کد خبر: 950393 A

دقایقی پیش؛

مراسم بهره برداری از سه طرح بزرگ پتروشیمی در استان‌های بوشهر و لرستان دقایقی پیش با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس در ساختمان حافظیه تهران آغاز شد.

به گزارش ایلنا، در ابتدای این مراسم وزیر نفت گزارشی از طرح‌های این وزارتخانه بویژه در حوزه پتروشیمی ارائه خواهد داد و پس از آن مسئولان مجتمع‌های پتروشیمی در استان‌های بوشهر و لرستان با تشریح فعالیت این مجتمع‌ها به سوالات رئیس جمهور پاسخ می‌دهند.

رئیس جمهور معمولا در این مراسم گزارشی هم از وضعیت کرونا در این استان‌ها از استانداران دریافت می‌کند و پس از مراسم افتتاح، به سخنرانی خواهد پرداخت.

مجتمع پتروشیمی متانول کاوه با ظرفیت تولید روزانه ۷ هزار تن متانول با گرید AA بزرگ‌ترین تولیدکننده متانول جهان محسوب می‌شود که در زمینی به مساحت ۲۲۰ هکتار در سواحل غربی شهرستان دیر استان بوشهر واقع در پارس شمالی احداث شده است. 

پتروشیمی کاوه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی وارد مدار تولید شده و ساخت اسکله اختصاصی در سواحل خلیج‌فارس در مجاورت مجتمع کاوه برای صادرات محصولات تولیدی از مزایای این طرح است.

پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه هم با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول امروز با دستور رئیس جمهور افتتاح می‌شود. این مجتمع یکی از ۱۷ طرح پتروشیمی وعده داده شده وزیر نفت برای افتتاح در سال ۹۹ است که در عسلویه به بهره برداری خواهد رسید.

کار احداث پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه از سال ۱۳۹۴ آغاز شد و امروز این طرح روزانه یک میلیون دلار درآمدزایی دارد. 

در لرستان هم تولید سالانه ۱۰۰ تن کاتالیست به بهره برداری خواهد رسید. این کارخانه وظیفه تولید کاتالیست‌های راهبردی صنعت پتروشیمی کشور را برعهده دارد.

این سه طرح در مجموع با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار راه اندازی شده است و بیش از ۴ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی ایران خواهد افزود.

 

پتروشیمی دولت رییس جمهور روحانی افتتاح طرح‌های ملی وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر