کد خبر: 970015 A

بروجردی در گفت‌وگو با ایلنا:

​یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص ویژگی‌های رجل سیاسی و احتمال حضور خانم‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: قطعاً انحصار در اختیار مردها نیست و هر شخصی که از ویژگی‌های رجل سیاسی برخوردار باشد، می‌تواند از چهره‌هایی باشد که هم برنامه و راهکار دارد و هم اقتدار تصمیم‌گیری دارد و هم پشتوانه حزبی دارد؛ بنابراین فرقی نمی‌کند که آقا یا خانم باشد.

اشرف بروجردی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست که در حال حاضر در مجلس در حال رسیدگی است، اظهار کرد: اخیراً‌ نوعی مشی در حال شکل‌گیری است مبنی بر اینکه رأی مردم خیلی ملاک عمل نیست و این یکی از مواردی است که با قانون اساسی تعارض دارد و هرگز نمی‌توان استدلال درستی برای آن داشت؛ اگر قرار بر این باشد که در انتخاب مردم مداخله صورت گیرد، این مداخله می‌تواند ماهیت جمهوریت را متزلزل کند، ضمن اینکه مردم احساس می‌کنند باید به نظام اعتماد کنند تا پای صندوق رأی بیایند و آرا خود را ارائه دهند.

وی افزود: آنچه که مهم است این است که احزاب و گروه‌ها باید در این زمینه فعال شوند و اگر قرار باشد احزاب تنها ناظر این تحولات باشند، هرگز حزب و تحزب در جمهوری اسلامی شکل نخواهد گرفت.

این فعال سیاسی اصلاح‎‌طلب بیان کرد: برخی از افراد، دموکراسی را دیکتاتوری قانونمند تعبیر می‌کنند و این می‌تواند یک نوع تحمیل به جامعه باشد، در اینکه حتماً برای رسیدن به یک نقطه قوت باید از این فیلتر عبور کنند؛ اینها مواردی است که می‌تواند برای جامعه آسیب‌رسان باشد.

بروجردی ادامه داد: نکته مهم‌تر اینکه برای انتخابات، احزاب و گروه‌ها باید بتوانند تفاهم و تعاملی با یکدیگر داشته باشند که حاصل تعامل آنها می‌تواند برخورداری از یک صدای واحد باشد نه تعدد و تکثر صداها و همین موضوع کمک می‌کند که در کشور صداهای مختلفی در بروز پیدا کند اما اگر به گونه‌ای باشد که وقتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری از فیلتر شورای نگهبان عبور می‌کنند حاصلش برخورداری از صدای واحد باشد، این به جامعه و دموکراسی آسیب وارد می‌کند.

وی اظهار کرد: یکی از شعارهای اصلی ما در انقلاب، استقلال و آزادی بود که حاصل آزادی را تحقق جمهوری اسلامی می‌دانستیم و همچنان می‌دانیم؛ شکل‌گیری آزادی و عمل به آزادی و رویکردی که برای تحقق آزادی در جامعه است به معنای این است که هر کسی بتواند کاندیدای خود را به راحتی انتخاب کند، بنابراین شورای نگهبان نمی‌تواند فیلتری را ایجاد کند که در خلال آن فیلتر، یک صدا بروز و ظهور کند.

وی در خصوص معرفی پنج نفر از مشاوران نامزد ریاست جمهوری و ارائه برنامه به شورای نگهبان نیز گفت: برنامه به شورای نگهبان باید توسط احزاب و تشکل‌های سیاسی ارائه شود نه توسط شخص؛ این موضوع می‌تواند نقطه قوت انتخابات باشد که هر شخصی که وارد عرصه انتخابات می‌شود، حتماً‌ با برنامه و طرح رویکرد و دیدگاه خود در انتخابات حاضر شود. اما اینکه پنج نفر را به عنوان یاران همراه خود داشته باشد، این موضوع موجب فردی‌گرایی می‌شود نه تحزب‌گرایی، مهم این است که این پنج نفر توسط حزب ارزیابی شوند و حزب است که می‌تواند راهکار مشخصی را ارائه دهد و افرادی را معرفی کند که در کنار رئیس‌جمهور آینده می‌توانند صدای او را به گوش جامعه برسانند؛ به نظر من ایده، ایده خوبی است اما نه به صورت انفرادی بلکه به صورت جمعی و حزبی می‌تواند کارساز و اثربخش باشد.

بروجردی در خصوص رجل سیاسی و اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه این احتمال وجود دارد که رئیس‌جمهور آینده کشور، خانم باشد،‌ اظهار کرد: رجل سیاسی، چهره شاخص سیاسی است که مواضع روشنی در اقتصاد، ‌فرهنگ و سیاست دارد و جامعه او را به عنوان فردی که قدرت اداره کشور را دارد، بشناسند و این شخص برای جامعه است اما اینکه ما فکر کنیم که این انحصار در اختیار مردهاست، قطعاً اینگونه نیست و هر شخصی که از این ویژگی‌ها برخوردار باشد، می‌تواند از چهره‌هایی باشد که هم برنامه و راهکار دارد و هم اقتدار تصمیم‌گیری دارد و هم پشتوانه حزبی دارد؛ بنابراین فرقی نمی‌کند که آقا باشد یا خانم باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه شورای نگهبان نباید خانم‌های دارای ویژگی لازم را رد صلاحیت کند، گفت: شورای نگهبان صلاحیت احمدی‌نژاد را که رجل سیاسی و چهره سیاسی شناخته شده‌ای نبود، تأیید کرد، به هر حال شخصی می‌تواند وارد این عرصه شود که از جایگاه اقتدارگرایانه‌ای برخوردار باشد و همچنین مردم او را به عنوان یک چهره سیاسی بشناسند و یک جایگاه بین‌المللی نیز داشته باشد. 

ریاست جمهوری شورای نگهبان مجلس بروجردی اشرف بروجردی قانون انتخابات فعال سیاسی اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ طرح اصلاح قانون انتخابات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر