کد خبر: 948129 A

استاد دانشگاه یوسی‌ال‌اِی در گفت‌وگو با ایلنا:

استاد دانشگاه یوسی‌ال‌اِی تاکید کرد که توافق با چین سیاست انزوای ایران را می‌شکند و امکان فروش نفت را در شرایط تحریمی به ایران می‌دهد.

ریچارد اندرسون، (Richard D. Anderson) استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه یوسی‌ال‌اِی (آمریکا) است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را درباره تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا مطرح کرد.

توافق با چین، امکان فروش نفت را در شرایط تحریمی به ایران می‌دهد

ریچارد اندرسون در ابتدا در مورد توافق ایران و چین گفت: چین برای دستیابی به یک سیستم تجاری و سرمایه‌گذاری با کشورهای جهان تلاش می‌کند تا ابتکار جدید کمربند و جاده خود را عملی کند و در نهایت جایگزین سیستم اقتصادی جهانی کنونی آمریکا شود. من فکر می‌کنم ایران از این ابتکار عمل چینی‌ها استقبال می‌کند، زیرا به ایران هم این امکان را می‌دهد که دارایی‌های خود، بویژه نفت را تحت تحریم‌های موجود بفروشد.

توافق با چین انزوای ایران را می‌شکند

وی در ادامه گفت: من فکر نمی کنم که همکاری چین و ایران به ویژه ایالات متحده را به صورت جدی تهدید کند. چین می‌تواند تا زمانی که فرصت فروش محصولات خود را در بازارهای آمریکایی و اروپایی حفظ کند، به شکوفایی خود ادامه دهد، اما اگر به آن بازارها آسیب برساند، شکوفایی خود را از دست می‌دهد.  فکر می‌کنم توافق با چین باعث می‌شود ایران فروش نفت و شاید گاز طبیعی را راحت‌تر انجام دهد. بنابراین ایران انزوای اقتصادی خود را با این اقدامات می‌شکند.

فشار بر ایران و ونزوئلا برای پیروزی ترامپ در انتخابات طراحی شده است

این استاد دانشگاه در ادامه تاکید کرد: هر سیاست ایالات متحده اساساً برای پیروزی در انتخابات در آمریکا طراحی شده است و اگرچه من فکر می‌کنم ترامپ با شکست روبرو می‌شود، اما او تصور می‌کند که رویکرد خصمانه‌اش نسبت به ایران و ونزوئلا تعدادی آرای انتخاباتی به او اهدا خواهد کرد. بدترین اتفاق برای ترامپ سقوط ایران و ونزوئلا خواهد بود، زیرا اگر دشمنان خارجی خود را از دست بدهد، چگونه مردم را ترغیب کند که سیاست فشار او ضروری است؟ بنابراین سیاست فشار ایالات متحده برای سرنگونی ایران یا ونزوئلا نیست، برای فقط برای پیروزی ترامپ است.

بایدن در اولین اقدام پس از پیروزی در انتخابات برجام را احیا می‌کند

وی در ادامه در مورد توافق برجام گفت: برجام توافق خوبی است و خوب کار می‌کند، بنظر من در انتخابات آینده بایدن برنده می‌شود و اولین کاری را که انجام می‌دهد، احیای برجام است.

ایران چین آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر