، اساتید دانشگاه و جمعی از قضات و مشارکت پژوهشگاه قوه قضائیه در حال پیگیری است.

خدائیان با اشاره به پیشنهاد اصلاح آئین نامه دفاتر اسناد رسمی اظهار کرد: هدف از پیشنهاد اصلاح آئین‌نامه به‌روزرسانی آئین‌نامه فعلی و تجمیع آئین نامه‌ها و نظام نامه‌های مختلفی بود که ضمن قدیمی بودن، بسیاری از مواد آنها منسوخ یا متروک بوده‌اند.

وی یادآوری کرد: موضوع برون سپاری برخی از امور به دفترخانه‌ها، تجهیز دفترخانه‌ها به فناوری‌های نوین، متناسب‌سازی‌های انتظامی، تنقیح صریح برخی مقررات از اهداف اصلاح آئین نامه می‌باشند.

خدائیان خطاب به شورای عالی سردفتران گفت: دفاتر اسناد رسمی یک امر حاکمیتی را بر عهده دارند لذا رعایت شئونات حرفه‌ای برای کلیه اعضاء در راستای حفظ شأن و جایگاه قشر عظیم سردفتران و دفتریاران ضروری است و نباید اجازه داده شود برخی از افراد سردفترنما با اعمال و رفتار خود در فضای حقیقی یا مجازی به حیثیت این قشر شریف و مورد اعتماد مردم خدشه وارد نمایند.

 در این جلسه که معاون امور اسناد و جمعی دیگر از مسئولین این معاونت نیز حضور داشتند، ذبیح‌الله خدائیان از آنان خواست تا مسائل و مشکلات مطرح شده از طرف نمایندگان جامعه سردفتری را تا حصول نتیجه پیگیری نمایند.

در ابتدای این نشست اعضای هیئت مدیره شورای عالی سردفتری کشور مسائل، مشکلات و دیدگاه‌های خود را با رئیس سازمان ثبت در میان گذاشتند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر