کد خبر: 965567 A

وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

وزیر اقتصاد ، گفت: در قانون رفع موانع تولید، موضوعی مطرح و تصویب شد مبنی بر اینکه سالانه یک درصد از ورودی صندوق توسعه ملی به عنوان سپرده در صندوق ثبت بازار سرمایه سرمایه‌گذاری شود اما به دلیل اختلافاتی که بین بورس و صندوق توسعه ملی وجود داشت، این اتفاق هنوز رخ نداده اما با پیگیری‌هایی که انجام شد قرار بر این شده است که این قانون به اجرا برسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه هیات دولت با بیان اینکه نه فقط دولت بلکه در عبارت کلی‌تر حکومت به دنبال حمایت از بورس است، چراکه در برخی از زمینه‌ها با همراهی سایر قوا، تصمیماتی گرفته شد.

وی افزود: یکی از تصمیمات مهم، کمک به افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی است که هر یک از شرکت‌های بورسی که نسبت به افزایش سرمایه اقدام کنند، ۲۰ درصد از  درآمدهای مشمول مالیات آنها با نرخ صفر حساب می‌شود و این جایزه بزرگ ما به شرکت‌هایی است که قصد افزایش سرمایه دارند.

وزیر اقتصاد در ادامه اظهار داشت: نکته دوم این که ما گفتیم هر شرکتی که در گذشته مثلاً در ۱۰ سال گذشته مالیات خود را پرداخت کرده است، ممکن است اگر امسال بورسی شود چون حساب‌ها شفاف می‌شود، سازمان مالیاتی بخواهد به سال مثلاً چهارم و پنجم بازگردد و دوباره پرونده آن را بررسی کند این را هم گفتیم که اجازه ندارد و فقط سال گذشته بررسی می شود.

وی افزود: ما از نظر قوانین مقررات و تسهیلات ورود و خروج در بازار سرمایه و بورس بهترین حالت را در همین چند ماه گذشته ایجاد کردیم، مثلا اگر شناوری اعمال نشده است به این دلیل است که نیاز نبود، اما شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت و بخش عمومی موظف هستند تا ۲۵ درصد از سهام خود را در بازار عرضه کنند.

دژپسند با اشاره به تصمیمات خوبی که اتخاذ شده است، بیان داشت: در مجموع این‌ها تصمیمات خوبی بود که اتخاذ شد و به نظر من این نوسان‌ها تا حدودی به عوامل روانی و نگرانی که سهامداران دارند، باز می‌گردد که باید با این با تامل برخورد کنیم البته نگرانی هم جای رسیده است. مردم و فعالان بازار بورس باید توجه داشته باشند که هر اقدامی در بازار سرمایه حتما باید بر اساس حساب و کتاب انجام شود، این موضوع بسیار مهمی است، برای مثال فرد باید حساب کند که من این سهم را بفروشم با پول آن قصد چه کاری را دارم، در واقع این پول را چه خواهم کرد، آیا بازدهی کوتاه مدت و بلند مدت در آن عرصه‌ی جایگزین بهتر از بورس خواهد بود؟ از نظر اقتصادی کلان در زمینه رشد تولید سرمایه‌گذاری تولید آیا بهتر از اینجاست، همه‌ی این ها را باید محاسبه کند.

وی ادامه داد: ما باید در عین این که منافع حداکثری خود را لحاظ می‌کنیم اما در کنار این توجه داشته باشیم که منابعی که وارد بورس می شود به سرمایه گذاری و تولید تزریق خواهد شد. همچنین نگرانی دیگری که وجود داشت این است که مثلا اگر ما در فلان روز نرویم ممکن است روز بعد بدتر شود، حالا شما نقطه مقابل را ببیند مثلاً اگر در یک روز خار جشوید و روز بعد بهتر شده باشد چه باید بکنیم؟ برای مثال همین امروز در تابلوی بورس تعداد سهم های سبز نسبت به دیروز بیشتر است و کسانی که دیروز آن‌ها را فروختند طبیعتا ضرر کردند، باید بدانیم که بورس محاسبه لحظه‌ها نیست، محاسبه دوره‌ها است. با گفتن این حرف‌ها از ما می‌پرسند(یعنی شما ما را ترقیب به ماندن در بورس می‌کنید؟) در پاسخ باید گفت من ترقیب به این می‌کنم که منافع خود را در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت بررسی کنیم.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران بیان داشت: در بازار بورس همه باید آموزش ببینند و با این حوزه به صورت حرفه‌ای برخورد کنند، من تعمیق و بزرگ شدن این بازار را به نفع اقتصاد، تولید و اشتغال می‌دانم فارغ از اینکه من باشم یا نباشم و یا این دولت باشد یا دولت دیگر، تفاوتی ندارد.

وی ادامه داد: یکی از اتفاقات خوب و تصمیمات مناسب همین ورود یک درصد از منابع صندوق ملی در صندوق تثبیت بازار بورس است، این در سال ۹۴ تصویب شده بود اما تاکنون اجرا نمی‌شد اما خوشبختانه رایزنی شد و بالاخره اجماع ایجاد شد که این کار انجام شود. برخی می‌گفتند که بازار بورس اگر برود بالا روی قیمت کالاها در بیرون اثر دارد و این نوسان اخیر ثابت کرد که چنین نیست، در یک ماه گذشته شاخص بورس از ۲ میلیون به یک میلیون و پانصدهزار رسیده است، اما هیچ قیمتی کاهش پیدا نکرده است.

دژپسند در ادامه اظهار داشت: برخی افراد حرف یا مطلبی را مطرح می‌کنند که در جامعه برای خود جایگاهی ایجاد کنند اما آنچه که مهم است این است که اگر بازار سرمایه قوام پیدا کند چون منجر به تامین مالی برای سرمایه در گردش بنگاه اقتصادی می‌شود هم بر تولید و هم اشتغال اثر مستقیم مثبت دارد و در دنیا هم همین صورت است.

وی در پایان در خصوص ملزم کردم بانک‌ها به احیای بنگاه‌ها در صورت تملک به دلیل بدهی که زمینه‌ساز بنگاه‌داری بانک‌ها می‌شود، گفت: ما اکنون در دو سال اخیر این اقدامات و فعالیت ها را پایش و رصد می‌کنیم و نتیجه پایش را هم به رئیس جمهور محترم و روسای کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس و سایر مقامات نظارتی منعکس می‌کنیم، بانک ها موظف هستند که واحدهای تملیکی را واگذار کنند و بفروشند و اجازه ندارند که خود نگه‌دارند و آن را اداره کنند.

صندوق توسعه ملی بورس وزیر اقتصاد هیات دولت فرهاد دژپسند حمایت از بورس حمایت از بازار سرمایه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر