کد خبر: 952776 A

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح امروز -چهارشنبه- به ریاست محمد قالیباف بررسی برنامه و صلاحیت حسین مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اخذ رای اعتماد را در دستور کار خود قرار دادند

به گزارش خبرنگار ایلنا، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه ۲۲مرداد) به ریاست محمدباقر قالیباف و با حضور ۲۲۱ از نمایندگان در حالی برگزار شد که بررسی برنامه و صلاحیت حسین مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اخذ رأی اعتماد در اجرای ماده ۲۰۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در اولین دستور کار جلسه امروز قرار گرفت.

مجلس به مدرس خیابانی اعتماد نکرد

در این جلسه  پس از استماع صحبت‌های موافقان و مخالفان و دفاع وزیر پیشنهادی، وکلای ملت با ۱۰۴ رأی موافق، ۱۴۰ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع با تصدی مدرس خیابانی در وزارت صمت مخالفت کردند و به وی رأی اعتماد ندادند.

حضور معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت

اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت حاضر شد.

گزارش کمیسیون صنایع درباره بررسی صلاحیت مدرس خیابانی

حجت الله فیروزی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۲ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره برنامه های وی را قرائت کرد.

بسمه تعالی

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

ضمن آرزوی سلامتی برای ملت بزرگ ایران، بازگشت به نامه شماره  ۳۰۴۷۸/۱۲/ د مورخ  ۱۵/۰۵/۱۳۹۹ و در اجرای ماده (۲۰۲)‌ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی صلاحیت، انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر محترم پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت و تطبیق آن‌ها با اسناد بالادستی، جلسه‌ای در روز یکشنبه مورخ  ۱۹/۰۵/۱۳۹۹ با حضور آقای مهندس حسین مدرس خیابانی و اعضای محترم این کمیسیون تشکیل گردید.

اینک گزارش آن جهت استحضار نمایندگان محترم تقدیم می‌گردد.

گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

در راستای بررسی صحت مدارک تحصیلی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در مقاطع مختلف دانشگاهی موضوع طی نامه شماره ۳۰۸۱۹ مورخ  ۱۵/۵/۱۳۹۹ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام گردید که بر اساس مکاتبه شماره ۸۹۰۲۱ مورخ ۱۹/۵/۱۳۹۹ آن وزارتخانه مدارک تحصیلی مشارالیه در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد که در سوابق وزیر محترم پیشنهادی اشاره گردیده مورد تائید قرار گرفت.

نتایج بررسی تطبیقی برنامه‌های ارائه شده ایشان برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اسناد بالادستی توسط کمیسیون و  معاونت محترم نظارت مجلس شورای اسلامی، حکایت از آن دارد که شصت و سه درصد (۶۳%) برنامه‌های پیشنهادی با احکام فوق الذکر" منطبق" و بیست و هشت درصد (۲۸%) از موارد" همسو" است. به‌علاوه نتایج حاصله نشان می‌دهد در نه درصد (۹%) موارد نیز به احکام اشاره ای نشده است و این در حالی است که هشت درصد (۸%) از این عدم توجه، مربوط به احکام برنامه ششم توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران است.

در جلسه مزبور با طرح سؤالات متعدد در ابعاد تخصصی و فنی، مدیریتی و اجرایی از طرف نمایندگان محترم عضو کمیسیون و استماع دیدگاه‌ها و پاسخ‌های ایشان، صلاحیت وزیر محترم پیشنهادی مورد ارزیابی قرار گرفت.

در مجموع پس از بحث و تبادل نظر، اعضای حاضر در جلسه مورخ  ۱۹/۵/۱۳۹۹ کمیسیون، صلاحیت ایشان را برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد بررسی قرار داد و توصیه نمود.

با عنایت به شرایط خاص کشور از بابت تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی و همچنین نقش و اهمیت حوزه صنعت و معدن در اقتصاد کشور با میزان تاثیرگذاری در چهل درصد (۴۰%) تولید ناخالص داخلی، سی درصد (۳۰%) اشتغال و هفتاد و پنج درصد (۷۵%) صادرات غیرنفتی و با بهره‌گیری از تجربیات حاصل از جلسات متعدد کمیسیون با مدیران ستادی و صفی وزارتخانه در موضوعات مختلف و همچنین به منظور تحقق منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و اجرای سیاست‌های کلی نظام و همچنین برای رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله کشور و تحقق مفاد سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشورو قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌شود وزیر محترم پیشنهادی برای راهبری وزارت صنعت، معدن و تجارت با حل مشکلات معیشتی مردم ناشی از افزایش قیمت‌ها، واحدهای صنعتی و معدنی، ارتقاء شهرک ها و نواحی صنعتی، توجه ویژه به اکتشافات و  افزایش ظرفیت استخراج معادن غیرنفتی، افزایش ظرفیت‌های تولید پتروشیمی و صنایع پائین دستی آن، افزایش ظرفیت زنجیره فولاد، بهبود و ساماندهی بازار و صنعت خودروسازی، افزایش ظرفیت تولید دارو و افزایش ظرفیت سیمان موارد و محورهای زیر را با ارزیابی‌های مستمر، تدوین راهکارهای عملیاتی، برنامه‌ریزی دقیق و اجرای مناسب مورد توجه ویژه قرار دهد و گزارش عملکردی را در مقاطع سه ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید:

توجه به مدیریت وزارتخانه:

فراجناحی عمل کردن، اولویت دادن به تخصص، توانمندی و تعهد افراد در واگذاری مسئولیت ها

مبارزه جدی با فساد اداری در سطح وزارتخانه

اولویت  در بکارگیری مدیران جوان و تحول گرا

فراهم نمودن زمینه تربیت نیروهای جوان

بکارگیری نیروهای متخصص و توجه به توانمندی وتعهد افراد در واگذاری مسئولیت‌ها، پشتیبانی از تصمیمات کارشناسی و علمی

مدیریت تولید بر مبنای جهش تولید و ساخت داخل:

فعال‌سازی واحدهای راکد صنعتی دارای مزیت و ظرفیت‌های خالی واحدهای صنعتی و معدنی

ارتقای توان تولید ملی

صیانت از منابع ارزی کشور و هدایت منابع جهت تقویت تولید داخل

حمایت از تولید کالای ایرانی

هماهنگی با سایر وزارتخانه‌ها جهت رونق تولید به‌ویژه با وزارت امور خارجه برای تعیین رایزنان بازرگانی در سفارتخانه‌های ایران برای  افزایش صادرات

افزایش سهم بخش صنعت در تولید داخلی و افزایش ارزش افزوده بخش صنعت

ارتقاء سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی با دستیابی به فن‌آوری‌های نوین با احیاء و فعال‌سازی و راه اندازی معادن غیرفعال و راکد و رهاسازی معادن بلوکه شده و تجهیز و نوسازی معادن

ایجاد و توسعه خوشه‌های صنعتی از طریق تقویت صنایع کوچک و متوسط

رعایت سیاست‌های پدافند غیرعامل به منظور کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت‌ها و ارتقای پایداری ملی

داخلی سازی قطعات و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین

اقدام عملی در تکمیل طرح‌های نیمه تمام با اولویت طرح های دارای پیشرفیت فیزیکی بالا

افزایش و تقویت ارتباط با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی برای حل مسائل مرتبط با تجارت داخلی و خارجی

کاهش وابستگی به واردات و مسدود کردن راه واردات غیرضرور وافزایش تولید محصولات صادراتی صنعتی

مدیریت و تنظیم بازار

بهبود معیشت و سفره مردم با ساماندهی جریان گردش کالا از تولید تا مصرف و کارآمد کردن نظام توزیع کالاها با تاکید بر کالاهای اساسی و ضروری

همکاری با نهادهای مرتبط در کنترل و مدیریت موثر پدیده قاچاق کالا و بازارهای غیررسمی

چابک سازی شبکه توزیع و دسترسی گسترده به شبکه توزیع کالا با ایجاد بانک اطلاعاتی جامع مورد نیاز تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان

تسهیل دسترسی به آمار و اطلاعات با تکمیل و راه اندازی سامانه‌های مرتبط با تولید و تجارت به منظور شفاف سازی

تقویت نقش انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و تشکل‌های خصوصی، تعاونی‌ها و مردم‌نهاد در تصمیم‌سازی سیاست‌های تنظیم بازار

حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط و سرمایه گذاران در بخش‌های صنعت و معدن

مدیریت توسعه صادرات و کنترل واردات

تقویت دیپلماسی اقتصادی با تمرکز بر ورود به بازارهای جهانی برای صادرات کالا

رصد مستمر و پایش موجودی و قیمت کالا ها

پیگیری تبادلات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه

افزایش ارزآوری ناشی از صادرات غیرنفتی

تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های موافقتنامه‌های ترجیحی، اتحادیه‌ها و پیگیری تبادلات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه

هماهنگی میان تنظیم بازارداخلی، مدیریت واردات و توسعه صادرات

استفاده حداکثری از ظرفیت و پتانسیل استان‌ها و بازارچه‌های مرزی و مناطق آزاد

پیگیری کاهش هزینه‌های مبادله در فرایند توزیع

توجه به فرصت‌های رشد و ارتقای تولید با خروج شرکت‌های رقیب خارجی

امروز روز بررسی عملکردهاست نه روزمه‌ها/ شجاعت مقابله با مافیاها را در مدرس خیابانی ندیدیم

  محسن زنگنه نماینده حوزه انتخابیه تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در مجلس صبح امروز چهارشنبه در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت صمت، در مخالفت با حسین مدرس خیابانی در سخنانی گفت: مخالفت امروز ما با شخص آقای مدرس خیابانی نیست، مخالفت با عملکرد یک ساله بزرگترین وزارتخانه دولت است که معیشت و تولید به آن گره خورده است و متاسفانه آقای مدرس خیابانی شما به عنوان قائم مقام سهم بزرگی در آن دارید. بپذیرید که نمی‌توان عملکرد شما را نادیده گرفت، رزومه شما رزومه خوبی است اما امروز روز بررسی رزومه‌ها نیست، روز بررسی عملکردها است.

وی ادامه داد: چند دهه است که تولید ایران توسط بخش بازرگانی و واردکنندگان به گروگان گرفته شده است، می‌دانید معرفی شما به عنوان وزیر صمت، به چه منظور است؟ دولت اصرار داشت که وزارت بازرگانی از صنعت و معدن جدا شود و از آنجا که مجلس مقاومت کرد در نهایت آقای مدرس خیابانی به عنوان قائم مقام در وزارت صمت منصوب شد و نقش همان وزیر بازرگانی را ایفا کرد و در این حوزه از وزیر سلب اختیار شد.

زنگنه در ادامه اظهار داشت: در طول این ۱۵ ماه حضور شما چه ارزهایی برای واردات اختصاص یافت، آیا شما در این خصوص باید پاسخگو باشید یا نه؟ در این مدت شما طرفدار اتاق بازرگانی و واردکنندگان بوده‌اید.

وی افزود: در اینجا سوال این است که چرا باید واردات شیرخشک ممنوع باشد؟ چرا صادرات شیر و لبنیات ممنوع است؟ شما در کمیسیون گفتید که در این سه ماه ۹۵درصد از وقت را صرف بازدید از بخش‌های تولیدی کرده‌اید، این وقت گذاشتن‌ها چه آورده‌ای داشته است؟ در بخش فولاد آیا انحصارها شکسته شد؟ کنسانتره و گندله در اختیار چه کسانی است؟ با توجه به همه این مواردی که گفته شد تصور ما این است که حضور شما در وزارتخانه با منافع بخش جهش تولید منافات دارد.

نماینده تربت حیدریه با اشاره به افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر، بیان داشت: در حوزه بازار امروز ملت ایران که شنونده این مذاکرات هستند باید قضاوت کنند، شما فرمودید علت افزایش‌ها در بازار شاخص‌های اقتصادی کلان است، حال به ما بگویید ملت و مجلس باید از چه کسی سوال کنند؟ اگر بپذیریم افزایش قیمت‌ها به جهت جهش شاخص‌های کلان اقتصادی بوده است که اینطور نیست، علت اختلاف قیمت از درب کارخانه تا بازار را هم برعهده شاخص‌های اقتصادی بگذاریم؟ همان خودروسازی که شما فرمودید خودروساز هنوز در حال ضرر است و قیمت‌ها باید افزایش یابد چرا باید قیمت درب کارخانه با بازار ۴۰درصد تفاوت داشته باشد؟ یا در فولاد چرا چند درصد تفاوت است؟ میان قیمت درب کارخانه و قیمت بازار؟

وی ادامه داد: نکته دیگر این که اقتصاد امروز کشور ما در دست مافیاهای مختلفی است هم در صنعت، هم معدن و هم کالاهای اساسی، ما امروز به یک وزیر شجاع نیاز داریم، کسی که بتواند با این مافیاها برخورد کند و متاسفانه ما در این سه ماه در شما این ویژگی را ندیدیم و اگر امروز به مدرس خیابانی رای دهیم هیچ پاسخی برای ملت ایران نداریم. 

رأی به خیابانی رأی به احتکار است/ جَنگ اقتصادی را با جُنگ اقتصادی اشتباه گرفته‌اند

حسینعلی حاجی دلیگانی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۲ مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه و صلاحیت وزیر پیشنهادی «صمت» گفت: آقای خیابانی از نسل قدیم بازرگانی، نسل چرتکه است، اینها از مفهوم رقابت و فناوری اطلاعات درستی ندارند، ما با خیابانی و خیابانی‌ها مشکلی نداریم مشکل ما با قانون‌شکنی افراد است.

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشکل ما عدم عمل به قانون است. ۷ سال است که قانونشکنی می‌کنند، قرار بود برای کالاها شناسه رهگیری ایجاد کنند تا قاچاق کالا به صفر برسد، اشتغال به رونق بیفتد، گران فروشی از بین برود، گران فروشی ۲۵ میلیارد تقاضا برای ارز کاهش یابد، مالیات بر ارزش افزوده اخذ شود اما؛ شناسه رهگیری و کد یکتا را اجرایی نکردند.

وی ادامه داد: این‌ها به جای این‌که مسئولیت قاچاق کالا را بر عهده بگیرند، در گزارششان بر خلاف گزارش مجلس شورای اسلامی قاچاق را نصف کرده است، با بازی با اعداد قاچاق کالا کم نمی‌شود.

نماینده شاهین شهر با بیان اینکه مدیری را که نامش به عنوان اخلالگر است  برای وزرات صمت پیشنهاد می‌دهند، گفت: بهترین دلیل برای رأی به مدرس خیابانی همین رفتارهاست، هندوانه در بسته که نیست، هندوانه در باز است چرا که ۱۵ ماه با اختیارات وزیر در وزارتخانه بوده است اما کاری نکرده بلکه قانون‌شکنی بسیار انجام داده است.

وی تاکید کرد: رأی به خیابانی رأی به احتکار است. کسی را پیشنهاد داده‌اند که جرأت نمی‌کند پایش را در بازارهای کشور بگذارد، در مجلس برای گرفتن رأی اعتماد تردد می‌کند، آقایان ما نماینده کدام مردم هستیم؟ آیا اگر بنا بود مردم به خیابانی رأی دهند، رأی می‌دادند؟ آن‌ها می‌خواهند خودرو بخرند، می‌خواهند جهزیه بخرند اما نمی‌توانند.

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: آقای خیابانی در خیابان امین حضور در تهران حاضر شود و به کارگرانی که برای دختران‌شان آمده‌اند جهزیه بخرند جواب دهند. بنده تعهد می‌دهم هرچه آن‌ها گفتند قبول کنم بگوین به خیابانی اعتماد کن،‌ اعتماد می‌کنم.

وی گفت: یکی دیگر از مشکلات ما با خیابانی نادیده گرفتن اقتصاد مقاومتی، عدم رصد هوشمندانه و واردات است. ما را مدرس خیابانی‌ها تحریم کرده‌اند همان‌هایی که جَنگ اقتصادی را با جُنگ اقتصادی اشتباه گرفتند که از طرفی همزمان ۲ میلیارد و ۳۰۰ دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را به یک نفر داده‌اند.

به مدرس خیابانی رأی ندهید تا رئیس‌جمهور به صحن بیاید

علی اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با حسین مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت، اظهار کرد: مردم بی‌پناه استخوان‌های‌شان به دلیل گرانی و سیاست‌های غلط این دولت خرد شده است، واقعا باید به داد این مردم برسیم.

وی افزود: می‌گویند ایشان در وزارت بازرگانی سوابق طولانی دارد، همین سوابقی که ایشان دارد قریب به ۲۰ سال خارج از دولت است؛ چون آقای رییس‌جمهور وزارت بازرگانی را می‌خواست؛ امروز هم معرفی آقای مدرس خیابانی به همین منظور است. 

نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت: در همین ۱۵ ماهی که ایشان با فشار رییس‌جمهور و شاید بهتر است بگوییم با فشار رییس دفتر رییس‌جمهور به عنوان قائم مقام تام‌الاختیار منصوب شد چه عملکردی داشته است؟

وی درباره نوسانات بازار خودرو نیز گفت: چرا می‌گویید قطعه نداریم؟ همه آهن آلات افزایش قیمت داشته، ورق و فولاد چه ربطی به ارز دارد؛ لوازم خانگی ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است؛ لپه ۳۶ هزار تومان شده است یعنی افزایش قیمت ۱۰ برابری داشته؛ بخشنامه‌هایی که برای موبایل ابلاغ کردید چه نتیجه‌ای داشت؟

عنابستانی بیان کرد: عملکرد شما در طول این ۱۵ ماه واقعا اسفناک است، ما نسبت به مردم مسئول هستیم و باید وزیری بگذاریم که بتواند این شرایط سخت را مدیریت کند؛ ما جواب مردم و خدا را چگونه بدهیم؟

وی گفت: نهاده‌های دامی وضعیت خوبی ندارد، اخباری رسیده است که نهاده‌های دامی الان در بندر و در گمرک جمهوری اسلامی فاسد شده و شما نتوانسته‌اید این نهاده‌ها را وارد کنید.

وی اضافه کرد: هر کدام از این سیاست‌ها را ببینیم، متوجه می‌شویم که آقای مدرس خیابانی تنظیم بازار را خراب کرده و صادرات را کاهش داده است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما را از نفر بعدی نترسانید، افزود:  مجلس انقلابی طبق حجت شرعی و در دفاع از مردم رأی می‌دهد؛ به نظر می‌رسد که آقای رئیس‌جمهور کار مهم‌تری داشته است که امروز برای دریافت رأی اعتماد تشریف نیاورده‌اند.

عنابستانی ادامه داد: عزیزان رأی ندهید تا آقای رئیس‌جمهور کسی را معرفی کند تا خودشان به صحن بیایند و مجلس انقلابی در رأس امور و سرجای خود قرار بگیرد.

مدرس خیابانی ید طولانی در مبارزه با فساد دارد

حجت‌الاسلام سید سلمان ذاکر در جلسه علنی امروز( چهارشنبه ۲۲ مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه و صلاحیت وزیر پیشنهادی «صمت» در موافقت با مدرس خیابانی بیان کرد: نباید همه مشکلات کنونی کشور را به گردن آقای مدرس خیابانی انداخت، نباید همه نواقص و آسیب‌ها را به ایشان منتسب کرد و صغرا، کبرا چید و نتیجه گرفت.

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنگامی که رئیس‌جمهور آقای مدرس خیابانی را برای وزارتخانه معرفی کردند، ایشان در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها حاضر شدند و سوالات را پاسخ دادند.

وی با اشاره به اینکه یکی از اشکالات اساسی که به ایشان وارد می‌شد، این بود که سیاست‌زده هستند و از افراد فتنه‌گر استفاده می‌کنند، عنوان کرد: آقای خیابانی در پاسخ به صراحت گفت که اگر با مستندات چنین فردی را معرفی کنید، بلافاصله او را اخراج می‌کنم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از روزمه‌های مدرس خیابانی  فراحناجی عمل کردن و توجه  توجه به تخصص، توانمندی و تعهد افراد در واگذاری مسئولیت‌ها از ویژگی‌های بارز رزومه آقای مدرس خیابانی است.

وی خاطرنشان کرد: مدرس خیابانی ید طولانی در مبارزه با فساد دارد و اراده جدی برای تحقق آن را به کار گرفته و البته که مبارزه با فساد جزو سیاست‌های کلی رهبر معظم انقلاب، ‌مطالبه مردم و خواسته قوه قضائیه است.

ذاکر ادامه داد: آقای مدرس خیابانی بیش از یک سال قائم مقام وزیر صنعت بوده و چندین ماه نیز در کسوت سرپرستی این وزارتخانه انجام وظیفه کرده است، بنابراین اکنون اشراف کامل بر وزارتخانه، ‌نواقص‌ها و آسیب‌ها دارد. آقای خیابانی برای احیای واحدهای راکد تلاش می‌کنند، در حوزه انتخابیه بنده این اتفاق افتاد، ورود پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد:  اساسا مشکل ما ضعف دیپلماسی اقتصادی است که باید به مرزهای اقتصادی توجه کرد، موضوعی که وزیر پیشنهادی صمت آن را در دستور کار قرار داده و می‌خواهد به صادرات به گونه دیگر نگاه کند.

نماینده ارومیه بیان کرد: شرکت‌های خودروسازی اعلام کردند که خودروها را به موقع تحویل می‌دهند اگر فکر می‌کنید دروغ می‌گویند تحقیق و تفحص کنید.

وی در پایان گفت: روزمه آقای مدرس خیابانی مبتنی بر توجه به معیشت و جیب مردم است، البته که ما هم خواسته‌هایی داریم از جمله این که موضوع ارز تعهدی برای صادرات را حل و فصل کنند. بدانید که ما به فکر مصلحت نظام، معیشت مردم و  خنثی کردن نقشه‌های دشمنان هستیم.

مافیاها امروز در حال مدیریت مجلس هستند تا به مدرس خیابانی رای ندهیم

علی بابایی کارنامی نماینده ساری در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت، در موافقت با مدرس خیابانی، در سخنانی گفت: نمایندگان محترمی که مخالف هستید، حرف‌های شما درست است اما چرا مدرس خیابانی باید پاسخ بدهد؟ کسی مانند مدرس خیابانی که دارای سوابق روشنی در حوزه صنعت است و از ابتدا در این حوزه بوده است، چرا باید عملکرد مجالس هشتم، نهم و دهم را پاسخ دهد؟

وی ادامه داد: چرا سوالی که از رییس‌جمهور کردیم را گرو گرفتید؟ مدرس خیابانی را که من می‌شناسم همان کسی است که در روزهای گذشته تشکل‌های کارگری و تولیدکنندگان با من تماس گرفتند و از او اظهار رضایت کردند.

بابایی در ادامه اظهار داشت: وزیر صمت باید پاسخگو می‌بود که پاسخگو نشد، ما نباید حتی یک ساعت و یک روز این وزارتخانه مهم را بدون متولی بگذاریم.

وی در ادامه خطاب به مخالفان مدرس خیابانی، گفت: دوستان از قیمت خودرو و فولاد سخن گفتند، حال سوال این است مافیای خودرو و فولاد چه کسانی هستند؟ کسانی هستند که بیرون نشسته‌اند و دارند شما را مدیریت می‌کنند و امروز تلاش دارند ما را مدیریت کنند که به مدرس خیابانی رای ندهیم.

بابایی در پایان اظهار داشت: ما مجلس یازدهم هستیم برای ما مردم و مقام معظم رهبری مهم است، رهبری فرمودند که تعامل کنید، ما مدرس خیابانی را انتخاب کردیم چون در دوره سرپرستی هر بار از اون خواستیم در کمیسیون حاضر شد، همچنین او نسل جوان هم است و کسانی شعار جوانگرایی می‌دهند چرا اکنون از او حمایت نمی‌کنند؟

ارز جهانگیری باعث شد مافیاها مملکت را از بین ببرند/ کارچاق‌کن‌ها در راهروهای مجلس متولد می‌شوند

عباس گودرزی در  جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه و صلاحیت وزیر پیشنهادی در مخالفت با مدرس خیابانی گفت: امروز روز امتحان مجلس یازدهم است، این مجلس هیچ دعوای جناحی با هیچ یک از مسئولان کشور ندارد و شاخص ما انقلابی‌گری، منافع مردم و معیشت اقشار ضعیف است.

نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی افزود: وزیر پیشنهادی توان جمع کردن وزارت صمت را ندارد، شما ۱۵ ماه در حساس‌ترین شرایط کشور، در بالاترین سمت در وزارت صنعت اختیار داشتید و حوزه بازرگانی را نیز مدیریت کردید اما نتیجه‌ای حاصل نشد.

وی افزود: آقای رئیس‌جمهور تمام کشور را برای وزارت بارزگانی معطل کرد و هنگامی که جواب نگرفت با مشاورانش طرح به مجلس آورد، به طوری که  معاون امور مجلس وقت وزارت صمت قربانی این لایحه شد اما بعد از آن دولت باز هم اصرار کرد و طرحی در این خصوص ارائه شد و در نتیجه آن وزیر وقت نیز قربانی این موضوع شد در حالی که اگر این همه دغدغه خرج مبارزه با گرانی می‌شد، وضع کشور این نبود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:  به طور رسمی اعلام شد که افزایش قیمت و تورم کالاهای اساسی بیش از کالاهایی بود که به آنها ارز ۴ هزار و ۲۰۰ و ارز جهانگیری تعلق گرفت و امروز سوال اینجاست که این ارزها کجا خرج شد و چرا باعث شد مافیا مملکت را از بین ببرند.

وی خطاب به قالیباف که ریاست مجلس را بر عهده دارد، گفت: آقای قالیباف شما را به خدا قسم رویه رأی اعتماد را اصلاح کنید، چرا کسی که می‌خواهد رأی اعتماد بگیرد با خود خدم و حشم به مجلس می‌آورد، آقای رئیس کارچاق‌کن‌ها در راهروهای مجلس متولد می‌شوند که باید جلوی آنها گرفته شود.

گودرزی گفت: بیشترین اختلاف قیمت از درب کارخانه تا بازار در زمان تصدی سرپرستی وزارت صمت از سوی مدرس خیابانی بود، در آن زمان پراید ۱۳۲ درصد و سایر کالاها همچون کنجاله، میلگرد و آهن با درصدهای بالا افزایش قیمت داشته‌اند لذا به گفته شخص رئیس‌جمهور بدبختی ما از تحریم نیست بلکه از سوءمدیریت است.

وی تاکید کرد: این جلسه نباید جلسه رأی اعتماد به مدرس خیابانی بلکه باید جلسه پاسخگویی وی به ناکارآمدی‌ها باشد، آیا قحط‌ الرجال شده است؟ مدرس خیابانی ۱۵ ماه مسئولیت داشت و این در شأن مجلس نیست که به علت زمان کمی که از عمر دولت باقی مانده، با عجله به وی رأی اعتماد دهیم.

در سال آخر دولت، برخی جریان‌ها می‌خواهند مجلس را تحت تاثیر قرار دهند

سید احمد رسولی‌نژاد نماینده دماوند و فیروزکوه صبح امروز در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت در موافقت با مدرس خیابانی، طی سخنانی گفت: همکاران عزیز من در ادوار مختلفی که در مجلس حضور داشتم، هیچ گاه به عنوان موافق وزرا صحبت نکرده‌ام، در دوره پنجم که نماینده بودم به عنوان یکی از جدی‌ترین مخالفیان همین آقای جهانگیری که امروز معاون اول رییس‌جمهور هستند و آن روز به عنوان وزیر صنایع و معادن معرفی شده بودند، صحبت کردم اما این بار برای نخستین بار می‌خواهم به عنوان موافق وزیر پیشنهادی صحبت کنم.

وی ادامه داد: سابقه شناخت من از آقای مدرس خیابانی به مجلس هفتم باز می‌گردد، از همان زمان تا امروز هربار که از دوستان می‌پرسیدم همواره دیانت، سلامت و پیگیری ایشان مورد تایید دوستان بود، در همین چند ماه که ما در کمیسیون صنایع حضور داشتیم، گزارش‌های مختلفی علیه ایشان به ما می‌رسید اما متوجه هستیم که اغراض و سوءنیت‌های پشت این گزارش‌ها چه مواردی است.

رسولی‌نژاد در ادامه اظهار داشت: با توجه به اینکه اکنون سال آخر دولت است، برخی جریان‌ها هستند که می‌خواهند مجلس را تحت تاثیر قرار دهند، من در سال‌های آخر دولت‌های سازندگی و اصلاحات هم در مجلس بودم و با این فضاسازی‌ها آشنا هستم.

وی افزود: البته ما از ایشان می‌خواهیم که حتما افراد توانمند را به کار بگیرند و از بکارگیری افراد وابسته به فتنه که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم بود، خودداری کنند.

نماینده دماوند در بخش دیگر سخنان خود، بیان داشت: درخصوص رزومه‌ آقای مدرس خیابانی باید بگویم، ما در دوره‌های مختلف وزرای پیشنهادی داشتیم که حتی یک روز هم سابقه کار دولتی نداشتند، اما ایشان رزومه خوبی دارند و در بخش‌های مختلف وزارتخانه پله پله کار کردند و بالا آمده‌اند.

وی افزود: برخی سوال‌هایی که نمایندگان اکنون از مدرس خیابانی می‌پرسند همان سوال‌هایی است که ما با ۱۹۴ امضا به هیات رییسه دادیم تا از رییس‌جمهور بپرسیم و ای‌کاش هیات رییسه محترم اجازه می‌داد مطرح شود، چرا که امروز همکاران نماینده همه مشکلات و عملکرد دولت را از مدرس خیابانی می‌پرسند.

خارج از سیاست‌زدگی و دور از حب و بغض به مدرس خیابانی رأی بدهیم

محمد خدابخشی در  جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۲مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه و صلاحیت وزیر پیشنهادی «صمت» گفت: مسند مدیریت مسئولیتی الهی است که به وزیر سپرده می‌شود و باید از این امانت الهی مراقبت کند، خداوند در قرآن مجید به این موضوع اشاره می‌کند و دستور می‌دهد امانت را به اهلش بسپارید. با بررسی ادبیات در سطح ملی و بین‌المللی در خصوص معیارهای موجود انتخاب مدیران در طی سال‌های اخیر معیارها را می‌توان از حیث نوع نگاه به ۸ معیار عمده تقسیم کرد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: ویژگی‌های مهم اخلاقی، سوابق مرتبط، ویژگی‌های علمی و تخصصی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، رعایت شایسته‌سالاری، توانایی جسمی و ذهنی، مهارت ارتباطی و انسانی، آگاهی و توان انجام وظایف مدیریتی و همچنین ارزیابی برنامه‌های پیشنهادی از جمله ابعاد مهم انتخاب مدیر شایسته است.

وی افزود: بر اساس معیارهای مذکور که همه آنها برگرفته از مبانی نظری روشن و متکی بر آموزه‌های دینی است و بدون حب و بغض و به صورت احساسی باید ارزیابی شود و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنیم، از اینکه هم اینک در جایگاه دفاع از جوان متعهد، دلسوز و متخصص و توانمند در محضر نمایندگان ایستاده‌ام به خود می‌بالم و با افتخار اعلام می‌کنم شخصی که برای تصدی وزارت به مجلس معرفی شده است، فردی است که امتحان خود را در دوران تصدی قائم مقامی وزارت صمت در حوزه بازرگانی و همچنین سرپرستی این وزارتخانه به خوبی پس داده است از این رو مشکلات موجود و انتقادات همراهان متوجه دولت است و نه فقط این وزارتخانه. همه مسئولیت‌ها و انتظارات را نباید از وزارتخانه خاص مطالبه کنیم.

خدابخشی با بیان این‌که توانمندی، درایت و سختکوشی خود را با اقدام عملی و پرهیز از حاشیه به اثبات رسانده است، مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در خصوص توجه به جهش تولید عنوان فرمودند که میدان تولید را برای کار مردمی باز کنید، عنوان کرد: ایشان مردمی‌ترین جوانی است که برای اولین بار از متن وزارت صنعت، معدن و تجارت، بدنه کارشناسی و نخبگان متعهد و متخصص به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است، وی ۱۸ سال سابقه کارشناسی و مدیریتی در این مجموعه عظیم را به ثبت رسانده است.

وی گفت: ایشان کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت و دانشجوی دکتری مدیریت استراتژیک بوده  و سال‌ها در همین وزارتخانه در مسئولیت‌های مختلفی ارائه خدمت نموده است. وی در دوران قائم مقامی و همچنین سرپرستی وزارت صمت سربازی صبور و توانمند بوده و در مقابل تمامی فشارهای غرب و تحریم و بحران کرونا خم به ابرو نیاورده و با کار جهادی، ایستادگی و پایداری تولید را تضمین کرده است. در اوج شیوع کرونا که رسانه‌های غربی به تمسخر مدیران ما را که در مواجهه با بیماری گرفتار شده‌اند اعلام کردند ایران توانایی مقابله با این بیماری را ندارد و به زودی دچار فروپاشی اقتصادی می‌شود اما عملکرد ایشان موجب شد از این مشکلات سربلند بیرون بیاییم در حالی که در کشورهای خارجی برای تهیه ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده مشاجرات سهمگینی رخ داد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: در بازه زمانی تحریم فشارهای شدید بین‌المللی برای انزوای ایران و مسدود شدن کانال‌های بانکی که تأمین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید با دشواری مواجه بود و بسیاری از واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه کرده بود، وی توانست با تکیه بر توان و ظرفیت داخلی اقدام به احیای صنعت و پایداری تولید کند. بنده با غرور اعلام می‌کنم که ایشان در طول تصدی وزارت صنعت، تولید کشور در شرایط شیوع کرونا علیرغم سقوط در دیگر کشورها به شکل قابل توجهی در ایران رشد کرد.

وی در پایان گفت: آقای مدرس خیابانی را می‌توان به جرأت مدیری مدبر، توانمند و متعهد و موفق در کشور نامید و رأی اعتماد به ایشان بی‌گمان رأی به خودکفایی، ثبات بازار، ثبات قیمت‌ها، قطع وابستگی، تولید ملی، دوری از حاشیه‌ها، نخبه‌پروری و استفاده از نیروی توانمند داخلی و شعار ما می‌توانیم، است. اگر بخواهیم خارج از سیاست‌زدگی و دور از حب و بغض رأی بدهیم وی گزینه مناسبی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

 

انتصاب مدیران جوان و شایسته را در دستور کار قرار می‌دهم

حسین مدرس خیابانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۲ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت خود به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، ضمن تشکر از نمایندگان، هیات رئیسه مجلس، اعضا و هیات رئیسه کمیسیون ها به جهت تخصیص زمان جهت بررسی برنامه های پیشنهادی خود گفت: از حُسن اعتماد و عنایت رئیس جمهور نیز سپاسگزارم و از معاون اول رئیس جمهور و اعضای هیات دولت که در جلسه حاضر شدند، تشکر و قدردانی می کنم.

وی افزود: امید دارم به یاری خداوند متعال و به کمک نمایندگان و همت و صبوری مردم ایران، به ویژه صنعتگران، تولیدکنندگان، تجار، اصناف و بازرگانان و فعالان عرصه علم و دانش بتوانم خدمتگذار کوشا و سرباز صدیقی برای پیشبرد عالی نظام جمهوری اسلامی در این شرایط سخت بوده و شکر این اعتماد را بجا آورم.

وزیر پیشنهادی صمت تصریح کرد: شرایط کنونی سخت و البته اعتلابخش است. سخت به جهت جنگ اقتصادی تحریمی از سوی دشمنان کینه توز این مرز و بوم به سرکردگی آمریکای جنایتکار که با شیوع ویروس منحوس کرونا تقارن یافته و بی سابقه ترین و ظالمانه ترین فشار اقتصادی را ایجاد کرده؛ و اعتلابخش از این جهت که فرصت هایی را در این شرایط برای کشور از جهت خودکفایی و بلوغ توانمندی ها و ظرفیت های تولید و صادرات با اتکا به متخصصان داخلی به وجود آورده است.

مدرس خیابانی ادامه داد: مدیریت جهادی و تلاش همه ارکان نظام با در نظر گرفتن سه رکن اصلی حاکمیت، مردم و نهادهای انقلابی و جهادی در مدیریت دوران شیوع بیماری کرونا در کنار ابتکار هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال جاری به عنوان سال جهش تولید از مصادیق تعالی بخشی است و در این شرایط سخت تحریم برای خوداتکایی و استقلال صنعت، فرصت بی بدیلی شمرده می شود.

وی با اشاره به اهداف، سیاست ها و ماموریت های خود در بخش صنعت، معدن و تجارت به عملکرد دوره سه ماهه سرپرستی و دوره یکساله قائم مقامی خود در وزارتخانه صمت، گفت: از رویکردهای اصلی این برنامه که حاصل تلاش و بررسی های دقیق و حضور میدانی در بازدید از واحدها و شهرک های صنعتی و معدنی، تشکیل جلسات مکرر با بخش های مختلف صنعتی و معدنی برای بیان دغدغه های نمایندگان دلسوز مجلس شورای اسلامی و استانداران محترم بوده و در کنار نظرخواهی نخبگان علمی، صنعتگران و معدنکاران، صادرکنندگان و فعالان دانشگاهی به آن پرداخته شده، تاکید بر دو هدف؛ بهبود معیشت مردم و اشتغال است.

وزیر پیشنهادی صمت افزود: دو هدفی که دشمن آنها را نشانه رفته و دنبال سفره های خالی و کارخانه های تعطیل می گردد، لذا ضمن پاسخ به دغدغه های مردم و نمایندگان آنها در مجلس، باید حرکتی منطبق بر اسناد بالادستی، سیاست های اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب برداشته شود.

وی گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخلی و قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در تحقق جهش تولید در وزارت صنعت، معدن و تجارت را شکل می‌دهم.

مدرس خیابانی یادآور شد: اینجانب در کنار شما نمایندگان مجلس دغدغه معیشت مردم را دارم و در طراحی برنامه‌های خود حول ۴ محور اصلی تحقق بخش تولید، جهش تولید با اتکاء بر توان ساخت داخلی، توسعه سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های تولیدی، توسعه صادرات و کنترل واردات و مدیریت و تنظیم بازار تلاش خواهم کرد تا علاوه بر حفظ آرامش بازار به واسطه تضمین فراوانی کالا و با تکمیل طرح‌های نیمه تمام احیای واحدهای راکد و تعطیل صنعتی و معدنی و فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی معدنی و تولیدی ضمن عمل به فرمان رهبر معظم انقلاب به اشتغال به عنوان یکی از مطالبات به حق ملت شریف ایران عنایت ویژه داشته باشم.

وی خاطرنشان کرد: آنچه امروز در قالب برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت عرضه گردیده است، برگرفته از شرایط محیطی و تکانه‌های بیرونی تحول‌های داخلی و شاخص‌های کلان اقتصادی و تهدیدها و فرصت‌هایی است که تحت ۷ محور، ۴۰ برنامه و ۱۷۰ پروژه عملیاتی به منظور بهره‌برداری از ظرفیت تمام استان‌های کشور به خصوص استان‌های محروم و مناطق مرزی تدارک دیده شده است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اطمینان می‌دهم وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره جدید فعالیت‌های خود همچون ماه‌های گذشته با هرگونه واردات بی‌رویه کالا اعم از کالاهای غیرضروری و اقلام دارای مشابه داخلی به شدت ممانعت می‌نماید و از این آسیب مراقبت لازم را به عمل آورد.

مدرس خیابانی یادآور شد: در دوره‌ای که قائم مقام بودم و در یک سال گذشته واردات بی‌رویه با ممنوعیت ثبت سفارش ۲۵۰۰ ردیف تعرفه کالاهای غیرضروری و مشابه تولید داخلی باعث شدیم ۴ میلیارد دلار واردات کالاهای غیرضروری صرفه جویی شود.

وی افزود: همیشه اعلام کردم به غیر از ۳ قلم کالا یعنی مواد اولیه کارخانجات، ماشین آلات و تجهیزاتی که در داخل تولید نمی‌شود و کالاهای اساسی و ضروری به هیچ وجه اجازه واردات را به کشور نمی‌دهیم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: در محضر نمایندگان و مجلس شورای اسلامی با هرگونه عدم شفافیت، فساد و رانت در وزارت صنعت، معدن و تجارت به شدت برخورد کرده و با شفاف‌سازی و تکمیل سامانه‌های الکترونیکی در حوزه‌های مختلف فعالیت این وزارتخانه در کنار تمرکززدایی و تفویض اختیار به استان‌ها تلاش خواهم کرد.

مدرس خیابانی افزود: اخیراً بخش عمده‌ای از اختیارات شورای عالی معادن برای راه‌اندازی معادن کوچک و تعطیل به شورای عالی معادن واگذار شده است در عین حال مجوززدایی و تسهیل فضای کسب و کار که خواسته به حق فعالان اقتصادی و تولید‌کنندگان خدوم و علاقمند به اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی است به منظور ورود به سرمایه‌های جدید بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی که منجر به رونق اشتغالزایی و اصل استقلال صنعت کشور می‌شود، جزو الزامات عملکردی خود دانسته و با انتصاب مدیران شایسته جوان و پایبند به اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش خواهم کرد که در جهت استقلال صنعتی و قطع وابستگی بخش‌های صنعتی و معدنی  به خارج فعالیت کنم.

وی یادآور شد: مواردی که در خصوص انتصاب افراد مطرح شده به من نمی‌چسبد، در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها گفتم فردی که اعلام کردید به طور رسمی به من اعلام نکردید ضمن اینکه لازم است بررسی کنید چرا که انتصاب وی  بر اساس ابلاغ وزیر اسبق جهاد کشارزی بوده و قبل از ورود من به وزارت صنعت، معدن و تجارت به این وزارتخانه وارد شده است.

مدرس خیابانی ادامه داد: نمایندگان اسم و مدرک خود را درباره انتصاباتی که به زعم آن ها دارای ایراد است را ارائه دهند تا آن را سامان دهم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت داخلی سازی و جلوگیری از واردات را مهم ترین برنامه وزارت صمت در سال جهش تولید برشمرد و افزود: تلاش کردیم تحریم را به فرصتی برای تکیه بر توان داخل در صنعت، تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور اقتصاد بدون نفت را تجربه می کند، اضافه کرد: صادرات غیرنفتی حدود ۴۱.۳ میلیارد دلار معادل ۱۳۵ میلیون تن به ۱۰۰ کشور دنیا با شدیدترین تحریم ها انجام گرفته است، حدود ۵۷ میلیون تن فولاد و ... به ارزش ۹ میلیارد دلار صادر شده است.

مدرس خیابانی با بیان اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا مرزها حدود ۲ ماه تعطیل بود که پس از بازگشایی صادرات به روند پیش از شیوع این ویروس بازگشته است، تصریح کرد: تجارت اسپانیا، ایتالیا و فرانسه پس از شیوع کرونا ۴۵ درصد کاهش یافته این در حالی است که ایران توانست با اتکا به توان داخل و استفاده از ظرفیت همسایه ها صادرات غیرنفتی را بهبود بخشد.

وزیر پیشنهادی صمت با بیان اینکه باید برای توسعه صادرات غیرنفتی بر پتانسیل استان های مرزی تکیه کرد، ادامه داد: امروز راه نجات کشور تولید، صادرات و تمرکز بر استان های مرزی است.

وی مقایسه شاخص های اقتصادی ایران با سایر کشورها در شرایطی که تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفته را غلط خواند و افزود: علیرغم اینکه پس از شیوع ویروس کرونا سایر کشورها با مشکلاتی مانند خالی شدن قفسه های فروشگاه ها، به غارت رفتن مغازه ها و ... روبه رو شدند اما این مسائل در ایران به وجود نیامد.

مدرس خیابانی با بیان اینکه از مجلس انقلابی انتظار انصاف می رود، گفت: در حال حاضر روزانه ۲۲ میلیون ماسک تولید می شود، از سوی دیگر احیای ۱۵۰۰ واحد صنعتی در دستورکار وزارت صمت قرار دارد که تاکنون حدود ۴۳۰ واحد فعال شده اند.

وزیر پیشنهادی صمت با بیان اینکه هدف دشمن با تحریم صنعت خودروسازی، تعطیل شدن این شرکت ها بود که محقق نشد، اضافه کرد: در حال حاضر تولید در خودروسازی ها ۲۰ درصد افزایش داشته است و از سوی دیگر از ۱۹۰ هزار خودرو کف پارکینگ در سال گذشته تنها ۸۰ هزار خودرو باقی مانده است.

وی رشد ۶۸ درصدی تولید ماشین لباسشویی، ۶۰ درصدی تلویزیون را از جمله دستاوردهای وزارت صنعت در ماه های اخیر دانست و گفت: علیرغم حذف ارز ۴۲۰۰ از برنج قیمت این کالا تنها ۲.۵ برابر شد و این از دستاوردهای ستاد تنظیم بازار است.

مدرس خیابانی در ادامه با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا در حوزه صنعت گفت: در حال حاضر اقلامی مثل فولاد، به نام و مدل آنها مورد تحریم قرار گرفته است اما نتوانستند این صنعت را از کار بیندازند تا جایی که هم اکنون زنجیره فولاد با ۳۰ میلیون تن افزایش تولید مواجه شده است و این افزایش در مورد آهن اسفنجی، شمش فولاد و گندله نیز صدق می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه باید با اراده در بازار ورود پیدا کنیم، نترسیم و نترسانیم، عنوان کرد: شرایط سخت امروز ایجاب می‌کند ۳ قوه و ملت کنار هم باشند و اجازه ندهند دشمن به اهداف خود برسد. همچنین حاکمیت، مردم و سایر نهادها با کار جهادی می‌توانند در کنار هم همچون حماسه اربعین، حماسه‌ای مانند مقابله با سختی‌های دوران کرونا بیافرینند.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت سال ۹۸ را سال افتخار تنظیم بازار دانست و افزود: در این سال غائله بنزین را جمع کردیم و فروشگاه‌ها نیز علیرغم شرایط پر از کالا بود، هم اکنون نیز ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرک‌ها موجود است و ما بی‌وقفه در حال تهیه آن هستیم به خصوص در شرایط کرونا که تمامی کشورها در حال ذخیره‌سازی کالاها هستند، ایران به علت تحریم‌ها از مدت‌ها قبل ذخیره کالاهای استراتژیک داشت.

مدرس خیابانی در ادامه با تأکید بر اهمیت کنترل واردات به عنوان مهمترین برنامه وزارت صنعت گفت: واردات کالاهای مشابه تولید داخل برای کشور سم است و به این اعتقاد داریم و معتقدیم واحدهای صنفی توانسته‌اند در شرایط سخت فروش نفت پشتیبان کشور باشند.

وی همچنین با اشاره به حجم واردات ۴۳.۷ میلیارد دلار عنوان کرد: از ۸۵.۵ درصد از این میزان مواد اولیه و ماشین آلات است و ۱۵ درصد مابقی کالای مصرفی که ۷ درصد آن اقلام ضروری همچون برنج و روغن بوده و ۷ درصد مابقی کالای غیرضروری همچون موبایل است که بنده بخشنامه‌ای برای جلوگیری از واردات آن صادر نکردم.

مدرس خیابانی در ادامه با بیان اینکه ۳کشور همسایه پتانسیل صادرات دارند، بیان داشت: درصد بالایی از مرزها باز هستند و امکان صادرات وجود دارد اما تقصیر ما نیست که بسیاری از کشورهای طرف معامله ایران، از آمریکا هراس دارند، همچنین اشکالات سیستم بانکی به علت تحریم‌ها کار را دشوار کرده و ما تهاتر را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به تلاش کشورهای استکباری برای تعطیل کردن صنعت خودروسازی کشورمان که منجر به عدم سرمایه‌گذاری خارجی شد، خاطر نشان کرد: با این حال در ۴ ماهه نخست امسال ۴۰۰هزار دستگاه خودرو و تا پایان سال یک میلیون و ۲۰۰هزار خودرو دیگر تولید خواهیم کرد، همچنین اگر بتوانم سمت وزارت را کسب کنم بازار منطقه و داخل را تحت تأثیر قرار خواهم داد و از تولید کالای با کیفیت حمایت خواهم کرد.

صحن علنی بررسی صلاحیت مدرس خیابانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر