کد خبر: 945666 A

میرتاج‌الدینی در گفت‌وگو با ایلنا:

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: به بعضی از همکاران که اظهاراتی درخصوص کمیسیون‌ها دارند حق می‌دهم؛ آن هم از این جهت که شیوه انتخاب اعضای کمیسیون به این صورت برای اولین بار اتفاق می‌افتاد، ناراضی بودند.

حجت السلام محمدرضا میرتاج الدینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره انتقاداتی که این روزها از سوی نمایندگان به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی وارد می‌شود و اینکه برخی از آن‌ها از نحوه گزینش افراد برای کمیسیون‌های تخصصی شکایت دارند، گفت: قضاوت و ازریابی درباره عملکرد هیات رئیسه مجلس در حال حاضر زود است، نمی‌شود به این سرعت درباره عمکلرد آنان تصمیم‌گیری کرد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه یادآور شد: تجربه من در دوره‌های مختلف مجلس  می‌گوید هیأت رئیسه بیش از یکسال باید کار کند تا بتوان درباره عملکردشان صحبت کرد که چقدر موفق و چقدر ناموفق بوده است.

وی ادامه داد: به بعضی از همکاران که اظهاراتی در خصوص کمیسیون‌ها دارند حق می‌دهم؛ آن هم از این جهت که شیوه انتخاب اعضای کمیسیون به این صورت انتقاد داشتند که این هم برای اولین بار بود.

نماینده تبریز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آئین‌نامه جدید می‌گوید نمایندگان برای حضور در کمیسیون‌ها باید امتیازبندی شوند و شاخص‌هایی همچون تحصیلات، سوابق اجرایی، حضور در سایر مدیریت‌های کشور بسیار مهم و دارای امتیاز است. 

وی ادامه داد: اگر فردی تحصیلاتش متناسب با تخصصی در کمیسیون بود و امتیاز کامل را داشت که به آنجا می‌رود اما اگر متناسب نبود نصف امتیاز را دارد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: ‌این حساسیت در مورد کمیسیون‌هایی مانند امنیت ملی و سیاست خارجی، برنامه و بودجه و انرژی که بیشترین تعداد داوطلب را داشت بیشتر بود بنابراین افراد در این کمیسیون‌ها با امتیازبندی انتخاب شدند. 

وی گفت: امتیازدهی به افراد از سوی هیأت رئیسه و شعبه‌ها صورت گرفت. آنجا بررسی می‌شد آیا مدرک تحصیلی، سوابق اجرایی و غیره شاخص‌های مهم متناسب حضور افراد در کمیسیون‌ها است یا خیر، اگر اختلافی هم پیش می‌آمد، رأی‌گیری می‌کردند. 

میرتاج الدینی ادامه داد: به طور مثال داشتن سابقه استانداری برای کمیسیون شوراها امتیاز داشت و یا سایر شاخص‌هایی که به کمیسیون‌های اقتصادی و امنیت ملی مرتبط می‌شد از حائز اهمیت برخوردار بود و همه این‌ها هم رعایت می‌شد. 

وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه شیوه انتخاب افراد برای کمیسیون‌ها طبق آئین‌نامه برای اولین بار این‌گونه صورت گرفت، احتمال خطا در آن وجود دارد و ممکن است برخی از افرادی که به حد خودشان نرسیدند، اعتراض کنند که این حق را هم دارند.

محمدرضا میرتاج الدینی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر