کد خبر: 976202 A

سرتیپ دوم حسن‌نژاد:

فرمانده گروه پهباد نزاجا با بیان اینکه رویکرد صرفا دفاعی به رویکرد تهاجمی تغییر کرده است گفت: یعنی ما فقط سامانه شناسایی و مراقبت پهپادی نداریم بلکه دارای سامانه‌های رزمی، انتحاری، فاوا و جنگال (جنگ های الکترونیکی) هستیم.

به گزارش ایلنا،‌ سرتیپ دوم ستاد "شهرام حسن نژاد" فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر(عج) نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در آیین اهدای ماکت پهپاد کیان به موزه شهرستان ری گفت: گروه پهپاد حضرت ولیعصر(عج) با هدف شناسایی و مراقبت از مناطق تحت مسئولیت و ماموریت نیروی زمینی ارتش تشکیل شد. این گروه از سال ۱۳۹۶ به شکل یک گروه پهپادی در ۵ قرارگاه منطقه‌ای شروع به کار کرد و از قالب صرفا عملیات، شناسایی و مراقبت خارج شد.

وی افزود: رویکرد نیروی زمینی ارتش با تدابیر فرمانده معظم کل قوا از رویکرد صرفا دفاعی به رویکرد تهاجمی تغییر کرد؛ یعنی ما فقط سامانه شناسایی و مراقبت پهپادی نداریم بلکه دارای سامانه‌های رزمی، انتحاری، فاوا و جنگال (جنگ های الکترونیکی) هستیم.

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر(عج) نزاجا در ادامه  به دفاع شبانه‌روزی از مرزهای جمهوری اسلامی ایران با پهپادها اشاره و تصریح کرد: در حوزه تولید پهپاد جزو ۵ کشور برتر جهان هستیم زیرا به علم تولید پهپاد در صنایع دفاعی، مراکز تحقیقات جهاد خودکفایی و شرکت‌های دانش بنیان دسترسی پیدا کرده‌ایم. تمامی پهپادهایی که امروز در ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح مورد بهره‌برداری قرار می گیرد، تماما تولید داخل است.

حسن نژاد با بیان اینکه پرنده‌های ما در حوزه‌های رزمی و انتحاری دارای بردهای بیش از ۲۰۰ کیلومتر و بیش از ۱۰ ساعت مداومت پرواز و با سقفی بالای ۱۸ هزار پا است، تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین تجهیزات در شرایط فعلی، پهپادها هستند که کاملا بومی و ساخت ایران است. سعی داریم در کل مراکز دولتی وابسته به نیروهای مسلح حضور پیدا کنیم و بتوانیم حوزه پهپاد را به مردم بشناسانیم؛ چراکه توانایی‌های حوزه پهپاد به عنوان یک علم هایتک به مرحله‌ای رسیده که می‌توانیم قسمتی از امنیت جمهوری اسلامی را از این طریق تضمین کنیم.

 

وی در ادامه بیان کرد: یکی از محل‌هایی که  در آن حضور پیدا می‌کنیم، نمایشگاه ها است؛ در همین راستا طی ارتباط خوب و سازنده با رئیس بنیاد شهید شهرستان ری در چندین جلسه گفت‌وگو و مذاکره کردیم و چند ماکت فاخر که نشان دهنده تلاش و مجاهدت شهدا گرانقدر است به این مکان اهدا کردیم.

فرمانده گروه پهپاد نزاجا گفت: ماکتی که امروز به عنوان هدیه به نمایشگاه دفاع مقدس بنیاد شهید شهرستان ری اهدا کردیم «ماکت پهپاد انتحاری کیان» است که به صورت موشک کروز عمل می‌کند. تفاوت پهپاد کیان با موشک در این است که حین برنامه‌ریزی اگر از پرتاب منصرف شویم، می‌توانیم پرنده را برگردانیم.

حسن نژاد با بیان اینکه تعداد تایپ‌های پهپاد در ارتش متنوع است گفت: در نیروی زمینی انواع مختلف پرنده را مورد بهره‌برداری قرار می‌دهیم که توانسته است آمادگی رزمی نیروی زمینی ارتش را تا حدود قابل توجهی افزایش دهد. فرمانده معظم کل قوا در آخرین دستورات به یگان‌های پهپادی نیروهای مسلح فرمودند‌ باید به بحث پهپاد در مناطق مرزی بیش از پیش پرداخته شود. بر اساس تدابیر ایشان امروز نیروی زمینی ارتش در کنار سایر نیروهای مسلح در مناطق شمال شرق، غرب و جنوب غرب به صورت گسترده از پهپادهای شناسایی، مراقبت و رزمی استفاده می‌کند.

شهرام حسن نژاد فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر(عج) نیروی زمینی ارتش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر