کد خبر: 967207 A

مجمع ایثارگران در اطلاعیه‌ای مطرح کرد؛

حزب مجمع ایثارگران درگذشت آیت الله صانعی را تسلیت گفت و از مراکز فقهی و فرهنگی خواست تا آثار آن مرحوم را به بحث و بررسی بگذارند.

به گزارش ایلنا، حزب مجمع ایثارگران در پیامی درگذشت آیت الله صانعی را تسلیت گفت که به شرح زیر است:

انالله و انا الیه راجعون

فقیه نواندیش و مرجع خیراندیش به ملکوت اعلی پیوست.

مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ یوسف صانعی اعلی الله مقامه الشریف در سن ۸۳ سالگی و با سابقه ای طولانی در علم و مبارزه با ظلم و همراهی با مردم در طول عمر با برکت خود چه در قبل و چه در بعد از انقلاب، با یادگارهای متعددی در ارایه نگاه‌های نوین فقهی و آثار علمی و صدور فتواهایی در گره گشایی از معضلات عملی فردی و اجتماعی، دوستان و پیروان و شاگردان خود را ترک کرده و در جوار ایزد منان مأوی گزید.

آن مرحوم را می‌توان در زمره عالمانی مورد مطالعه قرار داد که گذشته از تکیه بر دو ثقل اکبر مورد تاکید وحی الهی(قرآن و عترت) در تمسک به ناموس الهی (عقل) نیز در راه هموارسازی پذیرش آگاهانه دین در میان مردمان عصر خود دانست.

آن مرحوم با بیش از پنجاه اثر فقهی و علمی، نگاهی نو را در عرصه دیدگاههای فردی و اجتماعی و حکومتی از کرسی فقه و فقاهت به ارمغان نهاده و راه را برای بکارگیری عقل در «فهم دیانت» و نیاز اجتماعی در «توسعه تدین» را در زمان و مکان انسان مدرن گسترش داد.

مجمع ایثارگران معتقد است آثار و میراث گرانقدر مرحوم آیت الله العظمی صانعی را مراکز فقهی و فرهنگی و دینی می‌توانند در قالب پروژه‌های تحقیقاتی و از منظر اجتهاد پویا، مبارزه با ظلم و ظالم، توسعه انسان محور با نگاه‌های فقهی، جایگاه ازادی از نگاه دینی، حقوق بشر، تساوی حقوق بانوان، جایگاه جوانان، جایگاه عرف در استنباط از دین، جامعه مدرن در اجتهاد فقهی و توسعه اختیار محور اندیشه دینی به بحث و بررسی بگذارند .

خدای منان روح بلند و آزاده آنمرحوم را با اولیاء الهی و شهیدان شاهد محشور نموده و راه نوین اجتهادی آن عزیز سفر کرده را بواسطه فضلای حوزه دین و فقاهت توسعه داده و پر رهرو بگرداند. مجمع ایثارگران این مصیبت را به بیت شریف صانعی و خانواده‌ شریف و بزرگوار آن مرحوم و بستگان داغدار و به همه یاران، شاگردان و ارادتمندان آن فقید سعید تسلیت عرض نموده و از درگاه حضرت حق جل و علا برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان معزز صبر و اجر و سلامتی مسألت می نماید

حزب مجمع ایثارگران

 

آیت‌الله صانعی مجمع ايثارگران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر