کد خبر: 975195 A

اکسپرس تریبون:

اکسپرس تریبون در تحلیلی به سیاست خارجی ترامپ پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از اکسپرس تریبون، برخی تحلیل‌گران معتقدند کار ترامپ چیزی فراتر از ایجاد بحران خارجی نیست تا شانس خود را در انتخابات تقویت کند. خاورمیانه یکی از فضاهای جغرافیایی است که وی ممکن است در آن به نوعی بازی نظامی فکر کند.

چین می‌تواند کشور دیگری باشد که ترامپ به مقابله با آن فکر کند. اما این یک تقابل پرهزینه است که ممکن است آمریکا آمادگی لازم برای شروع آن را نداشته باشد.

در خاورمیانه، اگر ترامپ برای داشتن یک ماجراجویی خارجی که به او در انتخابات کمک کند، بخواهد تلاشی داشته باشد، محتمل‌ترین هدف ایران خواهد بود.

در ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۲۰ ، دولت ترامپ گامی را در تلاش برای تغییر شکل خاورمیانه برداشت. در زمین چمن کاخ سفید توافق نامه‌ای بین اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله بحرین و امارات امضا شد. اهدف اصلی آنها علیه ایران بود. تفسیرهای لیبرال در ایالات متحده درباره این توافق نامه‌ها بود مبنی بر این که این اقدامات مشکلاتی را برای خاورمیانه ایجاد می‌کند که مهم‌ترین نتیجه آن تقویت حاکمان خشن و استبدادی است. 

ترامپ بیش از هر رئیس‌جمهور قبلی توجه و حمایت خود را از سلطنت‌های عرب ابراز کرده است. با تمام دشمنی‌ها و خصومت‌هایی که واشنگتن نسبت به تهران نشان داده است، تغییری در رویکرد این کشور ایجاد نشده، ایران در پاسخ به خروج ترامپ از توافق برجام، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را چهار برابر کرده است.

ایران اکنون بیش از هر زمان دیگر به هسته‌ای شدن نزدیک شده است. اگر این اتفاق بیفتد، یک مسابقه هسته‌ای در خاورمیانه آغاز می‌شود.

گام بعدی که ترامپ می‌خواهد شاهد آن باشد،  این است که عربستان سعودی رویه همسایگان کوچک خود را دنبال کند و با اسرائیل توافق صلح امضا کند. اما ممکن است پادشاهی سعودی برای این امر آماده نباشد.

 

 

ایران ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر