کد خبر: 957454 A

صلواتی در نشست انجمن دوستی ایران و روسیه مطرح کرد؛

عضو هیات رئیسه انجمن دوستی ایران و روسیه تاکید کرد که باید فرصت های فرهنگی اقتصادی و اجتماعی دو کشور را جدی بگیریم و تبادل‌های فرهنگی و زبانی را گسترش دهیم.

به گزارش ایلنا، "بهرام صلواتی" عضو هیات رئیسه انجمن دوستی ایران و روسیه در نشست هم اندیشی این انجمن گفت: در منطقه اوراسیا، روسیه مهمترین بازیگر اقتصادی آن است. متاسفانه تمرکز حضور ایرانی‌ها در سطوح مختلف دانشجو، مهاجران، سرمایه‌گذاری و غیره در منطقه اوراسیا نسبت به مراکز دیگر در آمریکا و اروپای غربی بسیار کم است.

وی ادامه داد: روسیه می‌خواهد به عراق، افغانستان و هند دسترسی پیدا کند و از طرفی دنبال جذب نیروی کار و فکری و به ویژه نیروی کار ماهر است. الان روسیه و چین دنبال سهم خواهی از بازار کار و نیروی کا ماهر هستند و دارند سهم اروپای غربی و آمریکا را میگیرند و باید دید در این روند ایران چگونه می‌تواند سهمی از این درخواست را داشته باشد.

عضو هیات رئیسه انجمن دوستی ایران و روسیه با بیان اینکه باید دید با این چشم انداز فعالان اقتصادی و سیاسی و اجتماعی ما چه تمهیدی  می‌اندیشند، تصریح کرد: این اتفاق که برای روسیه برای نیازش به نیروی کار پیش بینی می شود را آلمان قبل از جهش اقتصادی پیش بینی می کرد و وقتی درهای کشورش را به روی نیروکار خارجی باز کرد کاملا حساب شده و برنامه ریزی شده بود. از این رو ما هم باید هوشمندانه این وضعیت را در آینده نزدیک پیش بینی کنیم تا نیروی کار ماهر ایران هم بتوانند سهمی از این بازار در همسایگی‌اش داشته باشد. کشورهایی مثل امارات نمونه خوبی هستند از روابط پایدار سیاسی و اقتصادی که امروز به نیروی کار و سرمایه گذار ایرانی نیازمند است و به راحتی نمی‌تواند در تحولات سیاسی، این روابط دستخوش تغییر شود. از این رو باید در روابط پایدار با کشورهای دیگر همین سمت و سو را دنبال کنیم.

وی تاکید کرد که باید فرصت های فرهنگی اقتصادی و اجتماعی را جدی بگیریم و تبادل های فرهنگی و زبانی را گسترش دهیم.

بهرام صلواتی عضو هیات رئیسه انجمن دوستی ایران و روسیه نشست هم اندیشی انجمن دوستی ایران و روسیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر