کد خبر: 945657 A

رئیس سابق دیوان محاسبات:

رئیس سابق دیوان محاسبات عنوان کرد: حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از اموال بیت المال را توانستیم به خزانه برگردانیم و بنده گله مند هستم که با وجود این برخی افراد می‌گویند که دیوان محاسبات حسابرسی بی‌خاصیت کرد.

به گزارش ایلنا، عادل آذر رئیس پیشین دیوان محاسبات کشور در آیین تکریم خود که صبح امروز(دوشنبه، ۶ مرداد ماه) در محل این دیوان برگزار شد، با اشاره به عملکرد این دیوان در سال های ۹۵ تا ۹۸، گفت: سندی را از سال ۹۶ طراحی کرده و تلاش کردیم بودجه ریزی بر مبنای عملکرد صورت گرفته و حسابرسی عملکرد داشته باشیم.

رئیس سابق دیوان محاسبات کشور در ادامه با بیان اینکه هم اکنون در نسل دوم حسابرسی عملکرد هستیم، اظهار داشت: حسابرسی جامع و مبتنی بر بهره وری را به ثبت رساندیم که هزار و ۷۰۰ ارجاع بین المللی به آن صورت گرفته است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه حسابرسی عملکرد باید مبتنی بر فناوری اطلاعات باشد، عنوان کرد: تفریغ بودجه باید به صورت تمام الکترونیک صورت گیرد و همچنین بودجه شرکتی که تنها ۹۰ درصد آن به مجلس می آید باید پیگیری شود تا به صورت صد در صد کامل ارائه شود.

عادل آذر همچنین با بیان اینکه ظرفیت ماده ۴۲ قانون دیوان باید فعال شود، عنوان کرد: نظارت مستمر مالی پیشگیرانه، هدایتگرانه و مقتدرانه همواره در دستور کار دیوان بوده است که برای دستیابی به نظارت پیشگیرانه، آموزش هایی در استان های مختلف برای نحوه استفاده از قوانین قرار دادیم.

رئیس پیشین دیوان محاسبات در ادامه تصریح کرد: حسابرسی عملکرد از دوره های پیشین در دیوان انجام شده بود اما از استاندارد لازم برخوردار نبود که اکنون برای آن استانداردهایی را تعریف کرده و بومی سازی کردیم اما به لحاظ اجرایی تا کنون شاهد اجرای ۴۰ درصد آن بوده ایم.

وی در ادامه با اشاره به ۲ هزار و ۹۴۱ هزار حکم و قرار صادر شده از سوی دیوان محاسبات ابراز داشت: کیفیت آرای صادر شده توسط هیأت های مستشاری به صورت ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

عادل آذر همچنین با اشاره به ارتباط دیوان و مجلس بیان داشت: طی دوره فعالیت خود ۷ گزارش در صحن علنی و ۳ گزارش در صحن غیرعلنی ارائه کردم و معتقدیم ارائه این گزارش ها باعث می شود مردم بیش از پیش با کار دیوان آشنا شوند.

وی افزود: دیوان محاسبات توانست با نظارت های خود، ۴۹ میلیارد و ۶۲۱ هزار تومان، ۴ میلیارد، همچنین ۱۶۶ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۶۹۷ دلار و ۸ میلیون و ۹۹ هزار و ۴۸۶ یورو از بیت المال را به صندوق ذخیره ارزی بازگرداند در حالی که تا پیش از این دوره، هیچ منبع ارزی از سوی دیوان محاسبات به صندوق بازگردانده نشده بود.

رئیس پیشین دیوان محاسبات کشور در پایان خاطرنشان کرد: الزام قانونی دستگاه ها به نهادینه سازی اسناد و امضای دیجیتال به منظور توسعه و ارتقای نظارت بر خط دیوان محاسبات نیز از ضرورت هایی است که امیدواریم در دوره جدید ادامه یابد.

بودجه دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی مراسم تودیع و معارفه مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر