کد خبر: 970211 A

رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران مطرح کرد؛

رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران گفت: استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در پنج ماه اول امسال نسبت به سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایلنا،‌ یحیی جعفری، رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران در مراسم تکریم و معارفه سرپرست جدید مجتمع قضایی قدس با اشاره به ایام شهادت حضرت زین العابدین (ع) و نقش ایشان در بحث های معنوی، ادعیه و امور حقوقی گفت: آن امام همام در شاخه های مختلف حقوق، نظرات ممتاز و ویژه ای دارند و قرن ها پیش رساله ای به روز و شیوا در زمینه حقوق کودک داشته اند و امروز مسلمانان جهان داعیه این را دارند که در رابطه با حقوق اطفال پیش قدم بوده اند.

رییس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران گفت: توصیه و تاکیدی که نسبت به سرپرست جدید این مجتمع قضایی دارم؛ رعایت احترام ، حفظ شان و حمایت از همکاران است و در این زمینه برخورداری از حسن نظر و اعتماد ملاک همه ما باشد و در عین حال نیز در چارچوب های تعیین شده به تکالیف شرعی و قانونی خویش در زمینه اعمال نظارت به جد عمل نمائیم.

وی افزود: ما نباید از کشف ضعف همکاری خوشحال باشیم؛ بلکه تلاش داریم نواقص را به صورت کاملا محترمانه ، محرمانه و با حفظ شان از باب امر به معروف و نهی از منکر و با استفاده از راهکارهای نظارتی و حفاظتی از طریق ارشاد مرتفع و ادامه همکاری و طی مسیر را با زدودن و رفع نقص احتمالی ، برای وی آماده تر کنیم .

وی متذکر شد: اگر چه تلاش گسترده ای در جمع همکاران محاکم تهران شاهد هستیم و تلاش همکاران ساعی جای تقدیر و تشکر دارد؛ولیکن به جهت وضعیت کنونی از حیث موجودی و وارده پرونده ها، این وضعیت به هیچ وجه با کار روزمره و مرسوم همخوانی ندارد، بلکه باید با سخت کوشی و کار جهادی سر بلند از این امتحان الهی بیرون بیاییم .

یحیی جعفری خاطر نشان کرد: تکریم مراجعین مورد توجه و تاکید همه مسئولان قوه قضایه می باشد و حقوق مردم نیز مفروض و مشخص است و ارباب رجوع و اصحاب پرونده حق دارند در جریان رسیدگی به پرونده هایشان باشند و به موقع و با نظم پاسخ بگیرند و از همه مهمتر باید رعایت اصل بی طرفی و دادرسی منصفانه را لمس کنند و شاهد این موضوع باشند که دستگاه قضایی با سلامت ، جدیت ، نفوذ ناپذیری و سرعت کار قضایی را پیش می برد .  

این مقام قضایی افزود: ما مکلف به اجرای مطلوب سیاست های قوه قضاییه در خصوص کاهش جمعیت کیفری می باشیم  و استفاده از مجازات های جایگزین حبس در پنج ماه اول امسال نسبت به سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است و انتظار ما از قضات با توجه به قانون جدید، استفاده بیشتر از تاسیسات جدید موجود در قوانین به ویژه در اموری که صرفاً جنبه عمومی دارد و بدیهی است در امور مربوطه به امنیت و سلامت جامعه از مجازات حبس به ناچار باید استفاده شود  .

در پایان این مراسم از زحمات و خدمات محمد رضا مرادی حقگو تقدیر به عمل آمد و مسعود معصومی به عنوان سرپرست جدید مجتمع قضایی قدس معرفی گردید.

حبس زندان قوه قضاییه دادگستری دادگستری استان تهران جایگزین حبس یحیی جعفری رئیس محاکم عمومی و انقلاب تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر