کد خبر: 953197 A

ایلنا بررسی می‌کند؛

شنیده حاکی از آن است رئیس ایمیدرو و نایب رئیس اتاق بارزگانی ایران دو گزینه‌ در حال بررسی برای معرفی به مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر صمت هستند.

به گزارش ایلنا، بررسی اجمالی و شواهد نشان می دهد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نخبگان جامعه و دولت به دنبال وزیری هستند که از مجموعه وزارت صمت باشد . هم شناخت کافی از این وزارتخانه بزرگ داشته باشد و هم اینتکه در فرصت باقیمانده به امور مسلط باشد و رنامه های طراحی شده را را به جلو ببرد. مسلما اینکه فردی خارج از وزارت صمت معرفی شود، و بخواهد در چندماه باقیمانده عمر دولت به شناخت کافی در وزارت خانه صمت برسد و اولویت ها را بداند، نمی تواند برنامه ها و اهداف دولت را جلو ببرد و گزینه مناسبی نخواهد بود. 

نکته مهم دیگر که باید مد نظر داشتف تکیه دولت بر منابع معدنی و فولادی است که در بی اثر کردن  تحریم می تواند موثر باشد، ما باید بتوانیم با وزیر جدید در منابع معدنی و فولادی جایگزین مناسبی برای نفت و تکیه اقتصاد بر دولت رانتیتر را خاتمه دهیم. نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بدنبال مباحث معدنی و فولادی هستند که چرخ اقتصاد را بخوبی می چرخاند و در بحث تولید و اشتغال نیز می تواند دولت را از وضعیت بحرانی ناشی از کرونا و تحریم عبور دهد. 

با این روند ایجاد شده، ما در بین گزینه های مطرح به دو گزینه می رسیم، نخست خداداد غریب پور رئیس ایمیدرو که معاون وزیر صمت نیز می باشند.  شناخت کافی و مناسب از وزارت صمت و مباحث معدنی و فولادی و تجارت و بازرگانی دارند و مورد اطمینان دولت و برخی نهادهای دیگر می باشند. در دو سال گذشته نیز کارنامه قابل قبولی در وزارت صمت بجای گذاشته است که طی چند ماه گذشته نیز شاهد برخی از پروژه های بزرگ ایمیدرو و اخیرا نیز رفع مشکل هپکو بوده ایم. گزینه دیگر سید محمد اتابک نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و مدیرعامل شرکت هولدینگ صنایع معدنی کاوه است. 

با توجه به شرایط کشور و تاکید رئیس جمهور بر منابع غیر نفتی و معدنی و فولادی در بحث جایگزینی نفت و دور زدن تحریم، همچنین رویکرد نمایندگان مجلس در بحث معادن و صنایع، این دو گزینه احتمال رای آوری بالایی دارند

 

خداداد غريب پور ايميدرو محمد اتابك اتاق بازرگاني ايران شركت هولدينگ صنايع معدني كاوه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر