کد خبر: 975639 A

روحانی در جلسه هیأت دولت:

رئیس‌جمهور در جلسه هئیت دولت با اشاره به شرایط کشور تاکید کرد که در جنگ اقتصادی هستیم نه فقط تحریم اقتصادی.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام«حسن روحانی» رئیس‌جمهور در جلسه صبح امروز نهم مهرماه ۹۹ هئیت دولت با اشاره به اقدامات دولت اظهار داشت: در سال جهش تولید وظیفه مضاعفی بر عهده است، موضوع مهم دیگر صادرات ما است. بار اصلی تامین ارز در سال‌های گذشته بر دوش مسئله نفت و میعانات گازی بوده که اکنون با مشکلاتی در آن مواجه هستیم و شرایط مثل سابق نیست.

وی با بیان اینکه برخی از دوستانی در فضای مجازی می‌گویند که شما نسبت به دولت قبل می‌گفتید که تحریم‌ها کارساز نبوده و مساله مدیریت است، گفت:  خواهش می‌کنم که به این نکته توجه کنید که جنگ اقتصادی در این سه سال اتفاق افتاده است؛ آنچه که در گذشته اتفاق افتاده تحریم بوده نه جنگ.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: ما در شرایط قبل از این دولت در روزهای سخت حداقل یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم آن هم با قیمت ۱۲۰ دلار و در روزهایی که قیمت آن پایین آمده بود به ۱۰۴ دلار رسید، اما همواره قیمت نفت بالای ۱۰۰ دلار بوده است. در همان شرایط تحریم صادرات نفت حدود یک میلیون بشکه بود؛ بانک‌های ما در شرایطی که امروز هستند نبودند، شرایط بهتری را داشتند؛

وی گفت: البته در دولت یازدهم شرایط بهتر شد و از لیست سیاه اف ای تی اف هم خارج شدیم که در ادامه متاسفانه مشکلاتی به وجود آمد به دلیل اینکه برخی از لوایح چهارگانه که دولت به دنبال آن بود و مورد تاکید دولت و سران سه قوه بود، در ادامه راه با مشکلاتی برای تصویب مواجه شد.

روحانی اظهار کرد: سال ۵۱ و ۵۲ نیز با عراق جنگ بوده است خیر آنها درگیری‌های کوچک مرزی بوده و با جنگ قابل مقایسه نبوده است؛ تحریم هم به همین صورت است و در سال‌های قبل نیز بوده اما جنگ اقتصادی از سال ۹۷ شروع شد و این را ما آدرس و تاریخ اشتباه ندهیم و تحریف نکنیم و واقعیت‌ها را برای مردم بیان کنیم؛ البته این به این معنا نیست که ما در برابر توطئه‌های دشمنان ترسیده‌ایم و عقب نشینی کرده‌ایم اما شرایط جنگ با شرایط صلح متفاوت است و همه باید این موقعیت را درک کنند.

وی افزود: چهارمین وظیفه‌ای که این وزارتخانه بر عهده دارد، نظارت بر بازار است؛ بسیار مهم است در شرایط جنگ ما از بازار، انبارها و گمرکات مراقبت کنیم؛ تصمیماتی در روزهای اخیر گرفته شد که با همکاری بانک مرکزی و گمرک ما بتوانیم کالاهای دپو شده را آزاد کنیم.

ادامه دارد....

حسن روحانی تحریم های آمریکا علیه ایران جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران رئیس جمهور ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر