کد خبر: 959555 A

شریعتمداری در جمع خبرنگاران:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سند توسعه بخش تعاون به صورت جدی در دولت در حال رسیدگی است تا دستگاه‌های اجرایی ماموریت‌های خود را در حوزه توسعه بخش تعاون انجام دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره تمهیدات این وزارتخانه برای توسعه بخش تعاون، گفت: تاسیس مراکز نوآوری برای حمایت از تعاونی های نوبنیاد در سطح کشور در دستور کار است که معمولا جوانان فرهیخته این مراکز را تشکیل می دهند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: همچنین تلاش شده تا با روش های جدید تامین مالی خرد به شکل تضمین شده و از طریق صندوق ضمانت سرمایه گذاری  بخش تعاونی در دستور کار قرار گیرد تا بتواند روند تامین مالی طرح ها و پروژه هایی را که جوانان معمولا با آن به یک تولید اولیه ای می رسند، تسهیل کند.

وی گفت:همچنین با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق ضمانت سرمایه گذاری های خرد تعاونی تلاش شده تا با جلب سرمایه های خرد، به شکل تضمین شده اصل سرمایه امکان تامین مالی برای فعالیت های تعاونی در کشور گسترش یابد. علاوه بر این منابع بانک توسعه تعاون و امکانات صندوق کارآفرینی امید با نرخ های ترجیحی در اختیار تعاونی هایی که در مناطق مرزی و محروم مشغول فعالیت هستند، قرار گرفته است.

شریعتمداری  بیان کرد:همچنین سند توسعه بخش تعاون که ۲۲ بند اساسی دارد، در دست رسیدگی جدی دولت است تا بر اساس آن دستگاه های اجرایی ماموریت های خود را در حوزه توسعه بخش تعاون انجام دهند.

وی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز خاطرنشان کرد: احکام ۳/۵ میلیون بازنشسته جامعه کارگری صادر شده است و ۳۲هزار میلیارد تومان منابع آن از محل سپردن سرمایه مرد واحدهای تولیدی تامین شده است. بر این اساس حقوق بازنشسته با ۲۵ سال سابقه که ۱میلیون و۴۰۰هزار تومان دریافتی داشته ، یک میلیون تومان افزایش یافت. حقوق بازنشسته با سی سال سابقه که کمتر از یک میلیون و ۶۰۰هزار تومان دریافت می کرد به دو میلیون و ۸۰۰هزار تومان رسید و بازنشسته با ۳۵سال، به ۳ میلیون تومان رسید.

وی در پایان گفت: البته ممکن است احکام صادر شده با همه خواسته های بازنشستگان تطبیق نداشته باشد، بنابراین احکام اصلاحی انجام می شود. حدود دویست هزار نفر بازنشسته مشاغل سخت و زیان آور داریم که پیشنهاد جدیدی برای حل مشکلات آنها در زمینه همسان سازی حقوق در دست اجراست.

 

سند توسعه بخش تعاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر