کد خبر: 949585 A

استاد دانشگاه نیوهمپشایر در گفت‌وگو با ایلنا:

استاد علوم سیاسی دانشگاه نیوهمپشایر تاکید کرد که تجارت با چین می‌تواند به اقتصاد ایران کمک کند و با انتقاد از سیاست‌های ترامپ‌های گفت که وی خود را برای شکست در انتخابات آماده کرده است.

کرک دورسِی، استاد علوم سیاسی و روابط‌ بین‌الملل و تاریخ دانشگاه نیوهمپشایر است. وی در حوزه‌ سیاست خارجی سال‌ها تدریس، مطالعه و بررسی کرده است.

وی در گفت‌وگو با ایلنا، نظرات خود را درباره تنش‌ها میان ایران و آمریکا بیان کرده است:

تجارت با چین به اقتصاد ایران کمک می‌کند

کرک دورسِی ابتدا درباره توافق میان ایران و چین گفت: در کوتاه‌مدت، معامله چین و ایران برای ایران بهتر از چین خواهد بود، زیرا ایران قادر خواهد بود تا نفت خود را در زمان کم‌تقاضا بفروشد. به طور کلی، گسترش تجارت با چین به اقتصاد ایران کمک خواهد کرد. اما در درازمدت ایران باید مراقب باشد که بیشتر از سودی که کرده صدمه نبیند. همانطور که اخیراً در این اتفاق سریلانکا افتاد. برخی کشورها مدعی هستند که چین در دیپلماسی خود بی‌رحمانه عمل کرده است.

وی در ادامه در مورد کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا گفت: هر دو کشور می‌توانند با تفکر دقیق درباره عدم برانگیختن دیگری، تنش بین ایران و آمریکا را کاهش دهند. اما در حال حاضر به می‌رسد هیچکدام از دولت‌ها نمی‌خواهند تنش را کاهش دهند، دونالد ترامپ از گروگان‌هایی که توسط ایران در سال ۱۹۷۹ گرفته شده یاد  می‌کند تا آمریکایی‌ها را به این دلیل تمرکز کند که چرا ایران دشمن است و طرفداران وی در این انتخابات از رویکرد سخت خود علیه ایران استفاده می‌کنند.

ترامپ هیچ کسی را دوست ندارد

ترامپ از سران ایران به خاطر انجام ندادن خواسته‌هایش، عصبانی است

استاد علوم سیاسی و روابط‌ بین‌الملل و تاریخ دانشگاه نیوهمپشایر در ادامه در مورد عدم لغو تحریم‌ها توسط ترامپ گفت:  در بحث لغو تحریم‌ها باید به چند نکته توجه کرد اول اینکه ترامپ واقعاً کسی را  دوست ندارد و به مراتب افراد خارجی را اصلا دوست ندارد. دوم اینکه او مدعی است این تحریم‌ها دولت و سران ایران را بیش از مردم ایران مجازات می‌کند و او از مسئولان ایران به خاطر انجام ندادن آنچه می‌خواهد، عصبانی است و سوم اینکه ترامپ معتقد است که طرفداران وی واقعاً از توافقی که پرزیدنت اوباما با ایران منعقد کرد، متنفر هستند، بنابراین او نمی‌تواند با ایران توافق کند، مگر اینکه وی در این توافق مانند یک برنده به نظر برسد.

ترامپ فاقد ایدئولوژی در مورد سیاست خارجی است

این استاد دانشگاه در مورد سیاست خارجی ترامپ گفت: سیاست خارجی ترامپ از دو عامل پیش گرفته شده است یعنی عمل کردن برعکس هر کاری که اوباما انجام داده و نگرانی کمتر در مورد منافع و ارزش‌های آمریکا و نگرانی بیشتر درباره معاملات شخصی با رهبران خارجی. ترامپ اصولا کشورهایی که در زمان اوباما با آمریکا توافق کردند را دوست ندارد. غیر از این، ترامپ هیچ ایدئولوژی در مورد سیاست خارجی یا حتی علاقه به جهان ندارد. دستیاران سابق وی در همین زمان کوتاه در مورد او صحبت‌ها کرده‌اند یا کتاب‌ها نوشتند.

ترامپ خود را برای شکست در انتخابات آماده کرده است

زنان، سیاهپوستان و نخبگان در جامعه آمریکا با ترامپ مخالفند

 وی درباره انتخابات آمریکا گفت: من فکر می‌کنم جو بایدن می‌تواند در ماه نوامبر ریاست جمهوری را به دست بگیرد. در بعضی مواقع به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ می‌داند انتخابات را از دست می‌دهد. او می‌گوید که ممکن است انتخابات عادلانه برگزار نشود، به نظر می‌رسد که او سعی دارد هواداران خود را برای شکست آماده کند که از این طریق می‌تواند کسی را به جز خودش مقصر بداند. برخی از مردم آمریکا به ترامپ رای دادند زیرا آنها فکر می‌کردند که او پس از رئیس‌جمهور شدن، بیشتر یک رهبر ملی خواهد بود، اما آنها ناامید شده‌اند. رأی‌دهندگان زن به شدت مخالف ترامپ هستند، همانند رای‌دهندگان سیاه‌پوست و مردان سفید‌پوست با تحصیلات دانشگاهی نیز مخالف ترامپ هستند.

دورسِی افزود: اما همچنین سه ماه تا انتخابات مانده است و خیلی چیزها می‌توانند تغییر کنند. بزرگترین ترس من این است که ترامپ بعد از انتخابات مدعی تقلب در انتخابات شود و هوادارانش را عصبانی کند.

ایران چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر