کد خبر: 954074 A

گاردین در گزارشی به شکست اخیر آمریکا پرداخت‌ و نوشت: «به زودی با وضعیتی روبرو می‌شویم که در آن شورای امنیت را «سرزمین عجایب» بنامیم؛ وضعیتی که در آن آمریکا اصرار به بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران دارد و سایر کشورهای عضو امتناع می‌ورزند.م

به گزارش ایلنا، گاردین با اشاره به شکست سنگین آمریکا در شورای امنیت نوشت: «قطعنامه ایالات متحده هرگز در مقابل مخالفت‌های روسیه و چین تصویب نمی‌شد و پیشنهاد واشنگتن برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در واقع نوعی اقدام از سوی دولت دونالد ترامپ برای تشدید فشار علیه تهران بود. شکست روز جمعه واشنگتن، حاکی از انزوای ایالات متحده در صحنه جهانی است. کشورهای استونی و تونس در برابر فشار ۱۱ ساعته ایالات متحده برای حمایت از پیش‌نویس تجدیدنظر شده، ایستادند و این امر باعث کاهش فشار آمریکا در سازمان ملل شد. روسیه و چین هم این قطعنامه را وتو کردند و ایالات متحده و جمهوری دومینیکن رای موافق و سایر اعضای شورا رای ممتنع دادند.»

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به نتیجه این رای گیری مدعی شد که شکست شورای امنیت در اقدامی عملی برای دفاع از صلح و امنیت بین‌المللی امری غیرقابل بخشش است.  

در ادامه گزارش گاردین آمده است: «این در حالی است که مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که در پی شکست قطعنامه تحریم‌های تسلیحاتی ایران، طی چند روز آینده از طریق یک تاکتیک قانونی بحث برانگیز در تلاش برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران هستند؛ تحریم‌هایی که در سال ۲۰۱۵ و در توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ از بین رفته بود.

نویشنده این گزارش با اشاره به اینکه این توافق دارای سازوکاری است که به هر یک از طرف‌های توافق اجازه می‌دهد تا تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را برگردانند، نوشت: « با این حال ترامپ در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را از برجام خارج کرد. اما دیپلمات‌های آمریکایی ادعا می‌کنند که ایالات متحده هنوز هم به لحاظ فنی یکی از طرف‌های این توافق است و به همین دلیل این قدرت را دارد که تحریم‌های سازمان ملل را برگرداند. بیشتر کشورهای جهان از جمله نزدیکترین متحدان واشنگتن مخالف این موضوع هستند، اما دولت ترامپ اعلام کرده که خود به تنهایی حاضر به انجام چنین کاری است. » 

«ریچارد گووان» مدیر سازمان ملل متحد در گروه بین المللی بحران گفت: «هدف ایالات متحده در این هفته با شکست روبرو شد، الان آن‌ها بهانه‌ای برای اقدام در خصوص تلاش برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل دارند. این خیلی شرم‌آور است که آن‌ها به این شیوه شکست خورده‌اند. صادقانه بگویم به زودی با وضعیتی روبرو می‌شویم که در آن شورای امنیت را  «سرزمین عجایب» بنامیم؛ وضعیتی که در آن آمریکا اصرار به بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران دارد و سایر کشورهای عضو امتناع می‌ورزند.

ایران آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر