کد خبر: 944663 A

خوشرو:

نماینده سابق ایران در سازمان ملل گفت: همکاری با چین راهبردی است و آمریکا در منزوی کردن ایران شکست خورده است.

به گزارش ایلنا، غلامعلی خوشرو در گفت‌وگویی با اشاره به ابعاد مختلف برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های تهران و پکن، این همکاری‌ها را نقطه عطفی در روابط دو کشور و نیز توسعه همه جانبه دانست.

وی برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های ایران و پکن را نقشه راهی دانست که دو کشور می‌توانند از ظرفیت‌های موجود همدیگر در جهت تقویت و توسعه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای سود ببرند.

خوشرو در ادامه گفت: چین به خاطر موقعیت اقتصادی که طی بیست سال اخیر در جهان داشته اقتصاد دوم جهان است و اگر به همین منوال پیش برود به اقتصاد اول جهان تبدیل خواهد شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به ذخایر غنی نفت و گاز و همچنین پتروشیمی می‌تواند شریک بزرگ تجاری برای چین باشد.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با اشاره به اینکه چین با دارابودن قدرت مالی بالا می‌تواند در طرح‌های بزرگی در ایران سرمایه گذاری کند، تصریح کرد: طرح کمربند راه و جاده می‌تواند رابطه ایران و چین را چه از مسیر خشکی و چه از مسیر آبی نزدیک‌تر کند بنابراین راهبرد همکاری‌های دو کشور برای ۲۵ سال فرصت بسیار خوبی است.

خوشرو گفت: چین در طول بیست سال گذشته پیشرفت‌های فوق العاده زیادی در زمینه‌های مختلف صنعتی، تکنولوژی و حوزه‌های دانش بنیان داشته و اکنون نیز بزرگترین صادرکننده به اتحادیه اروپا، آمریکا، آلمان و ژاپن است.

وی افزود: از سوی دیگر به دلیل موقعیت ایران در برخورداری از ذخایر استراتژیک نفت و گاز و نیز موقعیت ما در خلیج فارس این تفاهم نامه به گونه‌ای است که بتوانیم با چین همکاری‌های بسیار گسترده‌ای داشته باشیم.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل حوزه‌های صنعتی، انرژی، مالی، پولی و بانکی را از جمله بخش‌هایی عنوان کرد که دو کشور می‌توانند همکاری‌های خود را بیش از پیش گسترش دهند.

وی در ادامه با تاکید بر این که ما باید در هر رابطه و قراردادی با کشور‌های دیگر از جمله چین منافع ملی خود را مدنظر داشته باشیم تصریح کرد: ورود ما به هر قراردادی باید از نقطه نظر منافع خودمان باشد و به نظر من در رابطه با چین کار بسیار هوشمندانه‌ای انجام شده است.

خوشرو در ادامه با اشاره به این که هنوز در داخل کشور شناخت دقیق و واقعی از ظرفیت‌های مختلف چین وجود ندارد گفت: رسانه‌های داخلی به ویژه رسانه ملی باید برای شفاف سازی این ظرفیت‌ها و این تفاهم نامه جهت توسعه کشور گام‌های بلندی بردارند.

وی گفـت: هنوز تعدادی فکر می‌کنند که چین جامعه کشاورزی بسته‌ای است، در حالی که یکی از دلایل مخالفت‌های آمریکا با چین سرعت حرکت توسعه این کشور در بخش‌های مختلف است.

خوشرو افزود: یکی از دلایلی که آمریکا با چین مخالفت می‌کند این است که به این نتیجه رسیده اند که چین با حرکت فعلی که در پیش گرفته بعد از ۵ سال به قدرت اول اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد و بعد از یک قرن در این زمینه از آمریکا پیشی خواهد گرفت.

وی در ادامه با اشاره به برخی ظرفیت‌هایی که ایران می‌تواند در همکاری با چین از آن استفاده کند گفت: ۲۰ سال پیش چین ۱۰ میلیون گردشگر در جهان داشت در حالی که هم اکنون سالانه ۱۵۰ میلیون چینی به نقاط مختلف جهان سفر و پول خرج می‌کنند که این رقم از میزان پولی که گردشگران آمریکایی هزینه می‌کنند بیشتر است.

خوشرو تصریح کرد: اگر بتوانیم در این زمینه با چین همکاری کنیم موفق شده ایم. یعنی اگر فقط سالانه ۵۰۰ هزار یا یک میلیون گردشگر چینی از ایران دیدن کنند در این صورت باید در هر استانی ۱۰ هتل همانند هتل استقلال احداث کنیم و شاید این بخش بیش از درآمد نفت ما برای ما ارزآوری داشته باشد.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در ادامه با اشاره به این که چین همانند آمریکا دنبال مطامع سیاسی نیست، گفت: ما باید در همکاری‌ها با چین از این موضوع حداکثر استفاده را ببریم.

وی همچنین در خصوص دیگر دلایل مخالفت آمریکا با همکاری‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران با چین افزود: هر کجا که حرف از مشارکت و همکاری کشور‌ها به میان بیاید انگار آمریکا کرونا گرفته و مخالف این نوع همکاری‌ها بین کشورهاست چرا که مقامات کاخ سفید دوست دارند همیشه بین کشور‌ها تفرقه باشد و خود با باجگیری اهداف خود را به پیش ببرند.

خوشرو ادامه داد: آمریکا با این سطح از همکاری‌های ایران و چین مخالف است، چون معتقد است با این قرارداد و افزایش سطح همکاری‌ها جمهوری اسلامی ایران ارتباط خود را با جامعه جهانی بیش از پیش گسترش خواهد داد.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در بخش دیگری از گفتگوی خود با اشاره به موضوع برجام و این که جمهوری اسلامی ایران با برجام با تمام دنیا تعامل می‌کرد گفت: این آمریکا بود که به همه کشور‌های جهان فشار آورد تا ساز ناسازگاری با جمهوری اسلامی ایران را بزنند و هم اکنون هم کشور‌ها را تهدید می‌کند که در صورت همکاری با ایران، تحریم خواهند شد.

وی آمریکا را یک کشور منزوی در جهان خواند که در حال قلدری است و تصریح کرد: آمریکا از این که می‌بیند سیاست هایش موفق نبوده و در اثر همین فشار‌ها به ایران و نیز برخی کشور‌ها برای قطع همکاری با تهران، تفاهم نامه ۲۵ ساله راهبردی بین ایران و چین در حال انجام است ناراحت است و احساس می‌کند نقشه‌های بیخردانه و ساده لوحانه اش در برابر ایران نقش بر آب شده است.

خوشرو گفت: آمریکا از این که می‌بیند جمهوری اسلامی ایران در برابرش ایستاده و در عین حال روابط اقتصادی خود را با کشور‌های همسایه از جمله روسیه و نیز چین تقویت می‌کند بسیار ناراحت است.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پایان تاکید کرد: آمریکا هیچ وقت در مقابل اراده ملت ایران و همچنین نظام جمهوری اسلامی ایران موفق نخواهد شد و همکاری‌های ایران و چین چشم انداز بسیار خوبی را در آینده نزدیک ترسیم می‌کند.

غلامعلی خوشرو قرار داد ۲۵ ساله بین ایران و چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر