کد خبر: 944411 A

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه:

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ضمن اشاره به قرارداد 25 ساله بین ایران و چین، در باره اجرای آن گفت: درباره توافق ایران و چین باید صبر کنیم.

به گزارش ایلنا، «غلامرضا انصاری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه شیوع کرونا برگزاری مذاکرات حضوری درباره توافق همکاری‌های بلندمدت سیاسی و اقتصادی با چین را به تعویق انداخته است، گفت: درباره توافق ایران و چین باید صبر کنیم.

وی درباره آخرین خبر‌ها در خصوص مذاکرات بین ایران و چین درباره اجرای سند همکاری‌های راهبردی بلند مدت اظهار داشت: برای این که یک سند مسیر خود را (تا زمان اجرا) طی کند، مدت طولانی زمان می‌برد و ممکن است چندین بار سند نهایی شود، اما دوباره کم و زیاد و (تغییراتی در آن داده) شود؛ امیدواریم سند همکاری‌های ایران و چین هر چه سریعتر به مرحله نهایی خود برسد و برای مذاکرات اجرایی آماده شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ادامه داد: یکی از موضوعاتی که الان با چین داریم بحث رفت و آمدهاست الان سفر از ایران به چین و یا از چین به ایران، به ویژه سفر‌های رسمی، متوقف است؛ بنابراین در اولین زمانی که موفق شویم به چین سفر داشته باشیم یا سفر‌هایی از چین به ایران انجام شود می‌توانیم مذاکراتمان را با چینی‌ها آغاز کنیم.

وی اضافه کرد: اینکه «روی چه موضوعاتی توافق شود» و تصمیم بگیرند توافقات «به چه صورتی منتشر شود»، اینکه «در کجا‌ها تصویب شود» و «آیا به صورت یک سند همکاری باقی بماند» یا «به صورت موافقت نامه»، همه به محتوای مذاکرات برمی گردد.


معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با تاکید بر این که تنها کاری که درباره توافق بین ایران و چین می‌توانیم بکنیم «صبر کردن» است، اظهار داشت: باید صبر کنیم مذاکرات آغاز شود، محتوای مذاکرات مشخص و توافقات روشن شود، آن وقت می‌توانیم بگوییم که این سند‌ها به چه صورت باید منتشر شود.


وی در پاسخ به این سوال که «آیا نظیر امضای سند همکاری بلند مدت با چین، با سایر کشور‌ها از جمله روسیه و هند هم خواهیم داشت؟» تصریح کرد: با هر کشوری که روابط مان به یک بلوغ روشن برسد، طبیعی است که پیشنهاد ما ایجاد بستر مطمئن‌تر برای روابط در آینده است؛ با کشور‌هایی همچون روسیه و هند نیز به محض این که روابط به پختگی خود برسد وارد مرحله برنامه ریزی برای همکاری‌های درازمدت خواهیم شد که امروز این مرحله با چین آغاز شده است.

انصاری در پایان با اشاره به این که آغاز بحث توافق بلندمدت با چین به سفر رئیس جمهور این کشور به تهران در سال ۹۴ برمی گردد، گفت: امروز بعد از پنج سال به اینجا رسیده ایم که در مرحله آماده سازی اسناد و انجام مذاکرات هستیم.

 

غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه قرارداد25 ساله ایران و چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر