کد خبر: 974613 A

ظریف در آیین تجلیل از شهدای وزارت امور خارجه:

ظریف به همراه معاونان و مقامات حاضر در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس، به مقام شامخ شهدای وزارت امور ادای احترام کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز هفتم مهرماه ۹۹ در آیین تجلیل از شهدای وزارت امور خارجه در آخرین روز هفته دفاع مقدس که با حضور خانواده شهدا برگزار شد، یاد شهدای هسته‌ای، شهدای مدافع حرم و شهید قاسم سلیمانی و همراهانش را گرامیداشت و گفت: از همین راه دور با توجه به شرایط ویژه کشور عراق و ایران به حضرت اباعبدالله و یاران و خاندانش عرض ارادت می‌کنیم.

وی افزود: آنچه که امروز به کشور اقتدار بخشیده آن هم شرایط ناگوار بین‌المللی و منطقه‌ای و نابسامانی‌ها، مردم هستند. همین اقتدار اجازه نداده کسی بتواند به این مردم توهین کند.  این مردم اجازه نداده‌اند که هیچ قدرت و یاوه‌گویی بتواند بگوید «اگر من حمایت از شما را بردارم شما ظرف یک هفته تا ده روز به زبان دیگری صحبت می‌کنید.» ما توانستیم ۸ سال با رژیم تا بن دندان مسلح صدام که می‌خواستند تهران و اهواز را تصرف کنند و از اهواز با مردم دنیا سخن بگویند، با وجود مردم بی‌دفاع کشورمان مقابله کنیم.

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: آنچه که باعث شد صدام و صدامیان به زباله‌دان تاریخ بپیوندند و مردم بزرگ باشند، فرهنگی است که از عاشورا داریم و این همان فرهنگی است که از جهاد و شهادت و مقاومت داریم.

وی خاطرنشان کرد:  درست است که نیروهای نظامی  حامی این مرز و بوم هستند اما آنها نیز از همین مردم‌ عاشق ایثار و شهادت برخواسته‌اند؛ آنچه که به ما قدرت و توان داده و باعث شده که از همه فشارها و سختی‌ها عبور کنیم، حضور مردم و همین فرهنگ شهادت و ایثار است.

وزیر امور خارجه کشورمان خطاب به خانواده شهدا افزود: شما افتخار ایران و از یادگاران عزت و افتخار ایران هستید، شما و فرزندان ایران را سرپا نگه داشته‌‌اند. اگر این نگرش نبود، حتماً هشت سال دفاع مقدس در برابر همه حمایت‌هایی در آن دوران از عراق بود توان ایستادگی نداشتیم. آیا کشوری را سراغ دارید که در دوران دفاع مقدس از متجاوز حمایت نکرده باشد؟ اگر آنها می‌خواهند فراموش کنند ما هیچ‌گاه فراموش نخواهیم کرد.

ظریف یادآور شد:  ۷۵ میلیارد پول دادید که جمهوری اسلامی را از پای در بیاورند اما این خانواده اجازه ندادند. هواپیما به عراق دادید آخرین اطلاعات جبهه‌های ما را به عراق دادید تا بتوانند فرزندان ایران را شهید کنند، با هواپیمای میراژ، موشک اگزو ست از صدام حمایت کردید اما جنایت‌های شما را این مردم هرگز فراموش نمی‌کنند.

وی خطاب به کشورهایی که در دوران جنگ عراق و ایران به صدام کمک کرده بودند، با بیان اینکه هواپیمای آواکس به عراق دادید،  حتی وقتی می‌دانستید از سلاح شیمیایی استفاده می‌کنند، اطلاعات ما را به عراق دادید، اظهار داشت: تاریخ اقدامات شما را در این منطقه فراموش نکرده است و جنایات شما را این مردم فراموش نمی‌کنند. شما جنایتکاران علیه بشریت هستید. امروز ادعای حقوق بشر می‌کنید؟ امروز برای ما ادعای مدنیت می‌کنید؟ آنچه که به شما نمی‌آید مدنیت و تمدن است.

ظریف یادآور شد: سلاح فرستادید و همه در آن مشارکت کردید. چه شد که باعث شد صدام به زباله‌دان تاریخ برود؟ همین جوانان ما که در برابر رژیم بعث و حامیانش مقاومت کردند. شما دشمن شماره یک داعش را با زبونی کشتید. شما دشمن داعش هستید و آن را شکست دادید؟ شما دشمن درجه یک داعش را ترور کردید، آنچنان زدید که فقط یک دست از سردار ما باقی ماند. شما ترسو و وحشی هستید اما نتوانستید این مردم را به زانو در بیاورید.

وزیر خارجه ایران بیان کرد: همه‌ علیه ایران حرکت کردید و هنوز هم می کنید. هنوز هم علیه آن طراحی می‌کنید اما فرهنگ ایثار و شهادت، ایران را نگاه داشته است. مردم بزرگ ایران، یهودیان، زرتشتی، ارمنی عاشق امام حسین هستند و صرف‌نظر از دیدگاه، گرایش، دین و مذهبشان ایران را نگاه داشتند و این عشق و ایمان است که این کشور را سرپا نگاه داشته است.

ظریف گفت: شهدا تاج سر هستند و خانواده شهدا عزت کشور هستند. ما شرمنده مردم هستیم و در برابر این همه بزرگواری آنچه باید را برای مردم انجام ندادیم. بپذیریم که نکردیم آنچه باید برای مردم می‌کردیم. بپذیریم که در برابر خانواده شهدا شرمنده هستیم و بسیار باید تلاش کنیم تا ذره‌ای از آنچه شهدا و خانواده‌شان برای این آب و خاک هزینه کردند را پرداخت کنیم. احساس شرمندگی و کوچکی می‌کنیم. امیدوار هستیم لایق پیروی از راه شهدا باشیم.

دفاع مقدس عاشورا وزارت امور خارجه ظریف صدام وزیر امور خاجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر