کد خبر: 964653 A

صوفی در گفت‌وگو با ایلنا:

عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاح‌طلب، گفت: درون شورای هماهنگی کمیته سیاسی تشکیل شده و این کمیته اکنون به دنبال تبیین مانیفست اصلاحات است. به همین منظور در جلسات خود از صاحب‌نظران مختلف دعوت می‌کند.

علی صوفی دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات و عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص آخرین وضعیت جریان اصلاح‌طلب و دو نهاد تصمیم‌ساز این جریان یعنی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب، گفت: شورایعالی سیاست‌گذاری تا انتخابات مجلس در دوم اسفند بنابر وظیفه‌ای که داشت، فعال بود و بعد از بحث و بررسی‌های فراوان تصمیمی گرفت که به صورت رسمی در بیانیه‌ای هم اعلام شد و آن هم این بود که در تمامی حوزه‌ها تنها با کاندیدای شاخص و شناسنامه‌دار اصلاح‌طلب وارد انتخابات شود.

وی ادامه داد: بعد از انتخابات مجلس فعالیت شورای عالی با وقفه مواجه شد و در عین حال استعفای رئیس و نایب رئیس آن شبهاتی را درخصوص عدم فعالیت یا عدم موجودیت آن ایجاد کرد، اما باید عرض کنم که شورای عالی سیاست‌گذاری به صورت رسمی موجودیت دارد و یک نهاد قانونی اجماع‌ساز اصلاح‌طلب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب است. همچنین از نظر اساسنامه هم مهلت فعالیت آن تمام نشده است و می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

دبیر حزب پیشروی اصلاحات در ادامه اظهار داشت: از آنجا که اکثریت شورای‌عالی با شورای هماهنگی است و همچنین این شورا می‌تواند جریان اصلاح‌طلب را در قالب احزاب نمایندگی کند، این شورا اکنون فعال است اما تاکنون وارد تصمیمات انتخاباتی نشده است.

وی افزود: بنابراین تا این لحظه نهاد اصلاح‌طلبی که فعالیت و موجودیت دارد، شورای هماهنگی است و حتی می‌توان گفت بیش از گذشته فعال است و به صورت منظم جلسات خود را برگزار می‌کند.

صوفی در ادامه درخصوص جزئیات جلسات شورای هماهنگی و موضوعات در دستور کار این نهاد، ابراز داشت: درون شورای هماهنگی کمیته سیاسی تشکیل شده و این کمیته اکنون به دنبال تبیین مانیفست اصلاحات است. به همین منظور در جلسات خود از صاحب‌نظران مختلف دعوت می‌کند تا بتواند از مجموعه نظرات چهره‌های صاحب نظری که حزبی نیستند یا اگر حزبی هم هستند خودشان به شخصه تاثیرگذاری دارند، به یک جمع‌بندی برسد.

وی ادامه داد: جلسات شورای هماهنگی به صورت دوهفته یکبار برگزار می‌شود اما این کمیته هر هفته جلسه دارد و در حال رسیدن به نتایج خوبی است.

عضو شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب در خصوص اخبار اخیر مبنی بر شرط علی لاریجانی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و اینکه چه میزان احتمال دارد اصلاح‌طلبان به سمت حمایت از وی بروند، اظهار داشت: من چنین احتمالی نمی‌دهم چراکه این اتفاق خلاف راهبرد انتخاباتی‌ است که در سال ۹۸ تصویب شد و در آن، حضور در انتخابات منوط به داشتن کاندیدای اصلاح‌طلب و شناسنامه‌دار شده بود و در حال حاضر ملاک، همان راهبرد انتخاباتی سال ۹۸ است.

وی ادامه داد: همچنین این فضا را در میان اصلاح‌طلبان نمی‌بینم که این نظر بخواهد عوض شود و به نوعی چنین گرایشی در میان اصلاح‌طلبان بسیار ضعیف است؛ مثلا شاید جسته و گریخته بعضی از احزاب و حتی شاید بهتر باشد نگوییم بعضی از احزاب فقط شاید حزب کارگزاران چنین موضوعی را مطرح کرده باشند.

صوفی گفت: البته آن‌ها هم پیگیر این مساله نیستند، یعنی آن‌ها هم به عنوان یک ایده مطرح کرده بودند که با واکنش منفی احزاب و جریان اصلاحات مواجه شد و خودشان هم دیگر پیگیر نیستند. در مجموع در حال حاضر مساله حمایت اصلاح‌طلبان از آقای لاریجانی را بعید می‌دانم، یعنی اگر راهبرد اصلاح‌طلبان همان راهبرد انتخابات مجلس باشد، کاندیدای سال ۱۴۰۰ هم نمی‌تواند غیراصلاح‌طلب باشد.

شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب علی صوفی شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان حزب پیشروی اصلاحات مانیفست اصلاح طلبان مانیفست اصلاح طلبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر