کد خبر: 975242 A

ربیعی در نشست خبری:

سخنگوی دولت با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم، تاکید کرد که در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم گرفته شده با عدم رعایت‌ها برخورد شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی دستیار اجتماعی رئیس جمهور  و سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اشاره به روز جهانی مولانا گفت: برخی از اشعار و مطالب مولانا در دوره تاریخی ایران امروز هم قابل توجه است و معمولا با قرآن مجید و اشعار مولانا در دوره های تاریخی طی کردیم.  مولانا انسان‌شناس خوبی بود و معتقد بود با صبوری و شناخت باید بحران‌ها و رنج‌ها را پشت سر گذاشت و با امید به آینده گام برداشت. مولانا باور داشت برای گذشتن از روزهای سخت با روشن نگه داشتن چراغ امید می‌توان به آینده رسید.

دستیار اجتماعی رئیس‌جمهور با بیان اینکه روزهای سخت امروز را می‌توانیم با ایده گرفتن از مولانا پشت سر بگذاریم، افزود: بازهم دستور کار دولت کرونا بود و متاسفانه باید بگویم شاهد کاهش رعایت پروتکل‌ها هستیم و در برخی از استان‌ها حساسیت‌ها کاهش پیدا کرده است. رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۶۵/۸۵ درصد کاهش پیدا کرده است، مشاهده می‌کنیم استفاده از ماسک رو به کاهش است برای همین روز شنبه در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم گرفتیم با عدم رعایت‌ها برخورد شود.

وی تاکید کرد: استفاده از ماسک در کشور نیز به ۵۸ درصد کاهش یافته و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف و مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود.

سخنگوی دولت افزود: بنابراین جلسه ستاد ملی کرونا اختیارات وسیع‌تری به استان‌ها برای اعمال محدودیت داد و بررسی قضایی با افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند در دستور کار خود قرار داد.

وی با تاکید بر این‌که یکی از موضوعات هم‌پوشانی آنفولانزا و کرونا بود، گفت: بررسی کشورهایی که در نیم کره جنوبی فصل سرد را سپری کرده‌اند نشان می‌داد که در مقایسه با سال گذشته ابتلا به آنفولانزا خیلی کمتر بوده است. 

دستیار اجتماعی رئیس‌جمهور ادامه داد: تعطیلی‌های مراکز بی علت و فاصله‌گذاری فیزیکی و رعایت پروتکل‌ها عامل کاهش آنفولانزا نسبت به سال قبل خواهد بود به رغم این تاکنون ۵/۱ میلیون دوز واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است. این تعداد برای گروه‌های در معرض خطر با ریسک بالا و خانم‌های باردار به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی تحویل داده شده که بر اساس پرونده‌های موجود به طور رایگان توزیع خواهد شد.

وی بیان کرد: تا اواخر مهرماه یک میلیون دوز دیگر به مراکز بهداشتی توزیع خواهد شد. در مجموع ۲ و نیم میلیون دوز به طور رایگان برای گروه یاد شده در نظر گرفته شده است. لازم به یادآوری است سال گذشته ۲۵۰ هزار دوز برای این امر واردات داشته‌ایم. به علاوه ۱۴ میلیون دوز دیگر وارد کشور خواهد شد که با محاسبه نرخ با ارز ۴  هزار ۲۰۰  تومانی تحویل داروخانه ها برای جمعیت بالای ۶۵ سال و گروه‌های هدف دیگر داده خواهد شد. که براساس کد برچسب روی دارو و کد ملی توزیع خواهد شد. در مورد این گروه نیز سال گذشته یک میلیون و ۶۰۰هزار دوز واکسن خریداری شده بود.

سخنگوی دولت با اشاره به درگیری میان ارمنستان و  آذربایجان  گفت: در خصوص درگیری پیش آمده مابین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان ما با دقت ونگرانی مناقشه اخیر در مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان را تعقیب می‌کنیم.

وی افزود: منطقه قفقاز در طول قرن‌های متمادی در زیر چتر وحدت بخشِ حوزه تمدنِ اسلامی ایرانی،  جغرافیای همزیستی  و آشتی ادیان، زبان‌ها و هویت‌های فرهنگی و دینی گوناگون بوده اما از هنگامی که برجسته‌سازی استعماریِ اختلاف‌های هویتی عرصه را بر مشترکات قرونِ تمدنی تنگ کرد، شاهد عملیاتی از قبیل مهندسی ترکیب جمعیتی و پاکسازی‌های قومیتی و تبعیدهای دسته جمعی بوده‌ایم.

دستیار اجتماعی رئیس جمهور تاکید کرد: ما بر این باوریم که جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان با الهام و انرژی گرفتن از تاریخ و از عصر همزیستی تمدنی در قرون پیشا-استعماری و با تکیه بر مشترکات فرهنگی خود می‌توانند راهی صلح‌آمیز برای اسکان آوارگان و برای بازگشت به دوران پیش از اشغال بیابند و جمهوری اسلامی آماده کمک به برقراری صلح پایدار در این منطقه است.

وی تاکید کرد: مواضع جمهوری اسلامی درباره ضرورت رعایت و به رسمیت شناختن تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بسیار روشن است و دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها بر این حق مشروع در چارچوب حقوق بین الملل و قطع نامه‌های سازمان ملل تاکید کرده است. ما همچنین بر این باوریم که اختلاف دو کشور همسایه جمهوری آذربایجان وجمهوری ارمنستان راه حلِ صلح آمیز دارد و ایران و ترکیه و روسیه می‌توانند در جهت اجرایی‌سازی قطع‌نامه های سازمان ملل، دو همسایه را کمک کنند تا اختلافات خود را در اشکال مسالمت آمیز حل کنند

ربیعی با بیان اینکه یک تصمیم در جلسه دولت از مصوبات قابل توجه هست که به آن اشاره می‌کنیم و آن موضوع بحث کالاهای باقی مانده در گمرک است، افزود: این موضوع در چند جلسه ستاد اقتصادی و دولت مطرح شده بود. وزیر محترم اقتصاد تدابیری اندیشیدن و تعداد زیادی از این کالا از گمرک ترخیص شدند در ارتباط با کالاهایی که وارد گمرک شده ولی مجوز لازم از بانک مرکزی را دریافت ننموده بودند.

وی بیان کرد: براساس تصمیم معاون اول محترم در سفر استان هرمزگان مقرر شد بیش از ۵/۳میلیون کالایی که تا ۵ مهرماه به طور اعتباری خریداری شده‌اند بانک مرکزی اقدام به تامین ارز نموده و این کالاها از گمرک ترخیص شوند. برخی از این کالاها نهاده‌های کشاورزی است و بخشی دیگر مواد اولیه کارخانجات و یا ماشین آلات خطوط تولیدی است. همچنین به تولیدگران واردکننده و تجار توصیه می‌کنیم از این فرصت که با هماهنگی وزارت‌خانه‌‌‌های صمت و اقتصاد و بانک مرکزی به وجود آمده است استفاده و نسبت به تخلیه بار خود اقدام نمایند.

این مقام مسئول با اشاره به روز آتش نشان گفت: روز گذشته روز آتش نشان بود که ضمن تبریک برای  همه آتش نشانان و آرزی سلامت و موفقیت برای آنان داریم. همچنین روز پجشنبه روز جهانی سالمندان است. تلاش در سال‌های گذشته دوران ورود به سالمندی همراه با سلامت افراد بوده بنابراین جبران خدمت کافی نبوده اما در مورد حقوق بازنشستگان، گسترش خدمات بیمه‌ای بخشی از تلاش ما در این دوران بوده است.

ربیعی گفت: امروز روز جهانی ناشنوانیان است. میزان انسانی بودن هر جامعه‌ای به میزان توجهی است که به گروه‌های کم توان دارد.

وی ادامه داد: کارهای انجام داده شد تا معالجه در دوران کودکی برای ناشنوایان عزیز صورت گیرد،  از کاشت حلزون تا غربالگری.

ربیعی عنوان کرد: از مجلس شورای اسلامی به خاطر رأیی که به آقای رزم حسینی دادند تشکر می‌کنیم، ایشان نشان فتح دارد و استاندار موفق ما در دو استان بوده است.

وی در خصوص مناقشه بین آذربایجان و ارمنستان گفت: در مورد مواضع کشورم در برابر مناقشه گفتم، حق حاکمیت کشورها را اعلام کردیم، دو کشور برای ما دوست و همسایه هستند و راه حل را گفت‌وگو می‌دانیم و هر راهی جز این به ضرر مردم است.

سخنگوی دولت درباره توافق بین اسرائیل و امارات و چند کشور دیگر و اینکه شایعه وجود دارد جنگی علیه ایران شکل گیرد، گفت: بیش از ۱۵ سال است این کشورها ارتباط تنگاتنگ امنیتی با هم دارند و اقداماتی که امروز صورت گرفت، تصویری تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری است این اتفاق باعث شکسته شدن قبح شده است، هیچ کشور عاقلی خود را وارد جنگ با ایران نمی‌شود و معتقدیم امنیت این کشورها به واسطه دخالت‌های این رژیم به خطر می‌افتد.

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر این‌که اخیرا همزمان با سفر وزیر خارجه عراق به ایران خبرهایی مبنی بر تخلیه برخی روستاهای مرزی در غرب کشور به گوش می‌رسد که موجب نگرانی و البته بیان شایعاتی در مورد وقوع درگیری احتمالی و مسائلی از این قبیل شده شده است؟ به طور شفاف دلیل این تخلیه روستاها را می‌فرمایید و اینکه چرا این کار با عجله در حال انجام است چون برخی از ساکنان این روستاها هنوز قادر به تعیین محلی برای استقرار خود هستند، گفت: در جریانات این تصمیمات از قبل بوده‌ام، در سال‌های گذشته حدود ۱۵ سال پیش به دلیل شرایط امنیت زمانی و هم به منظور دفاع از شهروندان مرزنشین که در معرض ورود گروه‌های خطرناک بودند، تصمیماتی را برای امنیت مرزی اتخاذ کردند.

وی افزود: روستاهای مرزی به ۳ دسته تقسیم کردند و قرار شد برخی از آنها انتقال پیدا کنند، روستاهای که در مناطق صفر مرزی بودند و جان شهروندان آنان در خطر بود مورد تجاوز ناامن‌کنندگان قرار می‌گرفتند و به مکان امن انتقال داده شدند. در حال حاضر با توجه به تعییرات امنیتی که بوجود آمد یک کارگروه تشکیل شد، به دستور شورای امنیت کشور که تجدید نظر می‌کنند چرا که شرایط امنیتی ما متفاوت شده است و با گذشت زمان بهبود پیدا کرده است.

سخنگوی دولت گفت: اما در خصوص این روستاها نه تخلیه‌ای صورت گرفته است نه درگیری رخ داده و از اساس مطالب نادرست است و هیچ درگیری صورت نگرفته است و هیچ جا به جایی در این مرزها صورت نگرفته است چه برسد به این که مرتطبتش کنیم با یک سفر کاملا سیاسی و اقتصادی وزیر خارجه عراق. قطعا هر تصمیمی اتخاذ شود، با هماهنگی اهالی منطقه است و سیاست دولت در این است که مرزنشینان عامل امنیت ما هستند و این سیاست ماست .

ربیعی درباره اظهارات نماینده سردشت درباره تخیه روستاها گفت: ایشان می‌تواند چیزی را که گفته است، توضیح دهد، براساس پرس و جوهایی که داشتم چنین چیزی نیست، بله باید تخلیه می‌شدند و بخشی از روستاها هم پول‌شان را گرفته‌اند اما تخیله نکردند. در حال حاضر هیچ اقدامی صورت نگرفته است و درگیری رخ نداده است.

سخنگوی دولت درباره اینکه برخی گزارش‌های غیررسمی حاکی از افزایش قابل‌توجه فروش نفت ایران در سپتامبر است آیا این موضوع صحت دارد، گفت: اخبار مشکوک و جعلی و تحریک‌کننده زیاد مطرح می‌شود.

وی تاکید کرد: البته وزارت نفت تمام تلاش خود را انجام می‌دهد و در دوران تحریم این تلاش چندبرابر شده است اما چون در جنگ اقتصادی هستیم ترجیح می‌دهیم که آمار دقیقی منتشر نکنیم.

ربیعی افزود: خود من از چند منبع موثق موضوع فروش نفت را دنبال می‌کنم و این کاری است که وزارت نفت با جدیت در دوران جنگ اقتصادی و تحریم پیگیری می‌کند و این‌طور نیست که ما دست روی دست گذاشته باشیم ولی ارائه آمارهای این‌چنینی از سوی رسانه‌های خارجی را نیز تحریک‌کننده و با نیات به دور از خیرخواهی تصور می‌کنیم.

سخنگوی دولت درباره اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر اینکه یک میلیارد یوروی تخصیصی از صندوق توسعه ملی چه جایی هزینه شده است؟، گفت: این پول از روزی که تخصیص داده شد و اجازه آن داده شد، برای دو کار در نظر گرفته شد، یکی برای کارگران بیمار شده ناشی از کرونا و تقویت صندوق بیمه بیکاری که عددش خیلی جزئی است و مورد دیگر برای وزارت بهداشت بود. پس نه جایی هزینه شده که مجوز بگیرد و نه تخلفی صورت گرفته است.

ربیعی ادامه داد: این پول به جز این دو جا هزینه نخواهد شد و تصمیم دولت از ابتدا همین بوده است. اما در مورد اظهارات اخیر وزیر بهداشت و درمان، باید بگویم که آقای نمکی دوست دیرین من است. او فردی دلسوز و متعهد و با حساسیت زیاد است. فشار زیادی ناشی از جنگ اقتصادی بر همه‌ ارکان دولت وارد شده که بیان کردنش به مصلحت نیست. تمام دستگاه‌ها تحت فشار قرار دارند و کار را با دشواری مواجه کرده است. وزارت بهداشت در خط مقدم حفظ جان مردم است که هم ویروس کرونا هم بحث جنگ اقتصادی به این وزارتخانه فشار آورده است و این وزارتخانه دو فشار توامان با هم را تحمل می‌کند و بر اساس این شرایط سخت، گلایه‌های دلسوزانه ایشان کاملا قابل درک است.

وی تصریح کرد: معمولا در این شرایط سخت میان توزیع کنندگان و مصرف کنندگان اختلاف ایجاد می‌شود و این سابقه دیرینه دارد. اگر یادتان باشد خانم دستجردی هم همین مشکل را داشت. شرایط سختی میان توزیع‌کننده پول و مصرف‌کننده پول هست.

ربیعی گفت: امروز آقای همتی برای ارز، تلاش گسترده‌ای می‌کند. یک میلیارد یورو متعلق به صندوق توسعه ملی و در سایر کشورها است. باید به مرور دسترسی به اینها ایجاد و تبدیل به ریال شود. اگر آقای همتی دقت نکند و ریال ناشی از ارزی که به دستش می‌رسد، وجود نداشته نباشد باید اسکناس چاپ کند که آثار تورمی وحشتناک دارد، بنابراین این پول باید به مرور وارد بازار شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: در وزارت بهداشت به خاطر کرونا درآمدهای حاصل از درمان کاهش یافته است و کارانه‌های زیادی که باید به کادر پزشکی داده می‌شد عمدتا ناشی از کرونا کاهش یافته است. طبق گزارش دریافتی از بانک مرکزی در پنج مرحله از اردیبهشت، ۵۰۰ میلیون یورو را در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دادیم. ۴۴۰ میلیون یورو پرداخت و هفته گذشته نیز ۶۰ میلیون یوروی دیگر در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی هم با تاکیدات در هیئت وزیران، وصول ارزی را با سرعت بیشتری تبدیل خواهد کرد و در اختیار وزارت بهداشت می‌گذارد. نگرانی آقای نمکی قابل تقدیر است. جامعه هم مطمئن باشد ما همه تلاش خود را برای تقویت کادر پزشکی و درمانی به کار گرفتیم و ادامه خواهیم داد.

ربیعی درباره طرح جهش تولید مسکن گفت: معتقدیم طرح‌هایی که بدون مشورت با نظام اجرایی ارائه می‌شود با مشکل مواجه می‌شود.

وی گفت: با این طرح‌ها که بدون اخذ نظرات کارشناسان اجرایی باشد مخالف هستیم، البته دادن طرح حق نماینده است اما این طرح‌ها باید تاثیرات مثبت داشته باشد نه این‌که بر زندگی اقشار کم درآمد تاثیر بگذارد.

سخنگوی دولت بیان کرد: بخش‌هایی از طرح تولید مسکن که من مطالعه کردم مشکل دارد و باید کار تخصصی روی آن شود.

در ادامه برنامه خبرنگاری سوال کرد: اخبار رسمی و همچنین شواهد غیررسمی است که روسیه و چین و مشخصا روسیه فشار آورده‌اند که ایران باب مراوده‌ و ارتباطی را با آمریکا باز نگه دارد و گفته شده که این شرایط حتی به نفع کشورهای همسو با ایران هم نیست. در این راستا برخی این دشوار شدن تجارت با روبل که برای تجار ایرانی ایجاد شده را در راستای فشار روسیه ارزیابی کرده‌اند و گفته‌اند که چنین نگاهی به رابطه ایران و آمریکا از سوی چین هم وجود دارد و چین هم چنین درخواست‌هایی را مطرح کرده‌ است در این خصوص نظرتان چیست؟

 ربیعی پاسخ داد: من این ادعا که از ایران خواسته شده راه ارتباطی و گفت و گوی حداقلی با آمریکا ایجاد کند را تایید نمی‌کنم. با چنین اقدامات سرکشانه‌ از سوی ایالات متحده، داشتن چنین نیتی جای تردید دارد. ما این تردید را به کشورهای دوست خودمان هم انتقال داده‌ایم و همه این کشورها به خوبی اطلاع دارند که نه ایران، بلکه این رژیم آمریکاست که مسیر دیپلماسی را به سمت زورگیری ناامن‌کننده تغییر داده است.

وی با بیان اینکه ما همواره آماده متوسل شدن به دیپلماسی برای کاهش اختلافات و امنیت منطقه و امنیت جهانی هستیم، خاطرنشان کرد: تا زمانی که آمریکا نتواند بازسازی اعتمادی را که با جنایت ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی هزاران برابر کرده انجام دهد، هیچ امیدی به نتیجه‌بخش بودن دیپلماسی نمایشی آمریکا نداریم.

سخنگوی دولت ادامه داد: با این وجود هر زمان رهبران آمریکا اقرار به اشتباهات گذشته و جبران آن کنند و مانند صدام به همانجایی که قطعنامه را پاره کرده و برجامی که از آن خارج شدند برگردند، امکان گفت وگو در چهارچوب‌های برجام همواره باقی است.

ربیعی درباره سامان‌دهی قیمت کالاها در بازار و گرانی‌ها گفت: موضوع کارت الکترونیمی و کوپن هر چندمدت یک بار مطرح می‌شود این موضوع از دو سال گذشته در کمیسیونهای ستاد اقتصادی دولت مطرح بود و با دو چالش مواجه بوده است.  اگر منابع مورد نیاز این طرح  قرار است از محل تبصره ۱۴ تامین شود در شرایط فعلی این تبصره کسری سنگینی دارد و این طرح فاقد هر گونه منبع است 

ربیعی بیان کرد: چالش دوم شیوه اجرای این طرح است که در روستاها چگونه اجرا شود و یا فروشگاه‌های بزرگ چگونه دایر شود، تجمعی که در فروشگاه‌ها ایجاد می شود کار را با سختی مواجه می‌کند.  

سخنگوی دولت یادآورشد: قرار بود یارانه معیشتی که بعد از گران شدن بنزین به شکل کالا پرداخت شود که چون امکان نداشت و  هماهنگ نمی‌شد ناچار بصورت نقدی پرداخت کردیم. بنابراین این طرح‌ها باید به تجارب گذشته و منابع لازم و با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه اجرایی شود.  

ربیعی درباره ماموریت دولت به اسحاق جهانگیری برای ساماندهی قیمت کالاها گفت: در این زمینه گرانی دو کالای  تخم مرغ و کره مطرح بود  که قرار شد معاون اول برای این دو کالا جلسه بگذارد و آن را حل کند. مسئولیت تعادل های اقتصادی با ستاد اقتصادی دولت است و آقای جهانگیری آن زمان ماموریت خاص در این موضوع داشتند که همان موقع هم اظهار کردند و تصمیماتی گرفته شد که آثار آن در حال روشن شدن است.  

سخنگوی دولت افزود: بر اساس تصمیمات جلوی صادرات تخم مرغ گرفته شد، باعث تعادل قیمت تخم مرغ خواهد شد که این تعادل میادین تره بار ایجاد شده و به جاهای دیگر هم سرایت می کند. و از اینکه همه رسانه ها  از جمله رادیو و تلویزیون به این مساله توجه می‌کنند خوشحالیم

وی بیان کرد:باید توجه داشته باشیم  از ۱۴ میلیارد دلار ارز اختصاص یافته برای کالاهای یارانه ای به رقم های بسیار پایین‌تری رسیده‌ایم که در زندگی مردم فشار ایجاد کرده است؛ باید کمک کنیم تصمیات غلط و سوء استفاده‌ها فشار به مردم را مضاعف نکند.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری همچنین درباره طرح فروش اوراق سلف نفتی گفت: این طرح از دستور کار دولت خارج نشده است، این طرح برای اقتصاد ایران مفید است و یک اقدام مناسب برای تامین کسری بودجه بدون افزایش پایه پولی کشور و نقدینگی است.

سخنگوی دولت درباره حذف طرح فروش اوراق سلف نفتی از دستور کار دولت بیان کرد: البته آقای جهانگیری صحبت شان را اصلاح و دفتر وی نیز تکذیب کرد؛ امیدواریم با همکاری دو قوه دیگر و شرایطی که بوجود آمده است، اجرای این طرح عملا از طرف دولت ممکن شود، با دیدگاه و نکاتی که بیان میکردند، این طرح موفق نمیشد و جاذبه ای برای خرید برای مردم به وجود نمی‌آورد   

وی گفت: امیدواریم که در این طرح به تفاهم برسیم و این طرح هنوز در دستور کار دولت است و برای اقتصاد کشور و جامعه مفید است.

ربیعی در پاسخ به سوال ایرنا در واکنش به انتقاد برخی مخالفان و فشار به دولت و رییس جمهوری گفت: با همه سختی‌ها دولت تا مرداد ماه ۱۴۰۰ ایستاده است؛ دولت پرتلاش، پرتوان، باعقلانیت و سخت کوشی و با حفظ آرامش برای جامعه، قطعا ایستاده است. ما با صبوری و تحمل برخی حملات غیرمنصفانه هم خواهیم ایستاد و مطمئن هستیم پایانه‌ای برای دولت بعد باید بسازیم و این مصلحت ملی خود می‌دانیم.

وی گفت: با همه تلخی‌ها و فشارهایی که بر دهک‌های پایین جامعه وجود دارد که برای اینکه هر گونه فریاد بکشند، حق دارند.  ولی ما هم باید نشان بدهیم که علت مشکلات کجا است. معتقدم جامعه و تاریخ در مورد این روزهای سخت در آینده قضاوت خواهد کرد.  

ربیعی بیان کرد: آنچه آمریکا این روزها بر سر مردم ایران ناروا اعمال می‌کند، اجازه ندهیم با منافع سیاسی و کوتاه مدت روح و روان جامعه بیش از این لطمه ببیند؛ بعد از دو سال مقاومت بی‌امان، ما قطعا به افقی قابل مشاهده‌ در پیش رو در شکست تحریم‌ها خواهیم رسید.  

سخنگوی دولت گفت: ما نیاز داریم که آثار جنایت اقتصادی آمریکا را بر زندگی و سلامت ایرانیان را تا حدودی توضیح بدهیم، البته این نقص شاید در دولت بوده است که ما هم باید در مورد این آثار برای مردم صحبت نکردیم. شاید نخواستیم. جامعه را بیش از این مکدر کنیم و خود دولت ایستاد ولی قطعا امروز رسانه‌ها آدرس درست مشکلات را برای جامعه نشان بدهیم و بگوییم که این مشکلات ناشی از جنایات آمریکا است ود بگوییم همه قوا می‌توانستیم تصمیم صحیح را بگیریم و شاید نگرفتیم، می‌توانست در شرایط امروز جامعه راه گشا باشد.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری تاکید کرد: مشکل ما و بیان آقای رییس جمهوری  این بوده که عده ای اصلا جنایات واشنگتن را نمی‌بینند و فقط بلد هستند انگشت را به سمت پاستور بگیرند.

ربیعی درباره تصمیمات دولت برای حل مشکلات کشور گفت: بیان رییس جمهوری ناظر به کسانی است که فکر می‌کنند ما در شرایط عادی قرار داریم، حاضر به دیدن مشکلات «جنگ اقتصادی» نیستند، یک کلمه درباره جنگ اقتصادی نمی‌گویند، نه تنها نمی‌گویند، بلکه قصد دارند سوار موج سختی و رنج مردم بشوند و شعار بدهند که «ما بدنبال حل مشکلات مردم هستیم و دولت نمی‌تواند مشکلات را حل کند»

سخنگوی دولت با بیان اینکه برخی همواره در جامعه ناامیدی فزاینده ایجاد می کنند، گفت: باید مسائل را در توازن ببینیم، جنگ اقتصادی این دوره خشن‌تر و حشیانه‌تر و با هوشیاری شیطانی بیشتری نسبت به جنگ صدام علیه ایران، توسط ترامپ در حال انجام است.

وی بیان کرد: در دوران جنگ سالانه ۷ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم در حالی که مردم در آن روزها انتظارات کمتری داشتند از طرفی کشور جمعیت کمتری داشت و میران انتظارات از زندگی کمتر از امروز بود.

رییس جمهوری گفت: جامعه در یک مقطع زمانی نه چندان دور درآمد سالانه ۱۲۰میلیارد دلاری را تجربه کرده است و با ان سبک زندگی به انتطارات بالا رسیده است؛ به گفته مقام‌های آمریکا «از ۹۷ تا ۹۹ اجازه ندادیم ۱۵۰ میلیارد دلار مسدود کردیم اجازه کسب درآمد به ایران ندادیم تا جایی که برای خرید دارو با مشکل مواجه شده‌اند».

سخنگوی دولت افزود: منتقدان و مخالفان گفته‌ها و اقدامات آمریکایی‌ها را هم ببینند و در کفه صادقه بگذارند و بگویند این مسائل وجود دارد.

 وی در عین حال گفت: سهم مشکلات ایجاد شده در تصمیمات هم هست، اما عده‌ای نمی‌خواهند مشکلات ارزی ناشی از جنگ اقتصادی را ببینند که چگونه حق زندگی بهتر ایرانیان را سلب کرده است.

ربیعی گفت: اگر منابع ارزی ما و رقم ۱۵ میلیارد دلاری که آمریکایی گفته اند که مقدار آن را کم هم گفته‌اند، مسدود نمی‌شد گرانی‌های امروز بوجود می‌آمد؟ آیا ما در ۹۴ تا ۹۷ تمام شاخص‌های اقتصادی کشور سیر صعوی نداشت؟ روتق به اقتصاد برنگشته بود؟ همه شاخص‌ها در آن زمان مثبت بود همین دولت و وزیران بودند.  

سخنگوی دولت بیان کرد: امروز دولت هزینه مقاومت و عزت ملی و دفاع از هویت ملی را پرداخت می کند قطعا زندگی مردم سخت شده  تردیدی وجود ندارد؛ تورم، گرانی، نبودن پول برای کالای ۴۲۰۰ تومانی، زندگی را برای مردم سخت کرده است.  

وی تصریح کرد: هیچ دولتی نه در ایران و نه در هیچ کشوری وجود نداشته و ندارد که بتواند ادعا کند همه وظایف خود را بی‌نقص انجام داده است، هیچ قوه ای هم نمی‌تواند چنین ادعایی بکند که ما کار خود را بی نقص انجام داده‌ایم، ندیدن شرایط خاص هر دولت در زمان های مختلف تفسیرهای غیر کارشناسی از درون آن بیرون می آید.

ربیعی افزود: عده‌ای خیلی زود وارد فضای انتخابات ۱۴۰۰ می شوند و توصیه می‌کنیم که نقد راهگشا از دولت انجام شود، سیاست های راهگشا به دولت بدهند  اشکالات را هم به دولت اعلام کنند اما شرایط و مسائل هم برای جامعه منصفانه تبیین شود. ‌

سخنگوی دولت تاکید کرد: مخالفان نباید بر موج نگرانی و رنج مردم بنشینند و فقط اهداف کوتاه مدت سیاسی خود را دنبال کنند، با همفکری و همراهی همه دلسوزان نظام می توانیم موفق‌تر از این عمل کنیم و از شرایط عبور خواهیم کرد. دو سال سخت را گذراندیم و چشم انداز پیش رو حتما تحریم خا خواهد شکست  و اکنون به نقطه هایی رسیدیم که چشم انداز روشن در پیش است. 

ربیعی گفت: دولت ایالت متحده آمریکا نمی‌تواند با این وضع ادامه بدهد اروپا و جهان با آمریکایی همراهی نکرده اند و صداهای مخالف زیادی از درون این کشور شنیده می شود، هرچند به کسی در آمریکا دل نبستیم، ولی چیزی به چشم انداز آینده روشن باقی نمانده است، اما برای رسیده به نتایج مقاومت خود باید کمک کنیم و واقع‌گرایانه هم اشکالات را بگوییم و  همگرایی عمومی ایجاد کنیم که ما در حال پرداخت هزینه عزت عمومی خود هستیم.

در ادامه نشست خبری خبرنگاری از ربیعی پرسید: الیوت آبرامز نماینده آمریکا در امور ایران گفته است آمریکا به دنبال یک توافق جامع با ایران است پیش از این هم وزیر خارجه انگلیس گفته بود که لندن از تلاش‌های آمریکا برای گسترده‌تر کردن برجام استقبال می‌کند، ارزیابی شما از همزمانی این موضع‌گیری چیست؟ سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال گفت: آمریکا در ماجرای خروج از برجام به دلیل سیاست نابخردانه و یکجانبه‌اش در انزوار قرار گرفته است و این موضع‌گیری‌ها به‌طریقی راه‌های خروج از انزوا است.

ربیعی عنوان کرد: آمریکا سعی کرده وانمود کند با اروپا در مخالفت با اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ همراه است. اما مواضع و اقدام عملی انگلیس، آلمان و فرانسه سه کشور اتحادیه اروپای در شورای امنیت، موافق رویکردها آمریکا نبود و این کشورها در موضع‌گیری‌های خود کماکان بر تداوم حمایت از برجام تاکید کرده‌اند.

سخنگوی دولت گفت: البته انتظار ما در عمل از کشورهایی اروپایی ظاهر شدن در حد بالاتر است. به اعتقاد ما کشورهای اروپایی در زمینه برجام به ما بدهکاری دارند.

ربیعی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها قصد دارند کسانی را که می‌خواهند باور کنند هدف از تحریم‌ها نه یک جنایت سازمان یافته علیه مردم ایران بلکه برای رسیدن به توافق است را فریب دهند. آیا شما می‌توانید یک ملت را در حال خفگی قرار دهید و بعد بگویید، بیایید توافق کنیم و اعلام کنید که به هدف ما رسیدن به توافق است؟ این یک نوع ایجاد انحراف است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما به طور واضح معتقدیم اگر آمریکا به دنبال توافق جامع با ایران است، انتظار ما این است که ابتدا به همان توافقی که به آن متعهد شده بود، عمل کند. در صورتی که آمریکا به همان توافق عمل کند امکان صحبت کردن در دل آن توافق وجود دارد.

ربیعی یادآور شد: ما همواره گزینه دیپلماسی را نه برای کارهای انتخاباتی و تبلیغاتی بلکه برای حل و فصل مسائل روی میز داشته‌ایم و این مواضع که چندین‌بار هم آن را بیان کرده‌ایم، موضع اصولی ما از نخستین روز انعقاد قرارداد برجام بوده است و برگشت آن به میزی که آن را ترک کردند با عذرخواهی، شرمندگی و حتی جبران خسارت، همچنان به قوت خود باقی است.

ربیعی در رابطه با اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه و خروج پول‌های حقیقی از بورس و نارضایتی مردم از شرایط امرز بورس و تثبیت بازار بورس گفت: اولاً این تخصیص در آخرین جلسات هیات امنای صندوق توسعه ملی آیین نامه آن مورد تصویب قرار گرفت که توسط بانک مرکزی به زودی در اختیار بازار سرمایه قرار خواهد گرفت. 

وی تاکید کرد: بارها به هموطنان عزیز اعلام کردیم که بورس دارای فراز و نشیب است و فراز و نشیب جزء ذاتی بورس است و مانند پس انداز در بانک نیست و تعابیری مثل برباد رفته در این خصوص نامناسب است. 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: بنابراین تضمین دولت هیچ وقت فراز و نشیب سرمایه نبوده است و دولت گفته حمایت می‌کند. همه تلاش ما این است که هر که در بورس رفته نباید زندگیش دچار اختلال شود. البته بنای دولت حمایت از بازار سرمایه است. اما هرکس وارد بورس می‌شود باید بداند این حمایت از بازار سرمایه به منزله تثبیت این که بورس همیشه فزاینده باشد، نیست. بورس تابع هزاران شرایط است و ممکن است بالا و پایین شود.

ربیعی ادامه داد: بنای ما گسترش و عمق بخشی به بازار بورس بوده است که این کار را  با عرضه شرکت‌های مهم در قالب صندوق‌ها ادامه می‌دهیم. در این راستا به زودی شرکت ستاره خلیج فارس وارد بورس خواهد شد و حمایت ما به منزله تضمین فرار و نشیب‌ها نبوده اما معتقدیم بورس در دراز مدت بهترین گزینه سرمایه‌گذاری نسبت به سایر بازارها است و بازده بهتری داشته است.‌

 سخنگوی دولت گفت: دولت بورس را بستر توسعه می‌داند. ما عرضه اولیه‌ها را افزایش دادیم و شرایط استفاده از سهام عدالت را با اذن رهبر انقلاب فراهم کردیم که در جریان نقدینگی و روند سودآوری شرکت‌ها این تصمیم اثر خوبی داشت.

وی با بیان اینکه بازدهی پس اندازهای مردم در یونیت‌های سرمایه‌گذاری در دراز مدت بهتر خواهد بود،گفت: هر روز یک کارشناس در حال اظهار نظر در مورد بورس است. یک فایل صوتی را امروز برای آقای قالیباف اصل فرستادم گفت اصلاً چنین شخصی وجود ندارد. صوتی از شاهپور محمدی منتشر شد که سریعاً از سوی آقای قالیباف اصل و خود آقای محمدی تکذیب شد. دیروز یک توئیت جعلی بی ادبانه از آقای همتی منتشر شد که جعلی بود و او حتی روحش هم خبر نداشت. تمام تلاش ما این است که بورس در دراز مدت سودآور باشد. تمام تلاش مان این بوده که شرکت‌های سودآور را عرضه کنیم و در این زمینه هم کوتاهی نشده است.‌

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره نظر دولت در خصوص طرح جهش تولید و تامین مسکن گفت: ما معتقدیم طرح‌هایی که بدون مشورت با بدنه اجرایی و کارشناسان اتخاذ می‌شود، در عمل با مشکل روبرو می‌شوند. طرح‌هایی بدون پشتوانه کارشناسی و عدم توجه به برنامه‌های پیشینی و جاری، مقدورات و منابع، بدون کسب دیدگاه دولت را مورد تایید نمی‌دانیم. البته حق مجلس است که طرح ارائه دهند و قطعا حقوق مسلم مجلس است اما بدون اخذ نظرات کارشناسی و زمینه اجرا یا مرحله شورای نگهبان یا در اجرای آن با مشکل مواجه می‌شوند.

وی افزود: دولت همواره در خصوص تصمیم‌سازی‌های اقتصادی همواره به دو گزاره توجه کرده است که این طرح‌ها معمولا فاقد توجه به این دو گزاره هستند. اولا که تبعات و آثار این تصمیمات در اقتصاد کلان و وضعیت بازارها تاثیر منفی نداشته باشد یعنی این طرح‌ها باید تاثیر مثبت داشته باشند و دوم این که این تصمیمات در زندگی معیشتی مردم بخصوص در طبقات کم برخوردار آثار منفی نداشته باشد.  

ربیعی گفت: از اینکه نسبت به معیشت مردم حساسیت وجود دارد، ما تشکر می‌کنیم، اما بخش‌هایی از طرح جهش تولید و تامین مسکن که دو فوریت آن هم به تصویب رسیده است دارای مشکلاتی است و در سایر بازارها مشکل ایجاد می‌کند.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری تاکید کرد: نباید بار تکلیفی بانک‌ها را افزایش دهیم و دستوری سراغ بانک‌ها برویم؛ یکی از خصوصیات این دولت این بوده است که کار دستوری با بانک برای افزایش نقدینگی را دنبال نکرده است چرا که این‌ها همه تورم زا است و به بررسی و کار تخصصی بیشتر نیاز دارد.

ربیعی درپاسخ به سوال دیگری درباره افزایش بی‌رویه قیمت دلار و برنامه دولت برای کنترل افزایش قیمت آن گفت: وقتی در این موضوع با کمبود مواجه می‌شویم به طور طبیعی باید سیاست‌های خود را تغییر ‌دهیم. ما هفته‌های گذشته مصوب کردیم بدهکاران ارزی که وام گرفتند بتوانند ارز را با قیمت ریال پرداخت کنند تا به بازار فشار نیاید.

 وی اضافه کرد: در شرایط کمبود ارز هر اتفاقی به بازار فشار می آورد بنابراین با تلاشی که وزارت نفت انجام می‌دهد و با مذاکراتی که برای برگشت ارز هست ما ناامید نیستیم و آقای همتی هم تلاش می‌کند و حتماً از افزایش قیمت‌های رو به صعود جلوگیری خواهد شد و به سمت متعادل شدن حرکت خواهد کرد.

خبرنگاری در ادامه از ربیعی پرسید، در یکی دو ماهه اخیر دکتر نمکی بارها این موضوع را مطرح کرده‌اند که مقدار کمی از یک میلیارد یورویی که قرار بود با اذن رهبری از صندوق توسعه ملی برداشته شود برای مبارزه با کرونا در اختیار وزارتخانه قرار گرفته است. اخیرا هم مجدداً در یک دلنوشته این موضوع را تکرار کرده‌اند. حال این سوال پیش می‌آید که این مبلغ در کجا و با چه مجوزی صرف شده است؟

 سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال گف: این پول از روزی که اجازه آن گرفته شد و برداشت از محل صندوق توسعه ملی برای مبارزه با کرونا تصویب شد. در همان زمان در جلسه سخنگویی اعلام کردم برای انجام دو کار صرف شده و محل خرج آن را هم اعلام کردم.

ربیعی افزود: محل اول برای تقویت صندوق بیمه بیکاری برای کارگران بیکار شده ناشی از کرونا بودکه عدد آن خیلی جزیی بود و فکر می‌کنم تا الان حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای این کار اختصاص پیدا کرده است و بقیه آن هم برای وزارت بهداشت بود.

وی تصریح کرد: بنابراین، این یک میلیارد یورو در جایی هزینه نشده که نیازی به گرفتن مجوز داشته و تخلفی صورت گرفته باشد و تصمیم دولت هم از ابتدا همین بوده است.

سخنگوی دولت افزود: دکتر نمکی دوست دیرین و سال‌های گذشته من هست. وی فردی دلسوز، متعهد و نسبت به مسئولیت خود دارای حساسیت زیادی است اما واقعیت این است که این روزها فشار زیادی ناشی از جنگ اقتصادی بر همه ارکان دولت وارد شده است. فشاری که نه بیان آن به مصلحت بود و نه بنایی برای بیان کردن آن بود.

وی عنوان کرد: طبیعی است این فشارها به همه دستگاه‌ها، خصوصا دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات منتقل می‌شود و مدیران دستگاه‌ها خودبه‌خود، تحت فشار قرار می‌گیرند و این اتفاق در تمام بخش‌هایی که باید به خدمت‌گیرندگان، خدمات بدهند به طور مستقیم رخ می‌دهد و کار آنها را با دشواری مواجه کرده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان در خط مقدم حفظ جان و سلامت مردم قرار دارد، خاطرنشان کرد: هم شرایط جنگ اقتصادی و هم ویروس کرونا توامان به این وزارتخانه فشار آورده است. اساساً اگر کرونا هم نبود فشارهای زیادی بر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ناشی از جنگ اقتصادی وارد شده بود.

ربیعی یادآور شد: کرونا بر این فشار اضافه کرده و وزارت بهداشت و درمان، دو فشار توامان را تحمل می‌کند و شرایط بسیار سخت‌تراست و با وجود شرایط سخت، این وزارتخانه مسئولیت مستقیم حفظ جان انسان‌ها را بر عهده دارد. البته همه در دولت و در جامعه مسئول هستند ولی خط اول وزارت بهداشت است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه گلایه‌های دلسوزانه دکتر نمکی کاملاً قابل درک است، گفت: معمولاً در شرایط دشوار کاری برای جذب منابع مورد نیاز، اختلاف میان بخشی میان توزیع کنندگان منابع و مصرف کنندگان منابع به‌وجود می‌آید و به طور طبیعی در سال‌های گذشته هم بوده است.

وی تصریح کرد: معمولاً در شرایط دشوار کاری برای جذب منابع مورد نیاز اختلاف میان بخشی بین توزیع کنندگان و مصرف کنندگان منابع اختلاف ایجاد می‌شود. اگر یادتان باشد وقتی وزیر رفاه بودم پول بیمه‌ها را باید می‌دادم که نداشتیم و وزارت بهداشت پول می خواست و نزاع من با دکتر حسن هاشمی همیشه همین مشکل بود یا خانم دستجردی هم همین مشکل را داشت.

ربیعی گفت: من همانطور که شاهد بودم دکتر نمکی چگونه در حال تلاش است واقعا می‌بینیم که آقای همتی نگران افزایش تورم و افزایش قیمت پایه پولی است و برای ارز هم تلاش گسترده‌ای می‌کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: یک میلیارد یورو متعلق به صندوق توسعه ملی و منابع آن در سایر کشورها است. اولا که دسترسی به این منابع با مشکل روبرو است و باید به مرور دسترسی به این منابع ایجاد شود و بعد تبدیل به ریال شود. از طرف دیگر وزارت بهداشت با بانک مرکزی ارتباط مستقیم ندارد و تخصیص‌ها را باید سازمان برنامه و بودجه بدهد.

 وی اظهارداشت: اگر آقای همتی دقت نکند و ریال ناشی از ارزی که به دستش برسد، نباشد باید اسکناس چاپ کند که آثار تورمی ویران کننده دارد بنابراین این چالش اصلی وزارت امورخارجه و بانک مرکزی است که این منابع را قابل دسترس کنند تا این پول به مرور وارد بازار شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: اتفاق دیگری که در وزارت بهداشت افتاده  این است که براثر کرونا درآمدهای بیمارستانی هم کاهش یافته است و مراجع برای جراحی و درمان به بیمارستان‌ها کم شده و تخت‌ها مجبورا در اختیار بیماران کرونا قرار گرفته است. کارانه‌های زیادی که باید به کادر پزشکی داده می‌شد عمدتاً به علت کرونا کاهش یافته است.

 ربیعی یادآورشد: طبق گزارش دریافتی از بانک مرکزی در پنج مرحله از ۱۳ اردیبهشت تاکنون، ۵۰۰ میلیون یورو را در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دادیم. ۴۴۰ میلیون یورو پرداخت شده و هفته گذشته هم ۶۰ میلیون یورو تخصیص داده شده است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی با تاکیدات در هیات وزیران، وصول ارزی را با سرعت بیشتری تبدیل خواهد کرد و در اختیار وزارت بهداشت می‌گذارد. نگرانی آقای نمکی قابل تقدیر است. جامعه هم مطمئن باشد ما همه تلاش خود را برای تقویت کادر پزشکی و درمانی به کار گرفتیم و ادامه خواهیم داد.

کرونا علی ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر