کد خبر: 953433 A

فارن پالیسی:

فارین پالیسی در گزارشی به تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌ها تسلیحاتی علیه ایران پرداخت

به گزارش ایلنا به نقل از فارن پلیسی، چین و روسیه در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی با آمریکا همراه نیستند. آن‌ها احتمالا چنین قطعنامه‌ای را وتو می‌کنند. مسکو و پکن روابط طولانی با تهران دارند، روابطی که شامل ابتکار عمل‌های مشترک نظامی و انتقال فناوری می‌شود.

در بحبوحه تشدید تنش‌ها بین آمریکا و جمهوری اسلامی، اواخر سال ۲۰۱۹، چین، ایران و روسیه تمرین‌های مشترک نظامی در خلیج فارس برگزار کردند. در اوایل ماه ژوئیه، تهران اعلام کرد که در حال مذاکره برای یک شراکت و توافق ۲۵ ساله با پکن است که این توافق شامل سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت چین به ارزش ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد بود. از سوی دیگر ایرانی‌ها و روس‌ها نیز در تلاش برای دستیابی به سازوکاری برای تسهیل انتقال تسلیحات و کالا‌های دیگر روسی به ایران طی سال‌های آتی هستند.

این در حالی است که ممکن است نیازی نباشد روسیه و چین بخواهند این قطعنامه را وتو کنند، زیرا تاکنون این قطعنامه از حمایت اکثریت ۹ عضو اعضای شورای امنیت برخوردار نشده است. فرانسه، آلمان و انگلیس نیز مخالف این اقدام آمریکا هستند، آن‌ها همچنین نگران نقض برجام از سوی ایران و همچنین اجرای پادمان‌های هسته‌ای هستند که این کشور با آن موافقت کرده است، اما از تلاش‌های آمریکا برای از بین بردن این توافق نیز خشمگین و ناراحتند.

ایران چین روسیه آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر