کد خبر: 954499 A

امیرحاتمی در نشست خبری:

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، گفت: ما با تحولات عمیق، سریع و گسترده در منطقه و بین‌الملل مواجه هستیم، در این شرایط سیّال و متغیر رسانه نقش بسیار مهمی دارد.

به گزارش ایلنا، نشست خبری سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در آستانه ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی برگزار شد.

حاتمی در ابتدای این نشست با اشاره به تحولات منطقه و نقش مهم رسانه‌ها در این دوران، گفت: ما با تحولات عمیق، سریع و گسترده در منطقه و بین‌الملل مواجه هستیم، در این شرایط سیّال و متغیر رسانه نقش بسیار مهمی دارد. رسانه می‌تواند دشمن را به عنوان دوست به مردم معرفی کرده و با تبلیغات فضای ذهن ها را به سمت منافع خود عوض کند.

وی ادامه داد: با نگاهی به اتفافات منطقه به ویژه در سوریه طی سال های گذشته، ملاحظه میکنید که در روزهای ابتدای به به گونه‌ای درخصوص حضور نیروهای تکفیری در منطقه تبلیغات می‌کردند که انگار این ها برای نجات مردم منطقه آمده‌اند، اما به مرور مشخص شد که چه برنامه خصمانه ای برای این منطقه طرح‌ریزی کرده بودند، در چنین فضایی رسانه‌های آزاد و مستقل و رسانه‌های جمهوری اسلامی نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.

 وزیر دفاع در ادامه با تبریک سالروز‌های بازگشت آزادگان به کشور، هفته دولت و روز صنعت دفاعی اظهار داشت: صنعت دفاعی در حقیقت پشتوانه و عمق راهبردی دفاع و امنیت کشور است و علم و فناوری هم پشتوانه صنعت دفاعی است.

وی افزود: از فرمانده معظم کل قوا، قوای سه گانه و فرماندهان نیروهای مسلح که از صنعت دفاعی پشتیبانی می‌کنند تشکر می‌کنم. هرچه در صنعت دفاعی داریم مرهون رهنمودهای رهبر معظم انقلاب است که همواره این رهنمودها در طول زمان جاری بوده است.

امیر حاتمی عنوان کرد: ما با تحولات گسترده و سریعی در عرصه بین‌الملل و منطقه مواجه هستیم که ما را با یک محیط سیال مواجه کرده است. رسانه‌ها در این شرایط سیال نقش ویژه ای را ایفا می‌کنند چرا که دشمن تلاش می‌کند بر افکار عمومی تاثیر بگذارد؛ آنها تلاش می‌کنند ضرر را به جای نفع بنشانند و بر تصمیم‌سازی نخبگان تاثیر بگذارند.

وزیر دفاع گفت: در این سوی میدان هم رسانه‌های خودی تلاش می‌کنند تا با این راهبرد رسانه‌ای دشمن مقابله کنند. در این روشنگری رسانه‌های آزاد و مستقل و رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران نقش مؤثری را ایفا می‌کنند. در حادثه‌ای که در لبنان به وقوع پیوست، انتظار مومنانه و انسان دوستان این بود که تلاش کنیم به آنها کمک کنیم، اما دیدیم که دشمن از همین حوادث هم می‌خواست سواستفاده کند.

وی با بیان اینکه رسانه‌های متعهد جمهوری اسلامی و نیروهای مسلح در این فضای سیال به خوبی نقش خود را ایفا کردند، اظهار داشت: یکی از موارد بسیار مهم که برای دنیا الگو است، قابلیت دفاع راهبردی است که ما توانستیم با کمترین هزینه آن را ایجاد کنیم. ما هیچ چشم طمعی به منافع و سرزمین کسی نداریم، اما در عین حال رویکردمان بازدارندگی فعال است و هرجا توطئه‌ای علیه ما و یا ملت‌های منطقه که امنیت ما بهم پیوسته است شکل بگیرد، با آن مقابله خواهیم کرد.

امیر حاتمی در تشریح ویژگی‌های صنعت دفاعی با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی‌های ما توان تولید تسلیحات راهبردی است، گفت: امروز نیازهای دفاعی‌مان را بالای ۹۰ درصد و با کیفیت خوب خودمان می‌توانیم تولید کنیم و در حالی که با چشم‌انداز ۱۴۰۴ پنج سال فاصله داریم، توانسته‌ایم به این چشم انداز دست پیدا کنیم و هیچ تهدید و تحریمی نمی‌تواند این توانمندی را از دست ملت ایران خارج کند.

وی افزود: این ظرفیت در خدمت کشور است و در عین حالی که نیازهای دفاعی را برطرف می‌کند، در سایر حوزه‌های کشور هم که نیاز باشد، کمک می‌کند و در عین حال مراقب هم هستیم که حریم بخش خصوصی‌مان رعایت شود.

امیر حاتمی در خصوص رونمایی از دستاوردهای جدید صنعت دفاعی، گفت: دستاوردهایی در حوزه موشکی، هوایی، پهپادی و دریایی تا پایان سال رونمایی خواهیم کرد، دستاوردهای جدیدی را به دفتر رئیس جمهور معرفی کرده‌ایم تا هر کدام نهایی شد را رونمایی خواهیم کرد. تلاش می‌کنیم تا دستاورد ارزشمندی را هم امسال رونمایی کنیم.

وزیر دفاع با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان شریک ما هستند، عنوان کرد: خواست قلبی ما این است که آنها خود را در افتخار و منافع این کارها سهیم بدانند و در سال‌های اخیر هم شراکت بسیار خوبی داشتیم. در دستاوردهای اخیر هرکدام که معرفی شوند، سهم قابل توجهی مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره پایان تحریم تسلیحاتی و برنامه وزارت دفاع برای این موضوع، عنوان کرد: واقعیت، این است که ما در این دوره یعنی بعد از برجام، تحریم نبودیم، تحریم‌ها ظالمانه بودند، اما ما محدود بودیم چرا که برای خرید و فروش باید از شورای امنیت اجازه می‌گرفتیم؛ اما ما هم هیچگاه به شورای امنیت مراجعه نکردیم چراکه ابزارهای بین‌الملل تحت نفوذ قدرت‌های غربی قرار دارد.

امیر حاتمی گفت: هیچ کشوری از تحریم استقبال نمی‌کند، اما محدودیت برای ما مانع نبوده و آنچه امروز ما داریم در اوج تحریم به دست آمده و اگر فرصتی ایجاد شود که خواهد شد چرا که حق ما است، از ظرفیت‌های دنیا برای تامین نیازهای فناورانه‌مان و هم برای فروش محصولات‌مان استفاده خواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به توافقنامه امارات و رژیم صهیونیستی و حضور ناوهای خارجی در سواحل لبنان و همچنین انتقال فناوری دفاعی به محور مقاومت، عنوان کرد: رژیم صهیونیستی یک رژیم غاصب و کودک‌کش و «شَر» به تمام معنا است. این کاری که اتفاق افتاد خیانت در حق مردم فلسطین و مردم منطقه است و اگر بخواهند پای این رژیم را به منطقه باز کنند نا امنی را ایجاد خواهد کرد که مسئولیت آن به عهده کسانی است که این نا امنی را ایجاد کردند و شر آن دامنشان را خواهد گرفت.

امیر حاتمی گفت: مردم عزیز لبنان دوست ما هستند و در دوره مقاومت به آنها کمک کردیم و به همه کسانی که با ظلم اسراییل مبارزه می کنند کمک می کنیم. با توجه به شرایط خوبی که در تولید سلاح داریم آماده ایم نیازمندی های تسلیحاتی لبنان را تامین کنیم اما انتخاب با خود آنها است.

وی تصریح کرد: درباره خروج آمریکا از منطقه گام های موثری برداشته شده است و این خواست همه مردم منطقه است. این اتفاق اخیر در سازمان ملل هم صدای شکستن استخوان‌های ابر قدرتی آمریکا را به گوش رساند.

وزیر دفاع  درباره پیشرفت‌های دفاعی در حوزه تجهیزات رزم انفرادی‌ برای نیروهای مرزبانی، عنوان کرد: در دو سه سال گذشته یکی از برنامه‌هایی که به صورت مرتب اجرا کردیم با نیروی انتظامی بوده است. ما سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد دو برابری در تامین اقلام نیروی انتظامی داشتیم و برای سال ۹۹ یک خط اعتباری ۴۵۰ میلیاردی برای تامین نیازهای نیروی انتظامی در نظر گرفته ایم. ما اقلام خوبی در تجهیزات انفرادی و مراقبت مرزی و همچنین تجهیزات سنگین تر مانند شناور حیدر را در نظر گرفته ایم. البته جایگزینی تجهیزات قدیمی با تجهیزات جدید کمی زمانبر است.

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت فضایی وزارت دفاع، گفت: برنامه فضایی جمهوری اسلامی ایران یک برنامه دائمی است و چند مرحله پشت سر گذاشته و چند مرحله هم پیش رو دارد. نیازهای کشور محموله‌های سنگین‌تری است که بالای ۱۰۰ کیلوگرم است و در مرحله بعدی مدارهای بالاتری و محموله‌های سنگین‌تری است که برای آن ماهواره‌برهای سیمرغ و ذوالجناح را داریم.

امیرحاتمی با بیان اینکه ماهواره‌بر سیمرغ هنوز در مرحله تحقیقاتی قرار دارد، گفت: در پرتاب بعدی اگر مشکل جدیدی ایجاد نشود فکر می‌کنم به موفقیت برسیم. ماهواره بر ذوالجناح شبیه ماهواره‌بر سیمرغ است از نظر شکل و اندازه اما سوخت جامد است که می‌تواند از پرتابگر سیار پرتاب شود، فکر می‌کنم امسال از هر دوی این ماهواره‌برها پرتاب داشته باشیم؛ البته پرتاب تحقیقاتی است. ماهواره‌بر قاصد نیروی هوافضای سپاه هم برای محموله‌های کوچکتر که شبیه سفیر البته متفاوت‌تر از سفیر است انشالله مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وزیر دفاع همچنین گفت: برای وزن‌های ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم ماهواره‌بر سریر را داریم و البته برای مدارات بالاتر یعنی مدار ۳۶ هزار کیلومتر هم ماهواره‌بر سروش-۱ و سروش-۲ و همچنین بلوک‌های انتقال مداری را خواهیم داشت.

وی درباره فعالیت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حوزه مقابله با کرونا با بیان اینکه همکاری این وزارت‌خانه با وزارت بهداشت ستودنی است عنوان کرد: ما روزانه ۲۰۰ هزار لیتر مواد ضد عفونی کننده تولید می کنیم و در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهیم. در عین حال تلاش می کنیم نیازهای نیروهای مسلح را نیز تامین کنیم. در مورد واکسن هم دانشمندان صنعت دفاعی به دوستان وزارت بهداشت کمک می کنند و پیشرفت های خوبی هم در این حوزه حاصل شده است.

امیر حاتمی در پاسخ به این سوال که آیا حلقه مفقوده‌ای بین نیازهای نیروهای مسلح و دستاوردهای دفاعی وجود دارد، گفت: واقعیت این است که به میزان قابل توجهی نیازمندی‌ها با تحقیقات تطابق دارد البته ممکن است در برخی موارد این موضوع وجود نداشته باشد.

وی افزود: حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد محصولاتی که رونمایی می‌شود وارد خط تولید می‌شود، اما ممکن است برخی محصولات به دلایل مختلف وارد خط تولید نشود؛ در دنیا هم این موضوع وجود دارد و حتی می‌بینیم که برای برخی سامانه‌ها مانند هواپیماها هم این اتفاق می‌افتد.

وزیر دفاع درباره موشک‌های کروز تولید شده توسط وزارت دفاع با بیان اینکه حرکت ما در این زمینه حرکت افتخارآمیزی بوده و انواع کروز زمینی، دریایی، هوا به سطح، سطح به سطح، زیرسطح به سطح و ... را در اختیار داریم، گفت: یکی از محصولاتی که برای رونمایی در روز صنعت دفاعی معرفی شده یک محصول کروز است.

 

 

وزیر دفاع وزیر دفاع و پشتیابی نیروهای مسلح امیر حاتمی سرتیپ حاتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر