کد خبر: 952853 A

روحانی در جلسه هیأت دولت:

رئیس جمهور گفت: متأسفانه یکسری از افراد پیدا می‌شوند که قصد دلسرد کردن مردم را دارند و به مردم می‌گویند که دولت طرحی دارد که این طرح ممکن است در آینده موجب زحمت برای دولت بعدی شود که این یک حرف کاملاً دروغ و بی‌اساس است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «حسن روحانی» رئیس جمهور در جلسه امروز ۲۲ مردادماه ۹۹ هیئت دولت با اشاره به ولادت امام موسی کاظم (ع) و سالروز آزادی آزادگان کشور با بیان اینکه نکته‌ای وجود دارد که دشمنان و عده‌ای در داخل تلاش دارند از آن غافل شوند، اظهار داشت: کشور را در سخت‌ترین شرایط اداره می‌کنیم؛ شرایط ما شرایط عادی و معمولی نیست و شرایط سختی است به طوریکه دشمنان ما فکر می‌کردند کمتر از چند ماه قدرت تاب‌آوری نخواهیم داشت. امروز دو سال و نیم است که دولت و ملت در کنار هم در برابر تهدید و فشار اقتصادی تروریستی علیه ملت ایران پابرجا ایستاده‌اند و مسیر و راه خودشان را ادامه می‌دهند.

وی افزود: مشکلاتی هم وجود دارد، البته میدان جنگ مشکلاتی هم دارد، زخمی شدن و شهادت هم وجود دارد؛ میدان جنگ است با ویژگی‌های خاص خودش.

روحانی با اشاره به‌ آیات قرآن گفت: قرآن مجید نیز بر این واقعیت اشاره می‌کند که در میدان جنگ فراز و نشیب فراوانی وجود دارد اما باید توجه کنیم که در پیشگاه خدا هستیم و در همه این فراز و نشیب خداوند است که می‌تواند دست ما را بگیرد و به موفقیت برساند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و ارتجاع، فکر می‌کردند با تحریم‌های سال ۹۷ از لحاظ اقتصادی کشور را دچار بحران می‌کنند و این بحران اقتصادی تبدیل به بحران اجتماعی و بعد تبدیل به بحران امنیتی می‌شود، در هر سه مرحله ناموفق بودند؛ نه بحران اقتصادی و نه اجتماعی و نه امنیتی درست نشد. البته در شرایط تحریم زندگی مردم با سختی و فشار توام خواهد بود. مردم ما این واقعیت را به خوبی حس کرده و به خوبی هم مقاومت و ایستادگی می‌کنند، مقایسه شرایط جنگ با شرایط عادی خطا و اشتباه است.

روحانی افزود: اگر آمار رشد اقتصادی دولت با نفت را در سال ۹۳ تا ۹۶ با یکدیگر مقایسه کنیم متوسط رشد ۵ درصدی و همچنین رشد ۱۴ درصد را در یکی از سال‌ها نیز داشتیم، اما وقتی رشد اقتصادی با نفت را با رشد اقتصادی بدون نفت مخلوط کنیم منفی می‌شود و در نتیجه روزنامه‌ای یا نشریه‌ای می‌گوید دولت رشد اقتصادی نداشته است.

روحانی ادامه داد: دولت کشور را با رشد منفی ۷ درصد تحویل گرفته و کشور را در شرایط تحریمی با رشد ۵ درصد اداره کرده است و در یکی از سال‌ها نیز با رشد ۱۴ درصدی روبه‌رو بوده‌ایم. حتی رشد اقتصادی ما در سال ۹۸، ۱.۱ بوده است. بنابراین باید توجه داشته باشیم که در زمین دشمن بازی نکنیم، دشمن می‌خواهد به مردم القا کند که از لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به پیروزی و موفقیت رسیده است.

روحانی در ادامه اظهار کرد: ما در عمل می‌خواهیم اثبات کنیم که دشمن دچار شکست شده است، بنابراین در بخش اقتصادی دولت همه توان خود را به کار گرفته که نقدینگی را کنترل کند و با تحریم نفتی شدیداً مقابله کند و نفت را با چارچوب فروش برساند؛ دولت قصد ایجاد تعادل در بخش بودجه‌ای بین منابع و مخارج را دارد؛ همچنین ایجاد سرمایه مطمئن برای مردمی که آینده‌نگر هستند، از دیگر اهداف و طرح‌های دولت است.

وی افزود: این مجموعه طرحی است که دولت و ستاد اقتصادی دولت در ضمن هفته‌های گذشته به تصویب رساند و در جلسه سران قوا مطرح کرد و بحث کرد و کلیات آن را به تصویب رساند و پس از مراحل نهایی این مصوبه دولت آیین‌نامه‌های اجرایی نوشته خواهد شد.

روحانی بیان کرد: متأسفانه یکسری از افراد پیدا می‌شوند که قصد دلسرد کردن مردم را دارند و به مردم می‌گویند که دولت طرحی دارد که این طرح ممکن است در آینده موجب زحمت برای دولت بعدی شود که این یک حرف کاملاً دروغ و بی‌اساس است.

وی ادامه داد: ما امروز که این همه طرح پتروشیمی افتتاح می‌کنیم؛ کسی می‌گوید که دولت در حال فعالیت به نفع دولت بعدی است؟ این حرف کودکانه و بچه‌گانه‌ای است؛ این دولت و آن دولت یعنی چه ؟ ما همه خادم مردم هستیم، این دولت منتخب مردم است و دولت بعدی نیز منتخب مردم است، ما باید در این شرایط سخت کشور را اداره کنیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: آن کسی که به طرح دولت ایراد می‌گیرد لطفاً بگوید راه حل چیست؛ با فحاشی و ردیف کردن جملات درشت که مشکل کشور حل نمی‌شود.

وی اظهار کرد: ما به مردم عزیز قول داده‌ایم که در شرایط تحریم تسلیم نمی‌شویم و به این قول عمل کردیم؛ ما حقوق کارمند، کارگر و بازنشستگان را سر موقع پرداخت کردیم این دولت با برنامه‌ریزی اجازه نداده این حقوق‌ها یک روز تاخیر داشته باشد.

روحانی افزود: ما همه یک ملت هستیم و در برابر یک دشمن ایستاده‌ایم و در حال مقاومت هستیم؛ این حرف‌ها به چه معناست؟ دولت بعدی نیز از آن این ملت است. همین هفته ۲۳ هزار هکتار زمین کشاورزی آماده شده با برنامه‌ریزی مدرن آبیاری را افتتاح می‌کنیم؛ اگر ما ۲۳ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی آماده کرده‌ایم و حدود ۳۷ کیلومتر تونل برای این طرح حفر شده است، یک سرمایه‌گذاری عظیمی در مناطق مرزی و غربی صورت گرفته است؛ ۸ میلیارد دلار برای آب در منطقه مرزی با اذن مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی هزینه شده است.

رییس جمهور در ادامه سخنان خود در جلسه امروز هیات دولت به اقدامات انجام شده توسط دولت در زمینه مسکن اشاره کرد و ابراز داشت: برخی‌ها می‌گویند چرا دولت در زمینه مسکن برنامه‌ریزی نکرده است، من هم دلم می‌خواست در زمینه مسکن عملکرد بهتری داشته باشیم اما این دولت تا پایان کار خود طی ۸ سال ۲ میلیون واحد مسکن تحویل می‌دهد، این را با دولت‌های قبلی مقایسه کنید، این دولت ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن ناقصی که هیچ چیزی نداشت را کامل کرد، همچنین ۵۰۰ هزار مسکن دیگر را تکمیل خواهیم کرد، همچنین ۱۷۰ هزار مسکن را در سال گذشته که در اثر سیل تخریب شده بود را کامل کردیم و تحویل دادیم.

وی ادامه داد: این بحث‌های «این دولت و آن دولت» یکی از موضوعات زشت و کودکانه است، این دولت و آن دولت ندارد، همه ما می‌آییم و کشور را در چارچوب قانون اداره می‌کنیم، اگر پولی را هم خرج می‌کنیم، منطبق بر بودجه است، بودجه‌ای که مجلس آن را تصویب می‌کند.

روحانی همچنین در ادامه بیان داشت: البته دولت یک کار بزرگ کرده است، برای اینکه طرح‌های عمرانی خود را بتواند در این سال پایانی یک تحرک فوق‌العاده بخشد، در طول امسال تا اینجا که هنوز ماه پنجم هستیم، ۴۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تصویب شده است، کار بسیار بزرگی در این شرایط کرونا و تحریم انجام می‌شود.

وی افزود: برای اینکه در این شرایط کرونا به مردم کمک شود طرحی را در ستاد ملی کرونا تصویب کردیم به عنوان تسهیلات ودیعه مسکن و با بررسی‌هایی که صورت گرفت مشخص شد حدود ۷۰ هزار نفر مشمول این طرح می‌شود و این طرح کمک بزرگی برای آن‌هایی است که امروز در بحث اجاره‌خانه دچار مشکل هستند.

وی ادامه داد: تمام اقداماتی که ما انجام می‌دهیم به معنای آن است که دولت جمهوری اسلامی ایران در مقابل فشارهای آمریکا در بخش اقتصادی شکست نخواهد خورد، البته مشکلات برای مردم وجود دارد و تلاش می‌کنیم که مشکلات را روزبه‌روز کمتر کنیم، همین طرح‌هایی که اجرا می‌شود حرکت برای کمک به مردم است.

رییس جمهور در ادامه سخنان خود به اهمیت اطمینان خاطر مردم از سرمایه‌گذاری اشاره و تصریح کرد: مردم می‌توانند در بازار بورس خریدهایی داشته باشند که برای آینده و دارایی‌شان اطمینان بیشتری ایجاد کند، با توجه به سهم‌های جدیدی که اکنون وارد بورس شده و یا صندوق ETF که در اوایل شهریور ماه با تخفیف عرضه می‌شود، همه برای این است که مردم بدانند سکه و دلار جای سرمایه‌گذاری نیست اما به‌جای آن خرید نفت برای سرمایه‌گذاری است، ما می‌خواهیم مردم را از یک طریق مطمئن به سود برسند نه اینکه در حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کنند که امروز سود باشد و فردا ضرر کنند.

وی افزود: اما در بخش سیاسی آمریکایی‌ها در طول دو سال گذشته تلاش کردند که طرح‌های سیاسی خود را پیش ببرد و تا امروز ناموفق بودند، هر طرحی را که آوردند، شکست خوردند، از برجام خارج شدند با امید اینکه بلافاصله اروپا خارج شود اما نشد، از برجام خارج شد به امید اینکه ما بلافاصله خارج شویم و همه قطعنامه‌ها علیه ما بازگردد اما اینطور نشد، در لهستان یک کنفرانس درست کردند برای اینکه علیه ملت ایران کاری کنند که در آن هم ناموفق بودند و شکست خوردند. در سال ۹۷ در شورای امنیت سازمان ملل و طی جلسه‌ای که تاریخی بود و به ریاست این آقایی که اکنون رییس‌جمهور آمریکا است هم هر ۱۴ عضو با او مخالفت کردند.

روحانی همچنین در ادامه اظهار داشت: علیرغم همه این شکست‌های سیاسی بازهم دیروز آمریکا یک قطعنامه را برای ضربه زدن به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ مطرح کرده و علت هم این است که مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ از اواخر مهرماه تحریم‌های تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود و این یکی از آثار توافق هسته‌ای بوده است و حالا آمده‌اند قطعنامه‌ای را مطرح کردند تا آن را نقض کنند، اگر در این مسیر آمریکا دچار شکست شود که خب یک بار دیگر متحمل یک شکست شده است اما نتیجه هرچه باشد موضع ما روشن است.

وی افزود: اگر چنین قطعنامه‌ای در سازمان ملل علیه بخشی از قطع‌نامه ۲۲۳۱ به معنای آن است که نقض فاحش برجام انجام گرفته است، عواقب آن به عهده بانیان آن و کسانی که در این زمینه تلاش می‌کنند، است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آمریکا تا پایان این دوره در تمام این طرح‌ها ناموفق خواهد بود، این حکومت از اول شکست خورد و اکنون رویش نمی‌شود بگوید که شکست خورده است. می‌گوید اگر در انتخابات پیروز شود با ایران به سرعت به توافق خواهد رسید. اگر شما دنبال حل مشکل هستید، چرا این کارها را علیه ملت ایران و منطقه انجام می‌دهید؟ چه خاصیتی برای شما داشته و چگونه می‌خواهید جواب ملت شریف آمریکا را بدهید.

وی خطاب به آمریکا با بیان اینکه اگر موفق شوید مسائل را حل کنید چرا علیه مردم ایران دشمنی می‌کنید معلوم است که واقعیت را نمی‌گویید و به تعهدات پایبند نیستید، گفت:‌‌ آمریکا از لحاظ سیاسی تا امروز شکست خورده و باز هم شکست خواهد خورد. آمریکا در هر صورت شکست می‌خورد و ناموفق خواهد بود و نمی‌تواند و نتوانسته افکار عمومی دنیا را قانع کند، همه دنیا می‌بینند که ایران یک کشور حقوقی، قانونی، اخلاقی، سیاسی و پایبند به تعهدات بین‌المللی است اما به آمریکا که همه توافق‌های بین‌المللی را زیر پا گذاشته است نمی‌توان اطمینان کرد.

رئیس دولت افزود: مرحله بعدی که آمریکا دنبال آن است وضع فشار داخلی بر مردم است که تا امروز ناموفق بوده و تا پایان هم ناموفق خواهد بود. اگر آمریکا می‌خواهد بین ملت ایران و  بین قوای سه گانه شکاف ایجاد کند، ناموفق خواهد بود. آمریکا می‌خواهد شکاف‌هایی را در میان جامعه ایرانی ایجاد کند، اما ناموفق خواهد بود، امروز وحدت همدلی و اتحاد میان ملت ایران همچنین ملت با قوای سه‌گانه تحت نظر رهبری وجود خواهد داشت، یکپارچگی‌مان به هم نمی‌خورد و می‌دانیم که از این مشکلات عبور خواهیم کرد.

روحانی با اشاره به جلسه خود با شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور وزرا، اظهار داشت: این شرکت‌ها روی واکسن کرونا کار می‌کنند و همه قدم‌های بسیار محکم و موفقی را برداشتند. هم‌پای دنیا در حال حرکت هستیم و شیوه‌های مختلف از راه‌های مختلف را دنبال می‌کنیم. شرکت‌های دانش‌بنیان ما همه نیازمندی‌ها در مورد  کرونا، مواد بهداشتی، درمان، دارو و تجهیزات پزشکی را برای ما فراهم کرده‌اند. همچنین در تجهیزات از سی تی اسکن و ونتیلاتور گرفته تا کیت آزمایشگاهی را برای ما تهیه کردند و این جزو افتخارات ماست که در این شرایط بیش از ۸۰۰ مقاله علمی را دانشمندان ما راجع به کرونا منتشر کرده و در مجلات علمی دنیا منتشر شده است. این نشان می‌دهد ما کشوری نیستیم که تحت فشار عقب‌نشینی ‌کنیم بلکه بهترین قدم‌ها را در این راه برداشتیم.

وی با بیان اینکه کشورهای همسایه ما حواسشان جمع باشد مبادا آمریکا بخواهد از آنها سوءاستفاده کرده و از آنها بخواهد که اطلاعیه صادر کنند، خاطرنشان کرد: البته اطلاعیه گمنامی صادر شده و در یک اجلاس که خیلی مشخص نبود چه کسانی در‌ آن حضور دارند منتشر شده و فردی هم به عنوان دبیر جلسه اعلامیه‌ای داده و گفته ایران باید تحت فشار قرار گیرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: این موضوع را دوستانه به کشورهای همسایه می‌گویم البته ما با همه کشورهای همسایه رابطه خوبی داریم، فقط تعدادی از کشورها در جنوب ایران هستند که مشکلاتی دارند. همه به خوبی ‌می‌دانند که قدرت تسلیحاتی ایران به نفع کل منطقه است، از سلاح برای دفاع از خودمان در برابر اجانب استفاده می‌کنیم و علیه همسایه‌ها نیست. اما آنهایی که ذخایر شما را استفاده ‌می‌کنند و می‌گویند با همسایه‌تان خوب نباشید، دشمن شما هستند.

وی یادآور شد: زمانی که صدام به کویت حمله کرد ایران اولین کشوری بود که این اقدام را محکوم کرد در مقام عمل به کویت کمک کردیم. نشان دادیم که طرفدار کشورهای منطقه و به دنبال ثبات هستیم اگر چراغ سبز نشان داده بودیم، امروز صدام علاوه بر کویت، کل عربستان، قطر و امارات را نیز اشغال می‌کرد. صدام در نامه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نوشت که با شما در ۸۰۰ کیلومتر مرز آبی داریم و همه کشورها را خواهیم گرفت.

روحانی گفت: دشمن علیه ایران ناموفق خواهد بود و بدانید که ایران در آنچه که انجام می‌دهد طبق قانون و بر اساس مصالح خود و منطقه پیروز خواهد بود.

وی با اشاره به حادثه انفجار لبنان، خاطرنشان کرد: مردم لبنان دچار خسارت عظیم و بزرگی شده‌اند. مردم عزیز لبنان در آنجا کشته و مجروح شده و کابینه آن دچار مشکل شده است. معتقدیم الان وقت سوءاستفاده از حادثه لبنان نیست؛ امروز وقت کمک به مردم لبنان است و همه باید به آنها یاری برسانند.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران کمک خودش را از ساعت اول آغاز کرد دو فروند هواپیمای ۷۴۷ فرستاد همین روزهای اخیر دوباره دو فروند هواپیما خواهد فرستاد، دارو تجهیزات و مواد مورد نیاز آنها را فرستاده‌ایم، گفت: همچنین تلفنی به رئیس‌جمهور لبنان قول دادم که اگر چیزی مورد نیاز آنها است بگویند تا به آنها کمک کنیم. حتی در بازسازی لبنان می‌توانیم به‌ آنها کمک کنیم.از سایر کشورها می‌خواهیم که به لبنان کمک کنند، لبنان احتیاج به آرامش دارد و مطمئن هستیم مردم عزیز و قوی لبنان که در حوادث مختلف سربلند بوده‌اند، در این حادثه هم موفق خواهند بود و از روزهای سخت عبور خواهند کرد.

حسن روحانی دولت آمریکا هئیت دولت برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر