کد خبر: 962357 A

بی بی سی:

بی بی سی در گزارشی به تنش میان ایران و آمریکا پرداخت.

به گزارش ایلنا، بی بی سی نوشت: آمریکا خواهان استفاده از مکانیزم ماشه علیه ایران است اما  طبق توافق هسته‌ای، کشورهایی که می‌خواهند این مکانیزم را فعال کنند، ابتدا باید راهکار حل اختلاف را که بخشی از توافق است، طی کنند. بنابراین آمریکا خود را از مکانیزم احیای تحریم‌ها با خروج از برجام محروم کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: این مکانیزم امکانی برای اعضای برجام است و برای حفظ این توافق ایجاد شده است، نه ابزاری برای کشتن و  نابودی آن.

بی‌بی‌سی نوشت: دونالد ترامپ با خروج از برجام رویه‌ای در پیش گرفت که او را از اهدافش در مورد ایران دور کرد. اگر دولت آمریکا با قوانین دولت باراک اوباما پیش می‌رفت، می‌توانست به اهدافش برسد و با عضویت در برجام، مکانیزم حل اختلاف یا ماشه را فعال کند. این در حالی است که اکنون تلاش‌هایش برای احیای تحریم‌ها با واکنش سایر اعضای برجام و مخالفت آن‌ها مواجه شده چراکه آن‌ها معنقدند آمریکا حقی برای فعال‌سازی ماشه ندارد.

در ادامه این گزارش آمده است: سایر اعضای برجام خواهان حفظ این توافق و مقابله با آمریکا شده‌اند. شورای امنیت سازمان ملل هم با احیای تحریم‌ها و درخواست دولت ترامپ موافق نیست. در جلسه اخیر کمیسیون مشترک برجام هم کشورهای مختلف مخالفت خود را با این ادعای آمریکا بیان کردند. حتی جان بولتون که مواضعش در مورد ایران معلوم است نیز با ادعای دولت ترامپ برای فعال‌سازی ماشه مخالفت کرده است. بنابراین بعید است تلاش دولت ترامپ در این خصوص به جایی برسد.

ایران برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر