کد خبر: 963923 A

استاد دانشگاه آیووای آمریکا در گفت‌وگو با ایلنا:

استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکا تاکید کرد که گزارش آژانس نشان داد همه چیز در ایران بر اساس پروتکل پیش می‌رود، بنابراین سفر گروسی به ایران در زمان منطقی صورت گرفت.

برایان واربی «Brian Warby» استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکاست. وی دارای دکترای تخصصی در علوم سیاسی است و در گفت‌وگو با ایلنا به بیان نظرات خود در مورد تنش‌ها پرداخته است.

بایدن مجدداً آمریکا را به برجام ملحق می‌کند

برایان واربی در ابتدا با ابراز نگرانی از آینده برجام گفت: برای من روشن نیست که آینده برجام چه می‌شود. ترامپ همچنان قاطعانه با آن مخالف است، اما به نظر می‌رسد سایر امضاکنندگان همچنان متعهد هستند. اگر بایدن در ماه نوامبر انتخاب شود، فکر می‌کنم اگر طرف‌های دیگر اجازه دهند، او مجدداً به این معاهده ملحق خواهد شد.

ایالات متحده با ترک توافق حق استفاده از امکانات برجام را ندارد

وی در مورد ادعای ترامپ برای فعال‌سازی ماشه و تلاش‌های وی برای انجام این کار تا پیش از انتخابات نوامبر گفت: براساس درک من از برجام، ایالات متحده حق ندارد مکانیزم ماشه را فعال کند. این‌ها بخشی از بندهای  معاهده بودند و با ترک معاهده، ایالات متحده با ترک توافق حق استفاده از امکانات برجام را ندارد. از طرف دیگر، پس از خروج ایالات متحده از این معاهده، روابط بین ایالات متحده و ایران ضعیف شده است به عبارت دیگر هیچ چیز مانع اعمال تحریم‌های ایالات متحده نمی‌شود. 

سفر گروسی به ایران در زمان منطقی صورت گرفت

گزارش آژانس ثابت کرد که در ایران همه چیز بر اساس پروتکل پیش می‌رود

این استاد دانشگاه در مورد سفر گروسی به ایران و گزارش اخیر آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان گفت: این یک سفر منطقی بود که در صورت انجام نشدن سوءتفاهم‌ها بالا می‌رفت و اختلاف‌ها بیش‌تر می‌شد اکنون با توجه به گزارش آژانس به نظر می‌رسد  در ایران همه چیز طبق پروتکل پیش می‌رود.

آمریکا اجرای تعهدات را برای اعضای برجام سخت کرده است

وی اضافه کرد: ایالات متحده یکی از اعضای اصلی برجام بود و با اعمال و تحمیل تحریم‌های گسترده علیه ایران، ادامه کار اعضای باقی مانده را بسیار دشوار کرده است. به طور دقیق ، متحدان باقی مانده در انجام تعهدات خود کوتاهی نکرده‌اند. به عبارت دیگر، دولت‌ها اقدامی نکرده‌اند که با این پیمان در تضاد باشد. این اقدامات آمریکایی‌ها است که بسیاری از سرمایه‌گذاران و بازرگانان اروپایی و آسیایی را از انجام تجارت در ایران منصرف کرده است.

منطقی است که ایران از عدم اجرای تعهدات ناراضی باشد

برایان واربی تاکید کرد: اروپایی‌ها و آسیایی‌ها آنچه را که متعهد شده‌اند، انجام می‌دهند، بنابراین از دید آنها، ایران باید به تعهدات خود عمل کند. البته شرایط ایران دشوار است، زیرا آنها به هر طریقی امکان تجارت (یعنی پول) خود را از دست می‌دهند، از دیدگاه آنها توافق وعده‌های خود را اجرایی نکرده است، بنابراین منطقی است که آنها از عدم اجرای تعهدات ناراضی باشند.

ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر